Време на читање: 8 минути
(Последно освежено на: 21/12/2023)

Во ерата на работа на далечина и дигитално поврзување, повеќе поединци се одлучуваат да добијат дигитална виза за хонорарци што им овозможува да работат од каде било во светот. Дигитални номади, како што се општо познати, искористете ја технологијата за да се ослободите од традиционалното поставување на канцеларии и да истражите нови хоризонти. Изборот на вистинската дестинација е клучен за успешно искуство со дигитални номади, земајќи ги предвид факторите како што се трошоците за живот, инфраструктура, и севкупниот квалитет на живот. Во овој напис, ќе истражуваме во првите пет земји кои нудат идеална средина за дигиталните номади кои бараат рамнотежа помеѓу работата и авантурата.

Што е дигитална номадска виза?

Дигитална виза за хонорарци или Номад виза е специјализирана програма за виза или престој понудена од одредени земји на поединци кои работат од далечина или заработуваат приход преку Интернет додека престојуваат во таа земја. Дигиталните номадски визи се дизајнирани да го олеснат легалниот престој на работниците од далечина, хонорарци, и самовработени лица кои можат да ги извршуваат своите работни обврски преку интернет. Овие визи обично доаѓаат со период на важност кој може да се движи од неколку месеци до неколку години, во зависност од земјата. Многу од овие програми нудат можност за продолжување на визата за да се сместат поединци заинтересирани за подолг престој.

За да се квалификувате за дигитална номадска виза, генерално треба да ги исполнувате следните критериуми:

 1. Покажете докази за работа од далечина, што може да се потврди преку копија од договор за работа или официјално писмо од вашиот работодавец со кое се дава дозвола за работа на далечина.
 2. Поседувајте доволно финансиски ресурси за да се одржите во текот на целиот престој, како што е потврдено со изводи од банка или друга документација која покажува доволно средства за покривање на трошоците за живеење.
 3. Одржувајте здравствено осигурување за целото времетраење на вашиот престој во земјата домаќин.
 4. Имајте чисто криминално досие.

Пред да се населите на дестинација, хонорарците мора да земат предвид различни фактори. Некои од овие размислувања вклучуваат:

Поволно време – индивидуалните преференции за временските услови се разликуваат. Додека некои можеби бараат топлина, други може да претпочитаат поладна клима. Како резултат на тоа, во потрага по нова земја, од суштинско значење е да се фокусираме на времето што преовладува во регионот.

Сигурен WiFi – со оглед на зависноста на секој дигитален номад на стабилна интернет конекција, Клучно е да се осигура дека избраната земја има стабилна WiFi инфраструктура. Постојаното поврзување е незаменливо бидејќи директно влијае на вашата способност за ефективно работење.

Просперитетна заедница – воспоставувањето социјални врски е клучно. Номадскиот начин на живот може да биде изолиран, нагласувајќи ја важноста од создавање врски со другите со текот на времето. Многу жаришта за дигиталните номади еволуирале како резултат на собирањето на номадите во тие области.

Достапни трошоци за живот – за дигитални номади, одржувањето на економичен начин на живот е најважно. Изнајмувањето сместување за кратко време може да биде скапо, со што е разумно да се бараат земји со помали животни трошоци.

Оптимален баланс помеѓу работата и животот – постигнувањето вистинска рамнотежа помеѓу работата и слободното време може да биде предизвик за дигиталните номади. Затоа, Клучно е изборот на локација што овозможува хармоничен спој на професионалниот и личниот живот.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

1. Португалија

 • Просечни месечни трошоци: $1200-$2200+ долари
 • Виза: Виза за престој – оваа виза ви овозможува да останете првични четири месеци. Откако ќе влезете во Португалија, можете да аплицирате за двегодишна дозвола за престој. Виза за привремен престој – со оваа виза, можете да останете за 12 месеци. Не можете да ја продолжите оваа виза или да ја користите за да добиете жителство, но можете да го продолжите четири пати
 • Потребна месечна плата: над 3.040 евра

Се чини дека Португалија се трансформира во Бали на Европа, служи како центар за дигитални номади. Во летото 2022, Португалија најави лансирање на специјална виза за хонорарците и работниците на далечина. Тие сега можат да ја истражуваат Португалија со националната виза Д7, обезбедување на можност за обезбедување дозвола за престој.

