Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 28/01/2022)

Патувањето во Европа патува назад во време во една маѓепсана земја на палати, шуми, и најубавата природа и водопади. Без разлика дали патувате во Италија или Швајцарија, планирање на 2 месечно патување во евра, или само една недела за една европска земја, мора да заработите време да истражите 1 на прекрасните водопади во Европа, наведени во нашата 7 најубави водопади во Европа.

 

1. Најубавите водопади во Европа: Мармарни водопади, Италија

Достигнува водопадот во Мамор 165 м со највисокото од 3 во висина на 85 м. Затоа, највисокиот вештачки водопад во Европа е водопадот Мамор. Овој водопад кој го одзема здивот се наоѓа во срцето на регионот Умбрија и е создаден од антички Римјани.

Белите карпи и повеќе нивоа водопади лесно се стигнуваат со воз од Рим Термини до градот Терни. Возовите кон Терни се многу чести и воз заминува секој час. Кога ќе пристигнете во железничката станица Терни, има автобуси што можат да ве однесат до водопадот. Постои влезница за водопадите.

Сепак, или само една недела за една европска земја, или само една недела за една европска земја:)

Врв на малку инсајдер од нас до вас, има одлични ресторани во подножјето на водопадите во Мамор, но многу препорачуваме да се фати паниние за да одите кај Да Панцерото. Имајќи пикник на тивко место покрај водопадот е многу подобро од туристичкото искуство.

Билети Рим до Терни

Билети за Фиренца до Рим

Билети за Пиза до Рим

Билети за Неапол до Рим

 

Marmore, Italy

 

2. Геотермални водопади, Италија

Најпознат и фотографиран водопад во Италија е геотермалниот водопад во селото Ди Сатурнија. Се наоѓа во Тоскана, Hotешките извори на Сатурнија се едно од најубавите природни топли извори во Европа. Овој мал град е дом на познатите врели извори уште од римско време. Вашиот одмор од Тоскана нема да биде целосен без ден во врелите водопади на Сатурнија. Изворите се одлични за релаксација по посетата на другите прекрасни водопади во близина, Мелница, и падовите на Горело.

Зачудувачките водопади на Сатурнија се а возење со воз далеку од Рим. прво, го носиш возот до Орбетелило-Монте Арг. а од таму може да стигнете до прекрасните водопади со автомобил или такси, сите во помалку од 3 часови од Рим.

Билети за Рим до Орбетело Монте Аргентарио

Џенова на возови во Фиренца

Сестри Леванте во Рим возови

Парма на возови во Фиренца

 

Most beautiful waterfalls in Italy

 

3. Најубавите водопади во Европа: Водопади на Рајна, Швајцарија

Со поглед на замокот Ворт и палатата Шлос Лофен, Водопадите на Рајна се еден од најшироките водопади во Европа. На прв поглед, Водопадите на Рајна се чини дека се многу кратки, но тие се многу широки. Вие ќе бидете во можност да ги откриете овие прекрасни водопади во целата нивна слава од а возење со брод во реката.

Најдобро е да ги посетите водопадите во Рајна летово, откако мразот се топи и сè околу е бујна зелена боја. Водопадите на Рајна се а 50 неколку минути возење со воз далеку од Цирих и всушност има две железнички станици од двете страни на водопадите. Затоа, многу е лесно да се патува до неверојатните водопади и за семејствата и соло патници.

Билети од Минхен до Цирих

Берлин до Цирих билети за воз

Билети за Базел до Цирих;

Виена до Цирих билети за воз

 

Rhine, Switzerland one of the most beautiful waterfalls in Europe

 

4. Паѓа Стабубах, Швајцарија

Со поглед на симпатично алпско село, Водопадот на Стабубах во долината Лаутербнунен во Швајцарија е прекрасен. Пејзажот околу овој висок водопад потсетува на романтична слика. Постојат, всушност 72 водопади во долината Лаутербнунен, но без сомнение, Водопадот на Стабуба е најсценско и романтично за сите нив. На пролет, долината оживува во прекрасни бои и удобната температура овозможува пешачење и истражување на областа.

Некои велат дека оваа швајцарска долина го инспирирала романот на R.Р.Р Толкеин Ривендел, кој можеби престојуваше во малото село и се восхитуваше на погледите на водопадот од кафуле на нозе.

