Нарачајте билет за воз СЕГА

Евтини ICE билети за воз и цени за патувања

Овде можете да ги најдете сите информации за Германија Евтини ICE билети за воз и ICE цени на патувања и придобивки.

 

Теми: 1. ICE со Определување на возот
2. За ICE Train 3. Врвни сознанија за да добиете ефтин билет за воз ICE
4. Колку чинат билетите за ICE 5. Патувања: Зошто е подобро тo појди со ICE воз, а не патување со авион
6. Кои се разликите помеѓу Стандардната класа и Првата класа на ICE 7. Дали има претплата на ICE
8. Колку долго пред да пристигне заминувањето на возот ICE 9. Кои се распореди на ICE воз
10. Кои станици ги опслужува ICE 11. Најчесто поставувани прашања за возови со мраз

 

ICE со Определување на возот

 • Најбрзиот воз во Германија е ICE возот со брзина од 300км / ч.
 • Ттој предводник ICE воз на германскиот железнички систем ги поврзува сите градови во Германија.
 • Од сите возови што сообраќаат на Германски железнички систем, ICE спаѓа во категоријата А.
 • Возовите ICE се дизајнирани да им конкурираат на авионите во смисла на удобност и време до дестинацијата.
 • Меѓународните патишта на ICE ја вклучуваат Франција, Белгија, Данска, Австрија, Холандија, и Швајцарија.

 

За ICE Train

Меѓуградски-експрес или во неговото име на кратенка ICE е систем на возови со голема брзина во сопственост на Дојче Бан, Национален давател на услуги во Германија за Германија. На ICE возови се познати по луксуз, брзина, и удобност затоа што тие го поврзуваат секој град во Германија.

Со брзина поголема од 300 км на час, патувањето со ICE воз е најбрзиот пат за патување помеѓу оддалечените градови како Келн и Хамбург.

Патеки за патување со мраз не се ограничени на Германија. Возот сообраќа на меѓународни линии до Австрија, Франција, Белгија, Швајцарија, Данска, и Холандија.

ICE Trains in a train station

Оди до Зачувај ја почетната страница за воз или користете го овој елемент за пребарување возови билети за ледени возови

Зачувајте ја апликацијата iPhone за воз

Зачувајте воз Андроид апликација

 

Зачувај воз

Потекло

дестинација

Дата на заминување

Датум на враќање (Изборен)

Возрасен (26-59):

Младина (0-25):

Сениор (60+):


 

Врвни сознанија за да добиете ефтин билет за воз ICE

број 1: Резервирајте ги вашите ICE билети однапред колку што можете повеќе

Ако сакате да добиете ефтини ICE билети, порано сте ги купиле, толку се поголеми шансите да ги добиете ефтино. Има 3 типови на ефтини цени на ICE и сите три типа на билети се достапни во почетното време на продажба, но штеди заштедувачот, Штедачка цена, и Super sparpreis можеби нема да бидат достапни бидејќи се приближува денот на поаѓање. Можете да резервирате билети за заштеда на билети уште во почетокот 6 месеци пред поаѓањето.

број 2: Нарачајте ги своите билети за воз ICE кога сте сигурни во вашиот пат

Да се ​​биде сигурен во вашето датум на патување и поаѓање, ќе ви заштеди пари во надоместоците за поврат. Стапката на поврат и опцијата за враќање на неискористените ICE билети зависи од видот на купениот билет. Исто така, надоместокот за поврат е помал за билетите за заштеда на билети отколку за стандардните билети за билети. Имајте на ум дека ДБ не ви врати пари во готово кога ќе го вратите билетот. Наплатата на ДБ се врши преку ваучери за ДБ, што можете да го користите за да платите за која било услуга што ја нудат. Можете исто така да го продадете вашиот ICE билети за воз на Интернет форуми ако сакате да ги вратите парите.

