Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 29/10/2021)

Ne fuqimisht besojmë se udhëtimit hekurudhor është një nga më të mirët dhe më të shumtët mënyra eko-miqësore për të udhëtuar. Për këtë qëllim, ne kemi koordinuar me gati dy duzina operatorë të ndryshëm të trenave për t'ju sjellë biletat më të mira dhe më të lira të trenit nëpër Evropë. Kjo do të thotë që ne mund t'ju ofrojmë qindra opsione në hartën tonë të rrugës së trenit.

Nga Eurostar me shpejtësi të lartë në tren përrallor i fjetur rrugët, ne kemi shpenzuar të gjithë kohën tonë gjetur çmimet më të mira kështu që ju nuk keni për të. Për këtë qëllim, ne kemi krijuar një artikull udhëzues për hartat e rrugës së trenit duke ju treguar disa nga rrugët tona më të njohura të trenave. Këto përfshijnë udhëtime nga Londra në Paris, Florence në Romë, dhe kudo në mes.

Nëse nuk e shihni stacionin tuaj këtu – mos u shqetësoni! partneriteteve tona të na lejojë të gjeni ju bileta në një gamë e linjave të ndryshme të trenave – rrugët lokale, lidhje ndërkombëtare, dhe më të mirat në udhëtimet me shpejtësi të lartë janë të përfshira të gjitha.

Pra, gjeni veten disa frymëzim udhëtim, dhe kur ju jeni gati, drejtohuni tek faqja jonë e kërkimit për të gjetur biletat më të mira dhe më të lira të trenave përreth!

 

European Alps with snow

Shembuj nga Harta jonë e Rrugës nga rrugët tona më të njohura:

 

1. Trenat nga Londra St Pancras International në Paris

Treni që shkon nga Londra në Paris është një nga më të shpejtë të Evropës. Operuar nga Eurostar, ju mund të merrni veten nga Mbretëria e Bashkuar në Francë në vetëm dy orë dhe gjashtëmbëdhjetë minuta. Kjo ju jep më shumë se kohë të mjaftueshme për të fjetur brenda, të marrë tren, dhe shijoni a udhëtim ditor në kryeqytetin francez. Kap një baguette dhe bredhi Luvrin – ose thjesht shijoni të gjitha bukuritë që Paris ka për të ofruar.

Nisjet nga Londra St Pancras ndodhin rregullisht, me trena që funksionojnë gati çdo orë. E njëjta gjë mund të thuhet për kthimet nga Parisi në Londër, dhe në bord do të gjeni të gjitha lehtësitë më të mira që priten nga një rrugë treni i nivelit të lartë.

Nëse ju jeni duke qëndruar në Paris, mund të udhëtoni edhe në drejtim të kundërt, e cila do të ketë për të mbërritur në Londër në mëngjes herët nëse dëshiron. Ju mund të shkoni në SoHo dhe të merrni një shfaqje në Broadway ose thjesht të shijoni disa tarifa pub. Sido që të jetë, treni ofron fleksibilitet të fundit në kohën e nisjes.

 

 

Biletat e Amsterdamit në Paris

Bileta në Londër në Paris

Biletat e Roterdamit në Paris

Biletat e Brukselit në Paris

 

2. Trenat nga Firence në Romë Termini

Dy nga qytetet kryesore të Italisë, Firence dhe Roma janë shtëpi me qindra Pika turistike për çdo lloj vizitori. Tifozët e artit mund të enden në Vatikan për të parë në të Kapela Sistine. Ushqimet mund të shijojnë disa nga mocarela më të freskëta të buallit përreth. Cilado qoftë shija juaj, këto dy qytetet italiane janë vende përrallore për të kaluar një javë ose pesë.

Edhe me mire, trenat që lidhin Firencen dhe Romën janë të bollshme dhe të lira. Udhëtimi zgjat vetëm një orë e gjysmë dhe ju keni bonusin e shtuar të fshatit të mrekullueshëm jashtë dritareve tuaja.

 

Train Route Maps Guide to Rome

 

Biletat Milano në Romë

Biletat e Firences për në Romë

Biletat Pisa në Romë

Biletat e Napolit në Romë

 

3. Harta e Rrugës: Trenat nga Roma në Milano

Ne kemi folur tashmë për Romën, por Milano është një tjetër qytet i mrekullueshëm në Itali. E ndryshme nga jugu i Italisë sa mollët janë tek portokallet, Milani është një gjigant modern. Njihet për ngjarjet e saj të modës dhe ngjarjeve të teknologjisë së lartë, qyteti është një ndalesë gjatë çdo pushimi italian. Ndërkohë që moti nuk është si i Mesdheut, prapë mund të kënaqesh arkitektura e bukur dhe madje edhe një muze ose dy në çdo kohë të vitit.