Секако, климата е фантастична речиси цела година, трошоците за живот се пониски отколку во поголемиот дел од Западна Европа, а кујната е едноставно неверојатна! Замислете да се препуштите на вкусен оброк, проследено со тартови со јајца, и завршувајќи со голтка пристаниште... прекрасно.

Додека различни области во Португалија се погодни за онлајн претприемачи, крајниот град за дигитални номади во Португалија не е никој друг туку главниот град, Лисабон. Пука со дигитални номади од секоја насока, искусни патници тврдат дека моментално стои како една од главните локации за поврзување со истомисленици. Втората најбарана дестинација е Порто, жив студентски град познат по својот живописен стар град сместен покрај реката и украсен со згради со сини плочки. Откриен е новоотпочнат проект – формирање на дигитално номадско село во Мадеира! Да станете дел од овој потфат во Понта До Сол, мора да се поднесе апликација. Доколку е избрано, многу добро би можеле да го откриете вашиот новооткриен дом во Португалија!

 

Digital Visa For Freelancers In Portugal

 

2. Естонија

 • Просечни месечни трошоци: $1000-$2000 долари
 • Виза: Ц дигиталната номадска виза трае 6 месеци. D дигитална номадска виза важи за 1 година
 • Потребна месечна плата: над 3.504 евра

Овој поранешен совет покрај Балтичкото Море е еден од најпотценетите (и одлично!) Европски дестинации за номадски начин на живот. Во 2020, Естонија го зацврсти статусот на идеен меѓу европските нации со откривање на дигитална виза за хонорарците, одбележувајќи пионерски потег. Естонија отвори револуционерно воспоставување на е-резиденција. Идејата е сопствениците од целиот свет да можат да основаат компанија во Естонија и да ја водат целосно онлајн. Ова се нарекува дигитален престој, и можете да добиете паметни картички кои го потврдуваат тоа низ целиот свет. Ако сакате физички да се занимавате со хонорарци во Естонија, можете да се фокусирате на визите C и D.

Центарот на сето тоа е главниот град, Талин! Фали со волшебна средновековна архитектура и вкусна кујна, Талин може да биде идеално место за престој додека заштедувате некои средства. Мора да се признае, поради напливот на странски работници, Талин видел а мало зголемување на трошоците. иако, цените остануваат споредливи со другите источноевропски омилени како Будимпешта или Прага.

Во моментов, Дигиталната номадска заедница во Талин е претежно составена од иселеници вработени во различни меѓународни компании во градот. Иако сè уште нема многу посебни простори за далечински работници, ова несомнено се менува бидејќи номадите се повеќе гравитираат кон градот!

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Digital Nomad Lifestyle

3. Џорџија (Земјата, Не државата…)

 • Просечни месечни трошоци: $700-$1500 долари
 • Виза: ослободено од виза до 365 денови
 • Потребна месечна плата: никој

Грузија неодамна стана жариште за дигиталните номади, привлекува внимание за охрабрувањето на растечката заедница во овој свет што се менува. Во текот на изминатите неколку години, Грузија активно привлекува работници од далечина, нудење бесплатни едногодишни визи и иновативни иницијативи кои овозможуваат соработка со локални професионалци. Минатата година, земјата направи пионерски чекор со воведување дигитална номадска виза, позиционирајќи се како фаворит во оддалечените работни дестинации.

Тбилиси, главниот град, е волшебен спој на старите османлиски влијанија и модерната европска култура. Познат по својата достапност, Тбилиси е префериран избор за дигитални номади, нудејќи лесен пристап и до планините покриени со снег и до прекрасниот брег.

Додека дигиталната номадска заедница во Тбилиси сè уште расте, речиси секоја вечер е домаќин на настани, обезбедување на големи можности за вмрежување и ангажирање. За оние кои бараат порелаксирано темпо, Батуми и Кутаиси се појавуваат како одлични алтернативи.

Бонус совет за номади: Само јужно од Грузија, Ерменија нуди слична едногодишна бесплатна виза. Ереван, нејзиниот капитал, има значителен потенцијал да стане следниот главен центар за номади во регионот на Кавказ. Тоа ќе ја направи целата област примамлива перспектива за оние што се движат низ светот на далечинската работа.