број 3: Патувајте со ICE воз за време на периоди надвор од шпицот

ICE билетите се поевтини во периодот надвор од пик (вторник, Среда, Четврток, и сабота). За време на врвните денови, ефтините билети се распродаваат многу брзо, оставајќи ги само билетите на Флекспреис. Да патуваме во Peak денови, резервирајте однапред за да добиете билети за заштеда на билетите. Доколку не можете да ги добиете билетите за заштеда на билети, не заборавајте да патувате помеѓу доцна наутро и рано попладне (заради деловни патници) бидејќи билетите за Flexpreis тогаш би биле поевтини. И на крај, избегнувајте патување понатаму јавни и училишни одмори бидејќи цените на билетите за ICE исто така ќе се зголемат.

број 4: Купете ги вашите ICE билети на Save A Train

Најдобрата понуда на билети за воз ICE во Европа ќе ја најдете на нашата веб-страница, Зачувај воз. Имаме најголема понуда на билети за воз во Европа и во светот. Со нашата врска со безброј железнички оператори и вистинските алгоритми, ние ви нудиме најевтини ICE билети што некогаш може да ги пронајдете. Исто така, наоѓаме ефтини алтернативи за возови освен мраз.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Arriving ICE Train

 

Колку чинат билетите за ICE?

Цената на ICE билет зависи од видот на билетот и од класата на места што ги сакате. Општо, германската железничка е познат по своите ниски цени на ICE билетите. Постојат три типови билети за ICE воз - стандарден или Flexpreis билет, билетите за Supersaver или Supersparpreis, и билетите за заштеда или Sparpreis ICE. Поштенските билети за заштеди се поевтини од вообичаените билети, но достапните билети се намалуваат бидејќи денот на поаѓање се приближува. ICE цени на билетите зависат од класата што ќе ја изберете и еве краток преглед на табелата со просечни цени по класа:

Едностран билет Околу патување
Стандард 17 € – 50 € 30 € – 120 €
премија 21 € – 70 € 58 € – 152 €
бизнис 40 € – 87 € 80 € – 180 €

 

Дизелдорф во Минхен возови

Дрезден во Минхен возови

Нирнберг во Минхен возови

Бон до Минхен возови

 

Патувања: Зошто е подобро да се земе ICE возот, а не патување со авион?

1) Избегнувајте постапки пред пансиони. Ако имате лет од 9 сум, подобро е да бидете на аеродромот барем до 7 последователно, до моментот кога сигурно сте поминале низ процедурите пред пансион и безбедносни проверки, скоро ќе биде време да се качиш во авионот.

Со ICE возови, може да пристигнете во секое време пред поаѓање се додека го ставате во возот пред да се движите. Ова е можно затоа што нема процедури пред пансионирање или долготрајни безбедносни проверки. Само се појави до станицата, лоцирајте го вашиот воз на индикаторот, и табла!

Во вкупно време на патување, ICE ги освојува авионите во Германија исто како и по цена. Настрана од времето потрошено во постапките пред пансиони, авионите губат повеќе во целина времето на патување при патување во работа (од аеродромот до точната локација).

2) Надоместоци за багаж. Може да бидете сигурни дека ќе платите дополнително за куферите ако патувате со авион. Сепак, Ако патувате со ICE Trains, плаќајќи такси за багаж е дополнителен трошок што нема да го направите доколку купувате евтини билети за воз ICE. Да појаснам, со евтини цени на ICE, нема да мора да платите за секој куфер со кој патувате. Тоа го прави ICE-то поевтина и подобра опција за патување.

3) Возовите се поповолни за животната средина. На Мразот воз е, исто така повеќе еколошки од авионите, што придонесува за загадување на воздухот. Патувањето со воз е загадувачки за 20 × помалку од емисијата на јаглерод отколку патувањето преку воздух.

Берлин во Хамбург возови

Бремен во Хамбург возови

Хановер во Хамбург возови

Келн Хамбург возови

 

new ICE train come out of siemens factory

 

Кои се разликите помеѓу Стандардната и Првата класа на ICE?

