Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 24/12/2021)

Патување со воз е познат по давање на патници некои од најубавите железничка мостови, кино пејзаж ставови. Добива шанса да патуваат на железничка мостови, може да се види ридови, село, и океаните сите од вашиот удобно седиште кога патувајќи низ Европа со воз. Понекогаш самата железница е најстариот занемаруваат убавина. овие четири Европскиот железнички Воз мостови ќе се зема здивот.

 

Нашиот прв пик железничка Мостови е Landwasser Мијо, Швајцарија

Landwasser Мијо, Швајцарија
Швајцарија железнички патувања

 

Овој мост на возот е неверојатно архитектонско чудо. Може да се види шест варовник столбови се потпира на пет високи столбови. Мостот води директно до Ландвасер долг 216 метри тунел.

Мостот се протега реката Landwasser меѓу градовите Schmitten и Filisur, во Graubunden area на Швајцарија. Таа исто така беше прогласен за Светско наследство на УНЕСКО. Во функција е денес и е од неговото завршување 1902.

Минхен Базел возови

Цирих до Базел возови

Берн во Базел возови

Женева Базел возови

 

Четврто железнички мост, На врвот железничка Мостови во Шкотска

Четврто мост, Шкотска
Шкотска железнички мост

 

Оваа прекрасна шкотска одредница ја преминува реката Назад во Queensferry, западно од Единбург.

Тоа е направена од три челик двојно cantilevers придружија долго носачи. Огромни заковки да ги поврзете на главната структура на железничка мостови. Гранит столбови поддршка на cantilevers. Тоа е навистина подвиг на Викторија инженеринг.

мостот на железничката била завршена во 1890 и реновиран и пребојување во 2011-2012. Четврто железничкиот мост на е Светско наследство на УНЕСКО сајт, бидејќи 2005. Постојат помеѓу 190 и 200 возовите кои поминуваат низ него секојдневно.

 

Hohenzollernbrucke, Германија

Hohenzollernbrücke, Германија
Германија возови мост

 

Реката Рајна го дели германски град Келн. Седум мостови преминат величествената река во Келн. Воз Мостови на Хоенцолерн не само од најубавите, но исто така на повеќето голема мера се користи железничкиот мост во Германија. Тој не гледа повеќе 1200 возови секој ден низ шест песни.

На Hohenzollernbrücke е мост, со три железо лакови по неговата должина. Тоа беше завршен во 1911 и реновирана во 1940 година, 1950с, и 1980-тите.

Бидејќи тоа е само 409 meters long, таму е исто така дел од мостот за пешаци и велосипедисти. Има еден на секоја страна од пругата. Луѓето започнаа да пласираат “loveубовни катанци” на оградата помеѓу железнички и пешачки површини од 2008.

Франкфурт во Келн возови

Брисел во Келн возови

Виена во Келн возови

Минхен во Келн возови

 

Вијадукт на Chamborigaud, Франција

Вијадукт на Chamborigaud, Франција
Франција стари возови мост

 

Ќе се најдат на овој спектакуларен полукружен свод железничка Мостови во француското село Chamborigaud, завршен во 1867. Тоа е се уште во употреба и денес.

вијадукт каменот преминува реката Luech. It’s a curved bridge with a total length of 387 метри. Сепак, тоа е многу тесен, на само 14м широка. Вијадукт на крива Chamborigaud се соочува со спротиводно, за разлика од повеќето други мостови на овој вид.

Лион во Марсеј возови

Париз до Марсеј возови

Убаво е да Марсеј возови

Бордо во Марсеј возови

 

Santa Giustina железнички мост, Италија

Santa Giustina железнички мост, Италија
Италија историски воз мост

 

вијадукт Возот е бројот 31 на листата на највисоко воз мостови во светот. таа стои 145 метри висок и само 78 meters long. Тоа е се наоѓа на крајот на Santa Giustina езеро in Dermulo, Северна Италија.

езерото Санта Giustina е вештачки и водата што тече од таа произведува електрична енергија. Тоа е исто така добро познат за спортови на вода и кајакарство.

Милан да Dermulo Тренто возови

Торино за Dermulo Тренто возови

Падова да Dermulo Тренто возови

Венеција во Dermulo Тренто возови

 

Подготвени да се прошетаат воз на железничка мостови да ги види овие чуда на човечкото настојување? Книга вашето место и не плаќаат никакви такси резервации во www.saveatrain.com.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbreathtaking-train-bridges-europe%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml, и можете да ја промените /tr да /ru или /fr и на повеќе јазици.