Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 03/02/2023)

Сè поголем број европски земји промовираат воз што патува преку летови на кратки релации. Франција, Германија, ОК, Швајцарија, и Норвешка се меѓу европските земји кои ги забрануваат летовите на кратки релации. Ова е дел од напорите во борбата против глобалната климатска криза. Така, 2022 стана година кога железницата ги отфрли летовите на кратки релации во Европа, прво во Франција, со многу други земји кои треба да ги следат 2023.

Потеклото на забраната за кратки летови во Европа

Воздухопловната индустрија е еден од главните извори на емисии на стакленички гасови во Европа, расте со 29% во 2019. Додека владите се обидуваа да се борат со овие бројки, реалноста е дека помалку од 7% превозот на патници се сообраќа со возови. Ова е изненадувачка бројка оттогаш една третина од најпрометните летови на кратки релации имаат возови под 6 часови.

Значи, Гринпис ги здружи силите со истакнати европски влади во борбата против климатските промени. Неодамнешното истражување на нарачано од Гринпис ги прикажува следните извонредни бројки: 73 од 250 најпрометните летови на кратки релации во Европа, во земји како Швајцарија, и ОК, имаат алтернативи за воз под шест часа, и 41 имаат директни алтернативи за ноќен воз.

Брисел во Утрехт возови

Антверпен во Утрехт возови

Берлин во Утрехт возови

Париз во Утрехт возови

 

How Rail Ousted Short Haul Flights

 

Европејците поддржуваат забрана за летови на кратки релации

Забраната за летови на кратки релации е масовна промена во европскиот регионален и меѓународен транспорт. Додека повеќето Европејци патуваат со воз меѓу држави и користат меѓуградски возови, туристите на патувања во евро може да го сметаат за предизвик патувањето со воз. сепак, патувањето со воз ќе стане примарен начин на патување во Европа, а мештаните се за тоа.

Неодамнешното истражување на Европската инвестициска банка го покажува тоа 62% Европејците ја поддржуваат забраната за летови на кратки релации. Мнозинството луѓе во Германија (63%), Франција, и Холандија (65%) претпочитаат ноќни возови. Предизвикот со кој се соочуваат европските железнички компании го обезбедуваат возови за спиење и сите потреби кои овозможуваат добар сон додека патувате. ЕУ многу го поддржува овој чин, до кои секој сега може да пристапи Гринпис интерактивна карта на Европа и додадете ги маршрутите на возот што би сакале да ги видат создадени или подобрени.

 

Highest Train Bridge In Europe

 

Франција е првото место каде што железницата се скрати – Летови за влечење

Франција е првата земја која официјално ги забрани летовите на кратки релации. Како резултат на тоа, патниците кои го претпочитаа луксузот да летаат насекаде во Франција, сега ќе мора да се променат за да патуваат со воз. Додека патувањето со воз звучи досадно, патување со воз кое трае помалку од 2.5 часа има многу предности. првично, летови во 6 маршрутите беа планирани трајно да се откажат. Сепак, железничките линии до аеродромот им оневозможуваат на патниците да пристигнат доволно рано наутро за меѓународни летови.

Кратките летови ќе престанат да сообраќаат на следните три линии во Франција: Париз – Нант, Лион, и вино. наместо, железничките патувања ќе ги заменат летовите оттогаш постои одлична алтернатива на 2 часа до 1-часовен авионски лет. Згора на тоа, дали ќе се подобрат железничките услуги меѓу Париз Шарл де Гол и Лион и Рен и меѓу Лион и Марсеј, овие рути ќе се приклучат на новата политика.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

Предностите на патувањето со воз

Патувањето со воз е најбрзиот начин за патување во Европа благодарение на добро поврзаните регионални и меѓународни железнички линии. Понатаму, патувањето со воз нуди многу поволности во кои не можете да уживате кога патувате со авион. Прво, на железничките станици, од патниците не се бара пасошка контрола, безбедносна проверка, и пријавување, што заштедува многу време и мака.