За разлика од другите возови со билети за различни оддели (стандард, бизнис, извршен, итн) како во Трениталиа, Мразот на Германија е малку поразличен. Во секој ICE воз има по две класи - прва и втора класа. Главните разлики меѓу двете категории се цената, флексибилност, и понудени услуги.

Што се однесува до билетите и одделите за часови во ICE возот, кој било вид на билет може да биде во прва класа. Ова значи дека дури и евтини билети за воз ICE, штедна цена, и Супер спаперис можат да си дозволат места од прва класа. Сепак, цената варира за двете класи, како што се гледа погоре.

ICE билети од прва класа:

Првата класа на ICE го поставува стандардот за луксуз, удобност, и врвна услуга во германскиот железнички систем. Наменето за ривалски авиони, Возовите ICE обезбедуваат удобност за патувања на далечина. дополнително, одделите од прва класа сочинуваат околу една третина од возот и може да бидат дури три оддели во зависност од земениот ICE воз.

Седиштата на првокласни оддели се поголеми и распоредени поинаку во а 2-1 аранжман наместо а 2-2 во втора класа. И ова ослободува повеќе простор низ патеката за патниците. Згора на тоа, седиштата во првата класа на ICE се исто така покриени со вештачка кожа и се поголеми од оние во втора класа. Бидејќи деловните луѓе вообичаено ја користат првата класа, има цврсти маси достапни за патниците кои сакаат да завршат некоја работа додека се на пат.

Дополнителните услуги што ја разликуваат првата класа од втората класа во возовите ICE вклучуваат бесплатни, дневни весници, бесплатен неограничен WI-FI, и специјални засилувачи за да спречат прекини при приемот на мобилниот телефон. Патниците од прва класа исто така можат да си ги нарачуваат оброците од своите места ако не сакаат да одат во ресторанот на возот.

Друга поволност ограничена на ICE патници од прва класа е резервација седиште. Сите билети за прва класа, вклучувајќи го и ефтини ICE билети, уживајте во оваа придобивка. Не мора да се грижите за случајно добивање седиште на прозорецот; можете да изберете на кое место сакате додека резерварате и да сте резервирани.

Цени на возот од Офенбург до Фрајбург

Цени на возот од Штутгарт до Фрајбург

Цените на возот од Лајпциг до Фрајбург

Цените на возот од Нирнберг до Фрајбург

 

 

ICE билети од втора класа:

Одделите за втора класа не се далеку од Првата класа во комфор. во прилог, местата во одделот од втора класа се подобри од просечните места во авиокомпанијата. Плус, тие се ергономски, дојди со потпирач за глава, и се опфатени во ткаенина во форма. Ова го прави удобно патување по должина.

Постојат повеќе оддели од втора класа по ICE воз од оние од прва класа. Посебно, аранжманот за седење во втора класа е малку построг од оној на одделот од прва класа. Постојат четири места по ред (2-2 аранжман на седиштата), со секои две места да се делат средниот потпирач за рака.

понатаму, патниците од втора класа имаат пристап до некои од услугите од прва класа, но со ограничувања. Земете го WI-FI на пример. Во втората класа, Wi-Fi не е неограничен како што е за патниците од прва класа. Патниците од втора класа, исто така, немаат пристап до дневни весници бесплатно, па доколку сакате да набавите весник од втора класа, ќе мора да купите еден.

Патниците од втора класа мораат да одат во ресторанот доколку сакаат да порачаат храна. Тие не можат да нарачуваат од своите места како што е во одделот за ICE од прва класа. Исто така, ICE билетите од втора класа и во цените на Flexpreis и во заштедите не ги покриваат автоматски резервациите на седиштата. Ако сакате да резервирате место во Втората класа, ќе мора да платите дополнителна сума од 6 €. Слично на тоа, и патниците од прва класа и од втора класа имаат електричен штекер на секое седиште.

Нирнберг во Бамберг возови

Франкфурт на Бамберг возови

Штутгарт Бамберг возови

Дрезден на Бамберг возови

 

Дали има претплата за ICEтион?