Udhëtimi nga Roma në Milano është më i gjatë se ai i Firences. Nuk ka nevojë të frikësohet, megjithatë, është akoma tre orë e gjysmë shumë e menaxhueshme. Kjo thjesht ju jep më shumë kohë për të gëzojnë peizazh!

 

Europe Train Route Maps Guide To Milan

 

Biletat e Xhenova në Milano

Biletat e Romës në Milano

Biletat e Bolonjës në Milano

Biletat e Firences në Milano

 

4. Trenat nga Hamburgu në Kopenhagë

Një domosdoshmëri për çdo pushim evropian, Hamburgu, dhe Kopenhaga mund të mos jetë qytetet e para që ju vijnë në mendje për turizëm. Sa keq, megjithëse, sepse të dy qytetet janë të pasura me histori dhe kanale shumëngjyrësh. Hamburgu është një qytet i madh port në veri të Gjermanisë. Ju mund të keni dëgjuar për të më parë për shkak të lidhjes së saj me ushqim i jashtëzakonshëm popullor hamburger. Fakt gazmor – njerëzit që jetojnë në Hamburg quhen edhe Hamburgerë.

Kopenhagen, ne anen tjeter, është kryeqyteti i Danimarkës. Ndërsa dëshironi të vizitoni në verë ose rrezik moti i ngurtë, ka shumë për të bërë në këtë qytet bregdetar. Nga ndërtesat me ngjyra të ndezura deri tek shufrat e bodrumeve të hip, kryeqyteti danez ka pothuajse gjithçka.

Treni midis dy qyteteve do të marrë pak kohë. Udhëtimet zgjasin lart gjashtë orë, prandaj sigurohuni që të sjellni argëtim. Kjo duke u thënë, trenat janë moderne dhe kanë disa nisje në dispozicion, në mënyrë që të mund të uleni dhe të pushoni në paqe.

 

Train Route Maps Guide to Copenhagen

 

Hamburg për Trenat e Kopenhagës

Hanover për Trenat e Kopenhagës

Berlin për Trenat e Kopenhagës

Frankfurt për Trenat Berlin

 

5. Harta e Rrugës: Trenat nga Cyrihu në Bern

Nëse keni dashur të udhëtoni Alpet, nuk do të gjeni baza më të mira për të eksploruar sesa Cyrihu dhe Berni. Të dyja të vendosura në vendi i Zvicrës, këto qytete janë vetëm një orë larg tren nëpërmjet. Megjithëse mbase nuk e keni kuptuar, Bern është kryeqyteti i Zvicrës, jo ndonjë nga qytetet e tij më të njohura si Gjeneva apo Cyrihu. Qyteti krenohet me një popullsi prej mbi një milion njerëz dhe është i mbushur me bukuri piktoreske.

ndërkohë, Cyrihu është i famshëm për bankingun e tij – megjithëse do të gjesh veten të hyrë në vendndodhjen e saj liqenore sesa ndërtesat e saj. Qyteti është vendosur përgjithmonë mbi 2,000 vjet dhe përbëhet nga afro pesëqind mijë njerëz.

Nisjet e trenave janë të shpeshta dhe operohen nga trena moderne, megjithëse nuk do të keni shumë kohë për të diskutuar në lidhje me këtë një udhëtim kaq të shkurtër. Lidhu me WiFi falas, shfletoni pak, dhe atëherë jeni bërë – mënyra e përsosur për të udhëtuar!

 

Zurich Canal

 

Biletat e Cyrihut në Bern

Biletat e Gjenevës në Bern

Biletat e Interlaken To Bern

Biletat e Cyrihut deri në Hamburg

Me një varg partnerësh në pjesën më të madhe të Evropës, jeni i detyruar të gjeni një rrugë që ju pëlqen. Nëse jeni duke kërkuar opsione lokale ose po planifikoni një udhëtim transkontinental gjatë gjithë jetës, rrinë me Ruaj një tren për të gjetur opsionet më të mira të biletave në dispozicion me çmimet më të mira të mundshme.

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “Udhëzues për Hartat e Rrugës Evropiane për Trenat” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe të na japë kredi me një Lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/europe-train-route-maps-guide/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)

  • Nëse ju doni të jenë të sjellshëm me përdoruesit e juaj, ju mund të udhëzojë ata direkt në faqet tona të rrugës tren ulje.
  • Në linkun e mëposhtëm, ju do të gjeni rrugët tona më të njohura tren – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- Kjo lidhje është për anglisht rrugëve faqet ulje, por ne gjithashtu kemi https://www.saveatrain.com/nl_routes_sitemap.xml, dhe ju mund të zëvendësoni nl në fr ose tr dhe më shumë gjuhë sipas zgjedhjes suaj.