Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 26/05/2021)

Возовите во Европа се голема работа; ние сакаме нашите шини, а ние ќе ги изберат повеќе од било кој друг вид на превоз во секое време. Покрај добивање од точката А до точката Б на брз, удобен и сигурен начин, има толку многу работи што повеќето од вас не се ни свесни за воз превоз. На тој белешка, ние сме издвојувајќи неколку изненадувачки факти за возови во Европа не сте биле свесни до сега:

 

Возовите во Европа се еколошки

Извикајте на секој со свест кој сака да и помогне на нашата мајка природа и нашиот планер да живеат засекогаш: ако купите билет за воз наместо авион или автобуски билет, и што ќе се прави токму тоа. Како што дознаваме, "со голема брзина возови се 3x повеќе енергетски ефикасен од регионалните возови ", додека "дури и најспоро возот е 20% поефикасно од автомобил". Како одличен е тоа?

Лондон до Брисел возови

Лондон до Париз возови

Лион во Лондон возови

Лондон до Амстердам возови

 

 

Патувањето со воз е Како локалното население Патување

воз патуваат е масивна во Европа, и ние го добивме чувство дека нема да се менува во скоро време. Постојат неколку причини зошто возови се толку популарни меѓу Европејците, и сите од нив се 100% легитимни: тие се супер брз, рентабилно, и практично во секој можен начин. Плус, Возовите во Европа вози се автентичен патување искуство, што е само уште еден бонус на целата работа!

Лион во Женева возови

Цирих, Женева возови

Париз во Женева возови

Луцерн во Женева возови

 

Возовите во Европа се удобно

 

Воз патуваат можете да заштедите пари на една хотелска соба

Чекај, што? Да, вистина е! Благодарение на нешто што се нарекува "преку ноќ возови во Европа"Патници кои поминуваат повеќе 10 часови на воз од точката А до точката Б можат да уживаат во придобивките од возењето со воз преку ноќ во Европа и заштеда на пари на хотелска соба. Постојат неколку различни видови на сместување понудени во рамките на "преку ноќ возови," дизајнирана да одговара на параметри патување на секого и нивниот буџет. Значи, ние го добивме:

  • полулегнал места
  • Помалите спиење прегради, лежајни
  • Единечни или двојни прегради патниците спиење

Овие видови на понуди обично се разликуваат по земја и железничка компанија, но тие обично вклучуваат слични понуди.

Бремен во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Ако патувате за подолг период тогаш возови во Европа со железнички премин можете да добиете попусти

Не бе, вие не сте сонувам - во најголем дел, железничките премини доаѓаат со бонуси кои може да биде ништо од мали подароци како брод вози и автобуски превоз до попусти на хотели и тури за пешачење. Понекогаш, можете дури и да се награди ви нуди целосно слободни активности, вклучувајќи слободен реката Патувања, оброци, и слични.

Брисел до Амстердам возови

Лил во Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Обично може да се бакнуваат Оние багаж Надоместоци Збогум

Еден од најголемата работи за патување воз звучи речиси премногу добра за да биде вистина. ummm, чекаат за тоа, Yeap, сте го претпоставам: повеќето возови во Европа не се наплаќаат такси багаж! Секако, тоа се должи на фактот дека нема проверка во кога ќе се патува со воз, што значи - што треба да носат целиот свој багаж со тебе. Додека некои би можеле да го гледаат ова како лоша работа да се обучуваат за патување, ние сметаме дека е импресивен: барем знаеме ние ќе се патува светлината, право? Плус, секогаш постои багаж количка некаде за да им помогне на патниците кои се превезуваат добар дел од багажот, така што се решат.

 

Следниот пат кога ќе имаат втора мисли за тоа дали или не да се патува со воз - мислиме дека одговорот е прилично јасно ... не е тоа? Оди до Зачувај-А-воз да книга вашата дестинација во 3 минути, на најевтиниот стапки, а е ослободено од ништожно резервација такси!

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2F5-surprising-facts-you-should-know-about-trains-in-europe-fun-times%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / es да / де / или руски и на повеќе јазици.