ICE нуди железнички поминувања на ефтини цени на мразот за обука за неограничено патување низ Германија или Европа. Постојат три вида на железнички премини:

Германски железнички премин

Германскиот железнички премин е за неограничено патување во Германија. Исто така, тоа е за патници кои не живеат во Европа, Турција, и Русија. Неколку придобивки од германската железничка патека вклучуваат:

 • Носителите на железничкиот премин можат да посетат одредени локации за бонуси надвор од Германија (Салцбург, Венеција, и Брисел)
 • Намалени билети за воз ICE за сите под 28 години
 • Неограничено патување низ Германија
 • Две лица можат да заштедат повеќе пари со помош на Твин Пас кога патуваат заедно
 • Флексибилноста им овозможува на сопствениците на германскиот железнички премин да патуваат каде било во кое било време

Имателите на германскиот премин можат да изберат 3 до 15 последователни денови за патување во рок од еден месец при купување на пријава.

Eurail Лозинка

Евајлајскиот премин им овозможува на не-Европејците кои живеат надвор од Русија, Европа, и Турција да патува неограничено низ цела Европа. Некои поволности вклучуваат:

 • Ваучери и попусти за туристички атракции.
 • Различни категории за избор од - Возрасни, Сениор, и млади.
 • Неограничено патување низ 31 европски земји, вклучувајќи ја и Турција.

Интеррејл помине

InterRail им доделува грантови на луѓе кои живеат во Русија, Турција, или неограничено патување низ Европа низ Европа. Карактеристики на овој додаток вклучуваат:

 • Попусти на ICE билети за воз и за помладите и за постарите луѓе.
 • Неограничено патување до 33 земји во Европа
 • Бесплатно возат воз за сопствениците на Pass кои патуваат со најмногу две деца под 11 години.
 • Патување период за 3 денови до 3 месеци по индивидуа.

Секој додаток е достапен и треба да се активира во рамките на 11 месеци на купување.

Минхен во Салцбург возови

Салцбург за Пасау

Виена во Салцбург возови

Салцбург во Виена возови

 

Колку долго пред да пристигне заминувањето на возот ICE?

За да се осигурате дека ќе пристигнете на време за да се качите, смири се, и дури прелистувајте во продавниците, ви се советува да пристигнете барем 30 минути пред вашето време на поаѓање.

 

Кои се распореди на ICE воз?

Распоредите со возот не се фиксни, што го отежнува одговорот. Сепак, можете да пристапите до распоредот на возови за ICE во реално време на почетната страница Зачувај воз. Внесете го вашето потекло и дестинација и веднаш добијте пристап до сите распореди на возови за ICE. Заминува најраниот ICE воз 6 сум, со возови кои ги напуштаат сите 30 минути до најголемите дестинации.

 

Кои станици ги опслужува ICE?

Меѓународните линии на ICE тргнуваат од неколку меѓународни станици, меѓу нив се Брисел Миди Зуид (Јужна станица Брисел на англиски јазик), Арнем Централ, и Амстердам Централ, и многу повеќе.

За пристигнување, ICE возови пристигне 11 Германски станици и една станица во Швајцарија. Исто така, главните станици за пристигнување вклучуваат Оберхаузен, Дуизбург, Дизелдорф, Келн, Аеродром во Франкфурт (Главниот аеродром во Франкфурт), Манхајм, Сигбург, и други.

понатаму, Дизелдорф е прекрасен град сместен покрај Рајна со богата културна историја и чувство. Постојат многу значајни културни и историски атракции што треба да се видат и сценско правци за прошетки и одлична зона за шопинг. Тоа е совршена локација за А. викенд бегство со пријателите или семејството.

Од Амстердам Централ (Centraal е на холандски јазик и тоа значи Централна станица), може да пристигнете во Франкфурт, градот познат како финансиски капитал на Европа. Што повеќе, има прекрасни плажи, музеи, и ресторани за посета.

Келн е центар на уметноста, архитектура, и богата историја. Со ICE воз од Амстердам Центраал, можете да пристигнете во Келн за да се нурнете во убавината што е во овој град.