Второ, кога патувате со воз, можете да уживате во прекрасните глетки што не се достапни од прозорецот на авионот. На пример, многу патувања со воз во Европа нудат прозорец кон најсценските села и долини во Европа, како долината на Лоара. Трето, за разлика од авионите, многу железнички компании обезбедуваат бесплатен Wi-Fi во возовите. Значи, ако патувате бизнис или директор, Wi-Fi е вклучен во цената на билетот.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

 

Прекугранично патување: Железничка или Летови на кратки релации

Секој има приказна за тоа време патувањето од еден час се претворило во 48-часовен кошмар. Додека патниците повеќе се навикнати да патуваат со авион, прекугранично патување со воз е далеку подостапна, позелена, и значителна заштеда на време и пари. во прилог, повеќето патници во железницата не се свесни за фактот дека брзите возови, како францускиот TGV, се 40 минути побрзо и поевтино од авион.

На пример, германската ICE железница може да ве однесе од Брисел до Келн за помалку од 5 часови. во прилог, можете да додадете станица во Париз на патот до Келн, повторно преку брз воз. Напротив, ако патувате со авион, бара дополнително време за собирање на багажот, и ризикот од доцнење на аеродромот и летовите, додека возовите се точни низ Европа. Така, прекуграничното патување со железница е идеално во Европа.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Red Train

Иднината на летовите на кратки релации во Европа

Додека Франција е пионер, исфрлање на летови на кратки релации 3 правци, Австрија го исфрли летот Салцбург до Виена. Германија се уште размислува за овој потег, како Норвешка и Полска. Иднината на летовите на кратки релации сè уште е непозната, но со тоа што генерацијата Z претпочита зелено патување, културни искуства, и истражување на локалните заедници, алтернативно патување со воз може да ги обезбеди сите овие потреби.

Згора на тоа, Истражувањето на сè уште непреземените железнички линии може да го промовира туризмот во помалку популарни дестинации во Европа. Ова не само што ќе го намали аеродромскиот сообраќај, и хаос, но исто така ќе го намали прекумерниот туризам во популарните места во Европа.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

Vintage Photo In The Train Restaurant

Нови меѓународни патувања со воз што треба да се примат 2023

Како дел од напорите за надградба на ноќните железнички услуги, некои од најдобрите ноќни возови во Европа се вратија по нови возни редови. На пример, патниците сега можат да избираат помеѓу, Венеција, Виена, Будимпешта, и Загреб. Новиот воз за ноќевање поаѓа од Венеција во 8.29 часот.

Со овие нови врски, патниците можат да истражуваат неверојатни дестинации. Ова е благодарение не само на новите железнички линии, но подобро, подобрена, и што е најважно еколошки ноќни возови. Друга одлична меѓународна железничка рута вклучува ноќен воз од Прага или Дрезден до Базел. Згора на тоа, патниците можат дури и да застанат во прекрасната Саксонија. Значи, ќе тргнете по вечерата и ќе пристигнете во прекрасната Швајцарија наутро. Колку е прекрасно да се има опција да се шета по улиците на Прага како бајки во попладневните часови и да се пешачи по славната убавина на швајцарските Алпи. Се на се, последните години докажаа дека туристичката индустрија направи значителна промена каде железницата не само што ги отфрли летовите на кратки релации во Европа, но и стана висококвалитетен и услужен превоз, кои ги задоволуваат сите потреби.

Интерлакен во Цирих возови

Луцерн до Цирих возови

Берн во Цирих возови

Женева, Цирих возови

 

Да заклучи, патувањето со воз е позелено, и нуди прозорец кон некои од прекрасните погледи во Европа. Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да се подготвите за патување со воз и да ги најдете најдобрите билети за воз по најдобри цени.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „Како железницата ги исфрли летовите на кратки релации во Европа“ на вашата страница? Можете или да ни ги фотографирате и текстот или да ни дадете признание со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/en/how-rail-ousted-short-haul-flights-in-europe/ – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги водите директно на нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и можете да го промените /es во /tr или /de и повеќе јазици.