Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 30/04/2021)

Зошто ние патуваат со воз? Воз патуваат е релаксирачки, практични и нуди социјален аспект дека другите методи на транспорт, едноставно, не може да одговара. Сепак, патуваат со попреченост може да биде застрашувачка за некои. Ова не значи дека не можете да уживате во забавата, иако. Оваа статија нуди некои основни области кои треба да се предвид кога се планира вашиот патување со воз така патувате со попреченост, во Европа е помалку стресно.

Иако, секако дека постојат некои предизвици пристапност, на основниот факт е дека се повеќе истражувања за да се направи, повеќе достапни и забава своето патување ќе биде! На пример; Дали сте знаеле дека урнатините Херкуланеум се скоро идентични со Помпеја, но се во инвалидска количка пријателски? И тоа крстарење патници со хендикеп не треба да ги преземат “магаре пат” искачија кога во посета на грчкиот остров Санторини? Вашиот годишен одмор не треба да биде борба - направите вашата домашна задача и на патувањето може да се полнат со целосно достапни и хотелско сместување, достапни правци помеѓу достапни турист атракции, и прекрасни достапни патување искуства.

 

Кој воз треба да се вози со заштеда-во-воз, ако патувате со попреченост?

Ако имате повеќе опции на располагање на вас (некои земји имаат само еден железнички систем), се обиде да избере оператор кој нуди многу услуги прилагодени на вашите потреби патуваат со попреченост. Имено; помош интернат и достапни спанко автомобили. Бањите, исто така треба да бидат доволно големи за вас и вашите инвалидска количка се приспособат заедно со придружба или придружник. Како и секогаш, прашате како многу прашања што може однапред да се избегнат непотребни изненадувања!

Патување со попреченост, како да се качат во возот со инвалидска количка

Добра и услуги

Специјални Патување со услугата попреченост може да варира од еден до друг регион, во зависност од повеќе критериуми; автомобили на вашиот особено воз, на објекти во различни станици по вашата траса, па дури и вашата политика за пристапност до операторот.

Париз во Лондон возови

Брисел во Париз возови

Франкфурт во Париз возови

Келн во Брисел возови

 

Прочитај Вашиот билет и знаат вашиот пат при патувањето со попреченост

Прегледајте го вашиот билет и маршрута внимателно откако ќе ги добиете. Осигурајте се дека сте удобно со своите политики и регулативи, така што не се изненадени од вашиот различни ниски попатни станици (особено кога патуваат во странство).

Келн во Франкфурт возови

Минхен во Франкфурт возови

Хановер во Франкфурт возови

Хамбург во Франкфурт возови

 

Рампи и ги ограничува на тежината

Прв во и надвор од возот е очигледно важен дел од патувањето. бидете сигурни дека вашето заминување и пристигнување станици се опремени со платформи на високо ниво или лифтови инвалидска количка. Ова ќе го направи тоа многу полесно да се добие и исклучување на вашиот воз додека патувал со попреченост.

Милан на Помпеја возови

Фиренца во Помпеја возови

Салерно на Помпеја возови

Неапол да Помпеја возови

 

Патување со попреченост, воз рампа за инвалидска количка

Екстра багаж кога се патува со попреченост

Поголемиот дел од превозниците ќе дадат се од себе за да се приспособат луѓето што патуваат со попреченост и потенцијал екстра багаж тие можат да бараат (на пр. инвалидска количка, кислород тенкови, итн). Ако знаете што ви се случува да треба дополнителни услови за багаж, нека вашиот оператор знае однапред.

Венеција во Рим возови

Венеција во Милано возови

Лион во Париз возови

Цирих Интерлакен Возови

 

Кога ќе пристигнете

Останете во повеќето достапни делови од градот. Ова е една од најтешките делови за планирање на патувањето со воз додека патувате со попреченост. Можеби сте го пронашле голем достапни хотел, но она што ќе ви се најде кога ќе одиме / наново на предната врата? Дали има ридови и скали во сите правци? Ќе треба да се тркалаат во текот на калдрма? Дали има достапни ресторани во близина? Тоа е од клучно значење за истражување соседството хотелот. Можеш да користиш Карти на Google Street View за да се добие лежеше на земјата, потоа e-mail на хотелот со вашите прашања.

Со сите admin начинот на кој, не заборавајте да се преземат на време да се опуштите и да уживате во авантура. Да потрае некое време да ги задоволат вашите колеги патници, погледот низ прозорецот, или едноставно да се изгуби за кратко време како што ќе патува на пат толку многу се качил пред.

 

Можете да нарачате билети за возови меѓу Најбрзиот воз во Европа на Зачувај-А-воз на речиси секоја дестинација кријат погоре во 3 минути, кај најефтините цени билет за воз а е ослободено од ништожно резервација такси!

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница?, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftraveling-disability-europe%2F%0A%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ru_routes_sitemap.xml и можете да го промените / ru да / де / или тоа и на повеќе јазици.