Навистина, има неверојатно убави ботанички градини, ресторани со широк спектар на кулинарски ремек-дела, зоолошки градини, музеи, и пабови за уживање. Исто така, ако не сте сигурни која станица да изберете, нашиот алгоритам ќе ви помогне да изберете.

Франкфурт Хајделберг возови

Штутгарт Хајделберг возови

Нирнберг во Хајделберг возови

Бон во Хајделберг возови

 

Најчесто поставувани прашања за возови со мраз

Што треба да донесам со мене на ICE?

Освен себе? Донесете го патниот документ, валиден пасош, а патничкото осигурување не е задолжително, но овој документ е добар за вашето здравје.

Која компанија е сопственик на ICE?

Меѓуградскиот експрес (МРАЗ) е во сопственост на националниот германски провајдер за воз, Дојче Бан, и ДБ е во сопственост на Германската федерална влада.

Каде можам да одам со ICE?

ICE првенствено поминува низ сите градови во Германија. Постојат некои меѓународни Патеки за патување со Мраз кон некои земји што граничат со Германија.

Кои се процедурите за интернат за возови ICE?

Нема никакви фенси процедури за интернат. Кога ќе пристигнете на станицата, проверете ги табли за индикатори за да го пронајдете вашиот воз. дополнително, потоа можете да се качите на возот во кое било време пред да биде закажано да замине.

Какви услуги има на ICE возот?

ICE Train нуди транзитно јадење каде менито содржи оброци, лесни закуски, и пијалоци од сите видови. Понатаму, има пристаништа за полнење до секое седиште, бесплатни WiFi (неограничено во прва класа), и засилувачи за непречен прием на мобилен телефон (само за прва класа).

Најбарани Најчесто поставувани прашања за ICE – Дали треба да резервирам седиште однапред на ICE?

Не мора однапред да резервирате седиште, но можете да направите резервација на седиштето ако сакате. Ако купите билет од прва класа, вие сте автоматски квалификувани за бесплатно резервирано место.

Дали има WiFi интернет во ICE?

Да, ете го. Во одделот за втора класа, WI-FI Интернет е бесплатен, но не и неограничен, бидејќи е во прва класа.

Konstanz до Линдау возови

Memmingen до Линдау возови

Biberach до Линдау возови

Улм до Линдау возови

 

DB ICE Train First class Seat type

 

конечно, Ако стигнавте до ова далеку, знаете сè што треба да знаете за ICE возовите и подготвени сте да го набавите вашиот ICE билет за воз на SaveATrain.com.

 

Имаме билети за воз за овие железнички оператори:

DSB Denmark

Дански ДСБ

Thalys railway

Талис

eurostar logo

Еуростар

sncb belgium

СНЦБ Белгија

intercity trains

Меѓуградски возови

SJ Sweden Trains

СЈ Шведска

NS International Cross border trains

НС Интернационал Холандија

OBB Austria logo

ОББ Австрија

TGV Lyria france to switzerland trains

SNCF TGV Лирија

France national SNCF Trains

SNCF Оуиго

NSB VY Norway

NSB Vy Норвешка

Switzerland Sbb railway

СББ Швајцарија

CFL Luxembourg local trains

CFL Луксембург

Thello Italy <> France cross border railway

продлабочува

Deutsche Bahn ICE high-speed trains

Deutsche Bahn ICE Германија

European night trains by city night line

ноќ возови

Germany Deutschebahn

Дојче Бах Германија

Czech Republic official Mav railway operator

Мав Чешка

TGV France Highspeed trains

SNCF TGV

Trenitalia is Italy's official railway operator

Трениталија

логото на eurail

Eurail

 

Дали сакате да ја вметнете оваа страница на вашата страница? Кликни тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftrain-ice%2F%0A%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик), Или можете само да водите директно до оваа страница.

 • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml и можете да ги промените / de во / nl или / fr и повеќе јазици.
Авторски права © 2021 - Зачувај воз, Амстердам, Холандија
Не оставајте без подарок - Добивајте купони Вести !