Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 03/02/2023)

Мора носивост на опции кога ќе одлучат како да се патува. Како името на познатиот филм, можете да се обратите преку авиони, возови, и автомобили. Кога станува збор за преземање на турнеја на Италија, сепак – има одредени дефинитивни поволности за возење со воз.

 

ВОЗ удобност при возењето

дете кое ужива во возење со воз

 

Авиокомпанија места се Птицата краток за простор за нозете, и не им е дозволено да користат електронски помагала за време на полетување и слетување. Ова значи дека за пократки летови, сте ограничени на вашиот мал седиште за поголемиот дел од лет без одвлекување на вниманието понудени од страна на паметни телефони и технологија, ова е навистина различно од возење со воз.

Автомобили често даваат малку повеќе простор, но може да биде трнлив возење, а некои луѓе страдаат од автомобил болест – особено на долго патување кога можеби ќе сакате да го прочитате или играат игри. возење со воз, од друга страна, нуди комфорни седишта и мирно возење – непрекинато со долги полетување и слетување пати, повторно поинакво искуство од возење со воз.

Кога патувате со воз вози во Италија, може да се обидете исклучително удобно ергономски седишта и звук-докажале кабини на новата голема брзина Црвена стрелка 1000 воз.

Наполи во Џенова возови

Торино во Џенова возови

Римини за Џенова возови

Сиена во Џенова возови

 

Возот вози Погледи

Воздушниот сообраќај нуди спектакуларен поглед од воздух, но само за кратко време додека авионот се искачува далеку над село. Додека патишта обично не се живописен, патишта помеѓу градовите може да го понуди прекрасни погледи. Сепак, возачот треба да се концентрира на патот, па само на другите патници да се восхитуваат на ридови тркалање или убава океанот. Воз вози им овозможува на сите патници да уживаат во природните убавини надвор од прозорците.

Една од работите што го слушам од луѓе кои патувале во Италија со железница е како прекрасно е да се туристички воз за време на зајдисонце.

Воз патувања во Италија се особено убава затоа погрижете се да патувате по Cinque Terra помеѓу Леванто и Ла Специја или да донесе патување одредување на источниот брег од Римини на Катанија.

Месина во Палермо возови

Сиракуза во Палермо возови

Сицилија Палермо возови

Катанија во Палермо возови

 

 

ТРОШОЦИ

Воз вози сообраќај е многу повеќе прифатлива од летање. Изнајмување на автомобили можат да бидат ефективни, но кога ќе додадете осигурување, гас, и време (повеќе време за возење значи повеќе ноќи сместување) Вашето патување може да се скапи брзо. Вие исто така може да се земе во текот на ноќта патување со воз, на тој начин што го плаќаат за сместување и превоз во една.

Рим за да Levanto возови

Сиена во Ла Специја возови

Римини во Ла Специја возови

Ла Специја да Levanto возови

 

ОКОЛИНАТА

зајдисонце време во текот на планините

 

Возови емитуваат многу помалку емисиите на јаглерод отколку авиони или автомобили. Според една студија, автомобилите испуштаат двојно од количина на СО2 тоа го прават возовите.

Авионите предизвика најмногу влијанието врз животната средина. При изборот помеѓу летање или со земање на воз, сметаат дека ова: авиони користат поголемиот дел од горивото за полетување и слетување. Иако ова израмнува текот на должината на долги дестинации летови, тоа значи дека се користи многу повеќе гориво на километар пократки летови, како што се патување во Италија.

Во прилог на тоа, повеќето луѓе патуваат до аеродромот со автомобил или такси, додавањето на повеќе емисии на јаглерод да нивната вкупна. Ова значи дека тоа го прави повеќе смисла на животната средина да се земе возење меѓуградски воз од краток лет или возење.

Настрана од бензин и дизел употреба, има и бучава и загадување на воздухот, како и потребата за паркирање автомобили во градовите кои веќе немаат зелени површини.

Милан во Торино возови

Езерото Комо во Торино возови

Џенова во Торино возови

Парма во Торино возови

 

Возот вози БЕЗБЕДНО

При мерење на жртвите по милја патник, летање е многу побезбедна од возење. Еве зошто: има помалку шанси за човечка грешка, и многу е потешко да се стане пилот отколку да се добие возачка дозвола. Земајќи ги предвид условите на патот и заморот при долги возења, тоа е лесно да се види зошто изборот на авионот е побезбеден од автомобил.

Во споредба со возови, сепак, авиони не се толку безбедни. Возови патуваат по должината на патеката во помала брзина, Што значи дека има помалку шанси да паѓа во споредба со авиони. Во случај на излегување од шините, на побавна брзина значи помал ризик.

Фиренца во Римини возови

Рим во Римини возови

Милан во Римини возови

Венеција во Римини возови

 

ВРЕМЕ НА ПАТУВАЊЕ

Во просек автопат лента движи околу 2,500 луѓе на час – додека типичен железничка линија може да го носи 50,000 луѓе на час. Ова го прави возењето со воз патување значително побрзо отколку возење, особено кога ќе фактор во бавно се движат во сообраќајот, запре улиците, семафори и неизбежните погрешно се врти. Згора на тоа, возачот треба да се фокусираат на патот, па тие ќе бидат во можност да го прочитате, студија, спиење, или работа.

Летањето на долги растојанија може да биде побрзо од патувањето со воз, но за кратки растојанија, воздушниот сообраќај не заштедите време. прво, што треба да се дојде до аеродромот – често се наоѓа далеку од населени места. Исто така треба да има најмалку еден час пред времето на полетување да се провери и да си одат преку безбедност. Ако ти проверете го вашиот багаж, ќе треба да се чека на рингишпил. И тоа е сè пред било летови или на прошетка или автобус меѓу аеродромот терминали и порти.

Џенова во Венеција возови

Торино во Венеција возови

Парма во Венеција возови

Ла Специја во Венеција возови

 

ДОСТАПНОСТ

сонцето и железничка станица

 

Аеродроми често се наоѓаат надвор од градот, што значи дека откако ќе слета, Вие сепак, ќе треба да се земе автомобилот, автобус, или тренирајте во градот. Кога станува збор за Разгледува, патишта во центарот на градот може да се пренатрупани и тешко да се пристап со кола, па земајќи возот го прави многу смисла во области на метрополите.

 

Дали барате да купите билети за воз без такси за резервации? Посетете SaveATrain.com тo пристапите на најевтиниот стапки воз.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fwhy-a-train-ride-is-the-best-way-to-see-italy%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги водите директно на нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml и можете да го промените / fr да / де / или тоа и на повеќе јазици.