Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 11/08/2023)

Дали сте ентузијаст за воз или некој што сака да истражува нови дестинации со железница? Па, имаме возбудливи вести за вас! Европската Унија (САД) неодамна објави сеопфатни регулативи за подобрување на железничкиот транспорт. Овие нови правила даваат приоритет на подобра заштита на патниците, обезбедувајќи понепречено и попријатно патување за сите. конечно, во оваа статија, ќе истражуваме во деталите за новите регулативи за железница на ЕУ и како тие позитивно ќе влијаат на вашите патувања со воз.

Разбирање на новите регулативи за железница на ЕУ

Да се ​​започне со, да стекнеме подобро разбирање за новите регулативи за железница на ЕУ. ЕУ ги разви овие регулативи за да подобрување на железничките патници’ права и поттикнете непречено патување. Правилата покриваат различни аспекти на железничкото патување, кои се движат од правата на патниците и пристапноста до споделувањето податоци меѓу железничките оператори. Оттука, со спроведување на овие прописи, ЕУ има за цел да го подигне севкупниот квалитет и ефикасност на железничкиот транспорт, што резултира со победа-победа за сите патници.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

New EU Train Regulations

 

Политика за компензација за виша сила

Претходно, патниците со воз во Европа би можеле да бараат паричен надомест во износ од 25% од цената на билетот за доцнење на возот повеќе од еден час и 50% за доцнење од повеќе од 2 часови. Сега, компаниите ќе бидат ослободени од овие плаќања доколку причината за доцнењето е виша сила. Ова вклучува сè што железничките оператори не можат да го контролираат - на пример, бури, поплави, земјотреси, терористички напади, пандемии, и така натаму. Ако компанијата објективно не може да спречи доцнење или откажување на возот под исклучителни околности, патниците не треба да очекуваат компензација на 50% или 25%. Сепак, компаниите сепак мора да ги пренасочат патниците во други возови или да го вратат билетот ако патувањето не може да се организира.

во меѓу време, од суштинско значење е да се забележи дека штрајковите не се сметаат за сила вишавина. Ако штрајкот предизвикува патниците да останат заглавени на станицата чекајќи воз, компанијата е одговорна да обезбеди нејзините клиенти да стигнат до нивните наменети дестинации. Надоместоците за доцнење мора да останат во сила.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Самопренасочување и компензација за доцнење

Една од значајните одредби на новите регулативи за железница на ЕУ е воведувањето на самопренасочување. Во случај на доцнење на патувањето, доколку железничката компанија не понуди решение во разумен рок (типично 100 минути), патниците имаат право да ги преземат работите во свои раце. Патниците можат самостојно да ја менуваат својата маршрута со купување билети за друг воз или автобус. Железничката компанија мора да ги надомести трошоците за новиот билет, обезбедување на патниците непречено да стигнат до нивната дестинација, дури и при доцнење. Сепак, најдобро би било да размислите дека трошокот треба да биде вистински “неопходно и разумно,” така што возењето во ВИП опција по цена на задоцнетиот превозник нема да работи.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

Railway Timetable

Споделување податоци и подобрени опции за билети

Сообраќајот во реално време и споделувањето податоци за патувања меѓу железничките оператори го подобруваат патничкото искуство. Новите регулативи имаат за цел да поттикнат поголема конкуренција меѓу железничките оператори. Тие го прават тоа со охрабрување на размена на информации за распоредот на возовите, стапки на искористеност, и одложувања. Згора на тоа, патниците можат да очекуваат поатрактивни опции за билети поради оваа зголемена конкуренција. Тоа ќе им даде посеопфатен опсег на избори и зголемена флексибилност при планирањето на нивните патувања со воз.

Како резултат, новооткриените механизми за соработка и размена на податоци меѓу железничките оператори може потенцијално да создадат брановиден ефект на позитивни промени низ екосистемот за патување. Како патувањето со железница станува поудобно и разноврсно, може да поттикне повеќе луѓе да избираат возови наместо други видови на транспорт, што во крајна линија придонесува за намалување на сообраќајниот метеж, пониски емисии на јаглерод, и поодржлива транспортна иднина.