 

4. Бали, Индонезија

 • Просечни месечни трошоци: $700-$1200 долари
 • Виза: 30 дневна виза при пристигнување за повеќето националности или виза за втор дом
 • Потребна месечна плата: никој

Барање на првото место на секоја дигитална номадска листа, Бали е олицетворение на иконското номадско искуство. Синоним за дигитален номадизам, Привлечноста на Бали лежи во неговата речиси совршенство.

Овој тропски рај нуди кафулиња вредни за Pinterest, Wi-Fi со голема брзина, чисти плажи, бујни џунгли, прифатливи луксузни вили, и култура која негува холистички само-развој. Надвор од неговите карактеристики како од соништата, Вистинскиот скапоцен камен на Бали е неговата заедница. Секој дигитален номад и скитник е привлечен кон места како Кангу, Улувату, и Убуд.

Без посебна дигитална номадска виза на Бали, опциите вклучуваат Виза за втор дом или виза B211A. Додека Визата за втор дом е популарна, не секој ги исполнува неговите финансиски критериуми. Ако Rp2,000,000,000 (~ 133.485 долари) не е изводливо, визата B211A е алтернатива. По пристигнувањето, ќе добиете индонезиска дозвола за ограничен престој (ИТАС). Властите ќе направат фотографија, затоа размислете за свежа фризура и одморете се на летот за презентативен изглед. Оваа виза ќе ви овозможи да останете до 30 денови. Во случај на продолжување, ќе мора да ја напуштите земјата и повторно да влезете.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

Digital Freelancers In Bali Indonesia

 

5. Дубаи, ОАЕ

 • Просечни месечни трошоци: $1500-$3000 долари
 • Виза: Виза за далечинско работење
 • Потребна месечна плата: минимален месечен приход од $3,500 долари

Дубаи објави дигитална виза за хонорарците во 2020. Учесниците во “Далечинска работа од Дубаи” програмата можеше да живее и работи во Емиратите, но немаше право да добие документ за идентификација во ОАЕ – личната карта на Емиратите.

Во пролетта на 2022, се сменија правилата. Дигиталните номади сега добиваат идентификатор на Емиратите заедно со визата за престој. Картичката ви овозможува да користите државни услуги, отвори банкарска сметка, регистрирајте телефонски број, и плаќаат сметки за комунални услуги. Секој странец, без разлика на националноста, кои имаат намера да живеат во ОАЕ и да работат од далечина за странска компанија може да поднесат барање за виза.

Дубаи е врвен избор за хонорарците поради неговата политика на приход без данок. Поединци во ОАЕ не плаќаат данок на доход. Правните лица се ослободени од плаќање корпоративен данок до јуни 2023. После тоа, компании чии профити ги надминуваат AED 375,000, или $102,100, ќе се оданочува по стапка од 9%.

Политиките погодни за бизнисот ги поедноставуваат потфатите на хонорарците. Покрај работата, хонорарците уживаат во висококвалитетен животен стил со удобности од светска класа, разновидна рекреација, и космополитски амбиент.

 

Dubai Is A Top Choice For Freelancers

 

Изборот на вистинската земја и дигитална виза за хонорарците е клучна за успехот во спојувањето на работата со патувањето и авантурата. Петте споменати земји – Естонија, Португалија, Индонезија, AUE, и Грузија – нудат уникатни искуства и можности за работниците од далечина. Од дигитално-напред пејзажот на Естонија до културното богатство на Португалија, секоја дестинација обезбедува посебен вкус за оние кои сакаат да го редефинираат традиционалниот концепт на работа. Додека светот продолжува да прифаќа работа од далечина, овие земји се издвојуваат како светилници за дигиталните номади кои бараат исполнет и збогатен начин на живот надвор од границите на конвенционалната канцеларија.

 

Одличното патување со воз започнува со наоѓање на најдобрите билети на најубавата и најудобна железничка рута. Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да се подготвите за патување со воз додека барате да се преселите и да ги најдете најдобрите билети за воз по најдобри цени.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „Како да се подготвите за патување со воз“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fdigital-visa-for-freelancers-top-countries%2F - (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

 • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги водите директно на нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
 • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.