Водопадите на Стабубах се во близина на градот Берн и може да стигнете до долината Лаутербнунен во помалку од 3 часови со воз патување од Луцерн или за помалку од 4 часови од енева. Од железничката станица, водопадите се прошетка далеку и само треба да го преминете центарот на градот.

Билети за Луцерн до Лаутербнунен

Билети на Genенев до Лаутербрун

Билети за Луцерн до Интерлакен

Билети од Цирих до Интерлакен

 

Staubbach Falls, Switzerland

 

5. Најубавите водопади во Европа: Стуибенфал, Тирол, Австрија

Ако сакате екстремни и барате особено убави погледи, апсолутно ќе го обожавате водопадот Стијбелент во Тирол. Мостовите за суспензија и спиралните кули го зголемуваат зголемувањето на овој неверојатен водопад возбудлив и возбудлив. Највисокиот и најголем водопад на Тирол е 2,4 км, или само една недела за една европска земја. На пешачка патека започнува и завршува на паркингот во градот Умхаузен.

Areе се сретнете многу патници и туристи на патот, затоа, не грижи се да се чувствуваш осамен или изгубен.

Минхен е само 3 часови подалеку од возот од Штуенфалд. Значи, тоа значи дека лесно би можеле да избегате за викенд од прометниот град до еден од најубавите водопади во Европа. Значи, ќе уживате и во селата и во Минхен на вашиот пролетен одмор во Европа.

Билети за Салцбург до Виена

Билети од Минхен до Виена

Билети за Грац до Виена

Билети во Прага до Виена

 

Most Beautiful Waterfalls In Europe

 

6. Паѓаат Krimml, Австрија

Сместено во Австрија најголем национален парк, Национален парк висок Тауерн, водопадот Криммл е тростепен водопад, достигнувајќи 1490 m во надморска височина и 380 висина. Антички шуми, фауна, црвен елен, и златните орли се само неколку од жителите на паркот што можат да преминат заедно со вас на патот кон друг неверојатен водопад во Европа. Ако сте ентузијаст за кампување и искусен планинар, или само една недела за една европска земја или само една недела за една европска земја или само една недела за една европска земја.

Пределот околу водопадите е извонредно извонредно во пролетта, откако снегот се топи кога се влеваат водопадите на Кримм, пеење птици и прекрасно будење фауна после долгата зима.

Можете или да возите или земете воз & автобус до водопадите на Криммл. Патувањето е помалку од 3 часови од Салцбург и не е време да пешачите во рајот на Австрија.

Билети од Минхен до Инсбрук

Билети за Салцбург до Инсбрук

Билети за Оберсдорф во Инсбрук

Билети за Грац до Инсбрук

 

 

7. Водопади на Гаварни, Франција

Сместен во бујна зелена долина, високите водопади Гаварни во Франција се 422 метри висока и многу популарна кај туристите. Со поглед на Хаути Пиринеите, водопадот Гаварни е романтичен и совршен за сериозни пешаци кои сакаат да ги истражуваат и да го освојат Француски Пиринеи. Водопадот Гаварни е само 40 неколку минути возење од селото Гаварни.

Прекрасните водопади се на границата меѓу Франција и Шпанија во спектакуларните Пиринеи и само 4 часови подалеку од Тулуз со воз.

Европа е дестинација од соништата за соло патници и семејства. Многу е лесно да се патува низ Европа и сите прекрасни водопади на нашата листа се многу достапни со воз или автобус, за дневни патувања или кампување, за искусни патници или почетници кои се чувствуваат авантуристички и сонуваат да ги истражуваат најдобрите од природата на Европа.

Билети за Амстердам до Париз

Билети од Лондон до Париз

Билети од Ротердам до Париз

Билети за Брисел до Париз

 

Gavarnie, France waterfall

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да ги најдете најевтините билети за воз и патни правци до кој било од прекрасните водопади на нашата листа.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “7 Најубави водопади во Европа” на вашиот сајт? Можете да земете нашите слики и текст и да ни дадат кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/reme-bebsite-fallfalls-europe/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно слетување нашите страници воз пат.
  • Во следниов линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- на овој линк е за патишта целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml, и можете да ги замените tr на pl или nl и повеќе јазици по ваш избор.