Интерлакен во Цирих возови

Луцерн до Цирих возови

Берн во Цирих возови

Женева, Цирих возови

 

Summer Solo Train Traveling

Подобрена пристапност за патници со намалена мобилност

Според новите регулативи на ЕУ, железничките компании мора да им дадат приоритет на потребите на патниците со намалена мобилност. Тие мора да се погрижат нивните патувања да останат непрекинати и без проблеми, дури и за време на прекини. Ова значи дека лицата со попреченост или предизвици во мобилноста може да очекуваат подобрена пристапност и помош кога патуваат со воз. Овие прописи ги овластуваат патниците, овозможувајќи им да тргнат на своите патувања со доверба и мир на умот.

Според новите регулативи за железница на ЕУ, ако на патник со намалена подвижност му е потребна помош, можат да бараат да патуваат исклучиво со придружници. Во овој случај, придружникот има право на бесплатен билет и место до лицето на кое му помагаат. Барања за помош според новите правила се прифаќаат до 24 часови пред поаѓање. Ова е одлична предност за индустријата за воз бидејќи автобуските компании бараат известување најдоцна до 36 часови однапред, додека тоа го бараат носачите на воздух и вода 48 часови однапред.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Empty Train Station Platform

 

Одржливост и удобност

Посветеноста на ЕУ за одржливост е очигледна во новите регулативи за железницата. ЕУ го промовира железничкиот транспорт како позелена алтернатива, со цел да се намалат емисиите на јаглерод и да се придонесе за позелена иднина. Со овие прописи во сила, ЕУ ги охрабрува патниците да изберете возови наместо други начини на транспорт. Ова ги поттикнува одржливите навики за патување и ги поддржува напорите за зачувување на животната средина.

Понатаму, ентузијастите на велосипеди, исто така, добија силно охрабрување и поддршка. Возбудливата вест е дека новите возови и надградените вагони ќе вклучуваат посебни простори за велосипеди. Овие простори се задолжителни, што значи дека тие мора да бидат достапни. Затоа, ако сте љубител на велосипед, овие специјално одредени области ќе го направат вашиот воз да патува уште попријателски за велосипед.

 

 

Заклучокот за новата регулатива за железница на ЕУ

Навистина, спроведувањето на новите регулативи за железница на ЕУ означува подобрување на железничкото патување за патниците низ континентот. Тоа го демонстрира признавањето на железницата’ клучна улога во поврзувањето на заедниците, промовирање на туризмот, и поттикнување на економскиот раст. Напорите на ЕУ за подобрување на правата на патниците и обезбедување на понепречено патување ја искажуваат нивната посветеност кон создавање сигурна и клиент-центрирана железничка мрежа.

Во заклучок, новите регулативи на ЕУ за железнички транспорт означуваат значаен чекор напред во давањето приоритет на заштитата на патниците и подобрувањето на патничкото искуство. Овие регулативи имаат за цел да го направат поудобно патувањето со воз, ефикасен, и пријатно за сите. Тие вклучуваат подобрена пристапност за патниците со намалена подвижност. Друга позитивна промена е воведувањето на самопренасочување. дополнително, зголемената конкуренција меѓу железничките оператори ќе биде од корист за патниците. Со овие прогресивни мерки на место, патниците можат самоуверено да се качат на нивните патувања со воз. Нивните права се заштитени, а нивното патничко искуство е приоритет. Посветеноста на ЕУ за подигнување на квалитетот на железничкиот транспорт ја одразува нејзината визија за одржлива и патничка-центрична иднина. Сите на бродот за помазна, попријатно искуство со железничко патување!

 

Одличното патување со воз започнува со наоѓање на најдобрите билети на најубавата и најудобна железничка рута. Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да се подготвите за патување со воз и да ги најдете најдобрите билети за воз по најдобри цени.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „Како да се подготвите за патување со воз“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fnew-european-rail-regulation%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги водите директно на нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / pl да / FR / или де и на повеќе јазици.