Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 01/04/2021)

Патувањето е крајната авантура, но треба да го направите тоа без багаж, особено за layovers или, ако само има слободен ден во една од Германија популарни градови. Ги имаме сите информации што ви треба за лево багаж локации во Германија за три од своите главни градови, Берлин, Минхен, и Хамбург.

Без разлика дали сте присутните Октоберфест во Минхен, стои во стравопочит од портата Бранденбург во Берлин, или забавувајќи се во партиската атмосфера на Рипербан во Хамбург, овие се најлесните и најзгодно начини да се осигура дека вашиот багаж е добро згрижени додека да истражуваат.

 

Лево багаж локации во Германија: Берлин

Берлин аеродроми

на Тегел аеродромот, ќе ги најдете на левата локација багаж во терминал А и тие се отворени секој ден од 5 сум за да 10:30 часот. Цените ќе плаќаат ќе се разликуваат од € 7.20 до € 9,90 и зависи од големината на вашата торба. Должината на времето за складирање е неограничен.

Кај Шенефелд аеродромот, ќе ги најдете на лево локација багаж на терминал D Пристигнување. Нивното време е недела до петок, од 7:30 сум за да 11:30 часот и во сабота 8 сум за да 6 часот. Цените се движат од 4 до € € 6 за рачниот багаж и 7 € за € 10 за нормално чекираниот багаж.

 

Berlin Airport Arrivals

 

На левата страна на багажниот локации железнички станици

Погодности на железнички станици за вас е дека тие се отворени 24 часа на ден, седум дена во неделата. Централната железничка станица (Централна станица) е местото каде што ќе најдете гардероби и се наоѓа на паркингот пред главната зграда во областа C.

Во зависност од големината на шкафче што треба, тие чинат помеѓу € 4 и 6 € на ден и периодот на максимална складирање е 72 часови. Ако преферираш посета на канцеларија лево багаж, постои една отворена секој ден од 6 сум за да 10 попладне и тоа е околу 5 € по артикл.

Други станици со складирање шкафче вклучуваат Александарплац, Остбанхоф, Постдамер плац и Zoologischer градина. Лесно да се најде левата локации багаж во Германија!

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

DB Left Luggage Locations in Germany

 

Лево багаж локации во Германија: Минхен

Минхен аеродроми

Минхен аеродром е најдобрата опција кога сте во посета на градот. Центар за услуги на терминал 1 е отворена 24 часа и има втора локација во терминал 2 но работното време се од 5 наутро до полноќ на ден.

Ќе плати помеѓу 5 € и 10 €, во зависност од големината на вашиот багаж, како и неговата содржина. Проверете на аеродромите’ веб-сајт пред да патуваат за најновите информации и други аеродроми за лево багаж локации во Германија.

 

Luggage inside Munich airport

 

Лево багаж локации во Минхен железнички станици

Складирањето на багажот на Централната станица во Минхен ќе биде ветре за вас. Постои изобилство на гардероби и има знаци лесно да ги лоцира. А стандард шкафче ќе ве чини околу 4 € на ден и за поголем, костим случај големина шкафче 6 € на ден. Сепак, постои ограничување на 72-часовен ограничување.

Многу други станици се опремени со истите објекти.

Дизелдорф во Минхен возови

Дрезден во Минхен возови

Нирнберг во Минхен возови

Бон до Минхен возови

 

Left Luggage Locations in Germany

 

Лево багаж локации во Германија: Хамбург

Хамбург аеродроми

вашата единствена опција е аеродромот во Хамбург. канцеларија на левицата за багаж е на терминал 2, Ниво 1 Заминувања и тоа е отворена од понеделник до недела од 4:30 сум за да 11 часот. Ќе плати помеѓу 5 € и 25 €, сите зависно од големината на. Поголемите вашиот багаж, е повисок за плаќање, а аеродромот исто така наплаќа 3 € како еднократен надоместок за обработка по артикл.

Може да го чувате вашиот багаж тука за ограничени временски рамки и најдобро е да проверите пред вашето пристигнување. Се соберат што повеќе информации како можете да пред да отпатува.

 

Hamburg Baggage Storage

 

На левата страна на багажниот локации железнички станици

Како и со многу од железничките станици во Европа, сте во среќа со гардероби кои сите се лесно достапни и се отворени 24 часа на ден. Просечната цена е 5 € на ден и не постојат ограничувања големина.

Берлин во Хамбург возови

Бремен во Хамбург возови

Хановер во Хамбург возови

Келн Хамбург возови

 

 

приватни услуги: На "Airbnb" за багаж

Постојат неколку компании кои вработуваат систем многу слична на онаа на Airbnb, само за багаж. Вие само треба да го бара за локација, да се направи резервација, а потоа оставете ги куферите на уверение локација која е најзгодно за вас. Тоа е најдобар начин за наоѓање на лево локации багаж во Германија.

Осигурување е вклучена во цената и тие се разликуваат од компанија до компанија. Исто така, ќе има мир на ум дека вашиот кеси се во сигурни раце.

Сташер

Ова е многу реномирани складирање услуга која е лесна за употреба и е со цена доста разумно. Ќе плаќаат рамна стапка од 5 € по торба на ден. Вашата торба е исто така осигурени за повеќе од 800 €. Сето тоа е вклучена во цената.

Вие едноставно пребарување на нивниот веб-сајт за локација во близина на вас. тогаш ќе бидат во можност да го изберете вашиот специфичен "StashPoint" и кога ќе заспивам куферите, покаже вашиот домаќин резервацијата и ќе бидете сортирани!

Слични услуги за ова се Nannybag и BagBnb. Овие услуги се всушност достапна низ цела Европа и лесно може да се користи за Германија.

Кога патувате и чување на багаж е потребно, тоа е секогаш најдобро да бидат подготвени. Повторно проверете ги сите детали и пронајдете решение што е погодно за вас и каде одите. Без разлика дали тоа е аеродроми, железнички станици, или проверка на вешти приватни услуги преку Интернет, сето тоа е на располагање на клик на копче. Среќен багаж и заштедите пари на вашиот билети за воз и употреба Зачувај воз!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Каде да ги Лево багаж локации во Германија?” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/left-bagage-locations-germany/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.