Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 21/02/2021)

Купување на билети за воз во Европа секогаш е возбудливо. Најпрво, Зачувај на возот ние сме секогаш во потрага по ниска цена на билети за вас. We have explored topics like nice хотели и убава воз патувања. Но најжешките теми во индустријата воз е животната средина. Coradia Ilint е првиот воз во светот со низок воз. Е probably најеколошки воз на планетата.

 

Нов воз со низок воз во Европа

На Coradia Ilint е водород-базирани воз ниски коњи. Се патува меѓу Германија и Чешка. Новиот воз неодамна заврши на 4-недела тест. За време на тестовите, возот отиде во 80 Километри на час. Тестовите исто така, оценува олеснувања за воз. Другите аспекти се уште се се тестира да се обезбеди непречено патување со воз.

Берлин во Минхен возови

Франкфурт Минхен возови

Виена во Минхен возови

Штутгарт во Минхен возови

 

Водород само воз

Новиот воз е првиот светски воз на горивни ќелии на водород. Таа, исто така го користи електрична енергија за влечење. Што значи, ќе се испушти нулта емисија само што испушта кондензирана вода и пареа. Возот молчи. Coradia Ilint воз ниско-коњи има следниве уникатен аспекти;

  1. Чиста енергија конверзија
  2. Флексибилни складирање на енергија се должи на батерии
  3. Паметни управување на моќ на влечење и расположливата енергија

Тојота исто така, се обиде да го имплементираат овој водород пристап до своите автомобили се чини како на пристап работи само со возови. Возот е предвидено да започне во Велика Британија во 2021. Coradia Ilint воз со ниско возење успешно лансираше покрај Германија на почетокот на 2018. За да може возот да работи, треба да има своја станица за полнење гориво со водород, која моментално се наоѓа на патеките во Salzgitter.

Келн во Франкфурт возови

Минхен во Франкфурт возови

Хановер во Франкфурт возови

Хамбург во Франкфурт возови

 

 

притиснете Коментари

Дидие Pfleger, потпретседател на Алстом Германија и Австрија, изјави;

“Овој тест е значителен чекор, бидејќи на заштита на животната средина и технички иновации”

“Покрај тоа денес нашиот нов систем за влечење, досега успешно се покажа на тестот прстен, се користи во воз за прв пат - голем чекор кон почист мобилност во Европа”

Франкфурт во Берлин возови

Луксембург Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

 

Погледнете го овој пост на Instagram

 

Пост споделен од Максим Цурков (@m_tsurkov)

 

Севкупно има 14 Coradia Ilint ниски коњи возови во Европа. Овие возови ќе го замени сегашниот возови, бидејќи тие користат дизел. Најважниот, возовите може да ги покрие 1000 км со еден резервоар за омекнување на водата.

Anak Dongen, Парламентарното Државниот секретар во Сојузното министерство за транспорт и дигитална инфраструктура (BMVI), кажа:

“Нулта емисија, енергетски ефикасни и ефективни – trainsets со ќелии со гориво диск се најмногу од сите еколошки алтернатива на дизел локомотиви. За зајакнување на индустриски сајт на Долна Саксонија, сакаме да финансира проект LNVG е инвестирајќи околу 8.4 милиони евра. The funds are to be provided from the National Innovation Program for Hydrogen and Fuel Cell технологија

https://twitter.com/AlstomUK/status/928617417693126658

 

Размислете за купување билети за воз во Европа. Понатаму, Можеби сте во потрага за убави патувања или едноставно најбрз и најевтин правци да стигнете до вашата дестинација, ние добивме ти е покриен. Внесете сега до Зачувај воз, Потребно е само 3 минути за да го искористиме нашиот пребарувач за да ги добие достапните билети со најдобро ценета вредност.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fworlds-first-low-riding-train%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ja да / го / или де и на повеќе јазици.