Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 30/04/2021)

Pse ne e udhëtimit me tren? udhëtimit tren është zbutës, praktike dhe ofron një aspekt social që metoda të tjera të transportit thjesht nuk mund të përputhen me. Megjithatë, udhëtonte me aftësi të kufizuara mund të jetë e frikshme për disa. Kjo nuk do të thotë që ju nuk mund ta shijoni argëtimin, megjithëse. Ky artikull ofron disa zona themelore që ju duhet të të marrë parasysh kur planifikohet juaj udhëtim me tren kështu që udhëtonte me aftësi të kufizuara në Evropë është më pak stresues.

Ndërsa ka sigurisht disa sfida aksesueshmërisë, fakti themelor është se më shumë hulumtime që ju bëni, më të kapshëm dhe argëtim udhëtimin tuaj do të jetë! Për shembull; A e dini se rrënojat Herculaneum janë gati identike me Pompei, por janë karrocë-miqësore? Dhe se pasagjerët e lundrimit me aftësi të kufizuara nuk duhet të marrë “rruga gomar” up shkëmbinjtë kur vizitojnë ishullin grek të Santorinit? Pushime juaj nuk ka nevojë të jetë një luftë - të bëjë detyrat e shtëpisë tuaj dhe udhëtimin tuaj mund të jetë e mbushur me strehim hotel plotësisht të arritshme, Rrugët e arritshme në mes të arritshme turistik tërheqjet, dhe e mrekullueshme arritshme përvojat e udhëtimit.

 

Cilin tren për të marrë kursim-një-tren nëse jeni duke udhëtuar me aftësi të kufizuara?

Nëse keni mundësi të shumta në dispozicion për ju (disa vende kanë vetëm një sistem hekurudhor), të përpiqet për të zgjedhur kompaninë që ofron më shumë shërbime të përshtatura për të udhëtuar tuaj me një nevojat e aftësisë së kufizuar. domethënë; Ndihma Boarding dhe të arritshme makina fjetura. Dhomat për larje duhet të jetë mjaft e madhe për të akomoduar ju dhe karrige me rrota tuaj së bashku me një përcjellje apo mjek. Si gjithmone, të kërkojë sa më shumë pyetje si ju mund të para kohe për të shmangur surpriza të panevojshme!

Udhëtim me aftësi të kufizuara, si të hipte në një tren me një karrige me rrota

Amenities dhe Shërbime

Udhëtim të veçantë me një shërbim të aftësisë së kufizuar mund të ndryshojnë nga një rajon në tjetrin, në varësi të disa kritereve; makinat në tren tuaj të veçantë, Objektet në e ndryshme stacione përgjatë itinerarit tuaj, dhe madje edhe politikën tuaj të transportuesit për mundësinë e aksesit.

Paris për Trenat Londër

Bruksel për Trenat e Parisit

Frankfurt për Trenat Paris

Cologne për Trenat Brukselit

 

Lexoni biletën tuaj dhe e di rrugën tuaj, ndërsa Udhëtim me aftësi të kufizuara

Kontrolloni me kujdes biletën dhe itinerarin tuaj pasi t’i merrni. Sigurohuni që ju jeni të kënaqur me politikat dhe dispozitat e saj në mënyrë që ju nuk janë të habitur në ndalesave tuaja të ndryshme (sidomos kur udhëtojnë jashtë shtetit).

Cologne për Trenat Frankfurt

Mynih për Trenat Frankfurt

Hanover për Trenat Frankfurt

Hamburg për Trenat Frankfurt

 

Ramps dhe kufijtë e peshës

Getting në dhe jashtë tren është padyshim një pjesë e rëndësishme e udhëtimit. sigurohuni nisjes dhe të mbërritjes stacionet tuaja janë të pajisura me platforma të nivelit të lartë apo të heq me rrota. Kjo do ta bëjë më të lehtë për të marrë në dhe jashtë tren tuaj, ndërsa Udhëtim me aftësi të kufizuara.

Milani për Trenat Pompei

Florence për Trenat Pompei

Salerno për Trenat Pompeit

Napoli për Trenat Pompei

 

Udhëtim me aftësi të kufizuara, një platformë e pjerrët tren për një karrige me rrota

Baggage Extra Kur udhëtonte me aftësi të kufizuara

Shumica e transportuesit do të bëjë të mirën e tyre për të akomoduar njerëzit që udhëtojnë me aftësi të kufizuara dhe potencialit Bagazhi shtesë ata mund të kërkojnë (p.sh. karrocë, tanke oksigjen, etj). Nëse ju e dini që ju do të duhet kërkesat shtesë bagazh, le zgarë juaj e di më parë.

Venecia për Trenat Romës

Venecia për Trenat Milanit

Lyon për Trenat Paris

Zurich për Trenat Interlakenit

 

Kur arrini ju

Qëndro në pjesët më të arritshme të qytetit. Kjo është një nga pjesët më të vështira të planifikimit të udhëtimit tuaj me tren ndërsa udhëtoni me aftësi të kufizuara. Ju mund të keni gjetur një hotel të madh të qasshme, por ajo që do të gjeni kur ju ecni / rrokulliset jashtë derën e përparme? A ka kodra dhe shkallët në të gjitha drejtimet? Do të ju duhet të rrokulliset mbi kalldrëm? A ka restorante të arritshme aty pranë? Është shumë e rëndësishme të kërkimit lagje hotel. Ju mund të përdorni Google Maps Street View për të marrë vendin e luanëve, pastaj email hotel me pyetjet tuaja.

Me gjithë admin e nga rruga, mos harroni për të marrë kohë për t'u çlodhur dhe të gëzojnë aventurë. Merrni pak kohë për të përmbushur udhëtarët shokët tuaj, ia ngul sytë nga dritarja, ose thjesht të humbur për pak kohë si ju udhëtoni rrugën aq shumë kanë shkuar më parë.

 

Ju mund të porosisni biletat tuaja të trenave midis trenat më të shpejtë në EvropëSave-A-Tren për pothuajse çdo destinacion listuar më sipër në 3 minuta, në lirë normat biletë treni dhe lirohet nga tarifat prenotim padurueshëm!

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj?, pastaj kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftraveling-disability-europe%2F%0A%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)