Koha e leximit: 3 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 28/01/2022)

Jeta është rreth udhëtim në vend se destinacion, dhe në rastin e këtyre stacioneve hekurudhore më të bukura – se duke thënë se me të vërtetë është e vërtetë. Ndërsa shumica e udhëtarëve afrohen stacione treni si pikënisje për të tyre udhëtim, ju do të gjeni se këto stacione treni janë ju do të gjeni se këto stacione treni janë. Kështu që, pse nuk ju të marrë një sy në tre nga stacionet më të bukura të Evropës hekurudhore?

 

stacionet hekurudhore Beautiful marr numrin 1 – Strasburg Gare, Strasburgu, Franca

Stacioni hekurudhor France Strasbourg
Stacioni hekurudhor France Strasbourg

 

Pranë kufirit lindor të Francës me Gjermaninë, e vendosur në Strasburg është Stacioni i trenit Strasbourg. Kjo është e dytë më e madhe në vend, dhe ndoshta më e bukur.

Stacioni i trenit është një ndërtesë moderne xhami në pjesën e jashtme. Kështu që, një herë ju hap brenda, ju do të shihni dritën, hapësirë ​​e ajrosur, dhe bukuria historike e stacionit brenda bishtit. Ky stacioni i trenit ka një shumë të historisë. Ajo u hap në 1846 dhe rindërtuar në 1883. Elementi i mrekullueshëm harmonishëm xhami ju do të shihni është shtuar në 2007 për të mbrojtur stacionin portreti.

Cfare mendon per kete? është Strasbourg me vlerë një vizitë?

Paris për Trenat Strasburgut

Luksemburgu për Trenat Strasburgut

Nancy për Trenat Strasburgut

Basel për Trenat Strasburgut

 

Antwerp Stacioni Qendrore, Antwerp, Belgjika

Belgjikë Antwerp stacionet hekurudhore bukur
Stacioni hekurudhor Belgium Antwerpen

 

Fjala Grand nuk ka edhe të fillojnë për të përshkruar Antwerp Stacioni i trenit qendror. Mrekullia neo-barok duket më shumë si një katedrale sesa një qendër udhëtimi. Stacioni i Trenit gjithashtu përmban një dhomë gjërë e pritjes bërë prej mermeri dhe guri, përmban një orë të madhe, dhe është e mbuluar me një kube të madhe.

Kjo bukuri belg është ndërtuar me kërkesë të Mbretit Leopold II dhe është me ne për më shumë se 110 vjet. Ai tani pret trena, trenat ndërqytetës, dhe Thalys trenat me shpejtësi të lartë. Kjo është padyshim një që ju nuk dëshironi të humbasë!

Shumë njerëz e konsiderojnë Antwerp stacioni hekurudhor të jetë stacioni hekurudhor më i bukur nga të gjithë ata.

Bruksel për Trenat Antwerp

Amsterdam për Trenat Antwerp

Lille për Trenat Antwerp

Paris për Trenat Antwerp

 

Stacioni hekurudhor Sao Bento, Porto, Portugalia

Stacioni hekurudhor Portugali Porto
Stacioni hekurudhor Portugali Porto

 

Kjo Stacioni i trenit është thjesht i mrekullueshëm dhe ishte fillimisht Sao Bento de Ave-Maria Convent dhe nga jashtë, Udhëtarët do të shihni se ndërtesa ka një fasadë të bukur guri parizian-style.

E brendshme është çmimi i vërtetë edhe pse! Atje jane 20,000 pllaka që tregojnë histori nga portugalisht HISTORISËdhe, si Betejën e Valdevez dhe çlirimit të Ceuta. Artist Jorge Colaço pikturuar pllaka për 14 vjet dhe muraleve u përfunduar në 1916. Ju nuk dëshironi të humbasë këtë punë të artit ose tren tuaj! ju do të gjeni se këto stacione treni janë

 

A keni vizituar ndonjë nga këto stacione hekurudhore bukur? Na Tweet fotot tuaja @SaveATrain Gati për të rezervuar aventurën tuaj të radhës? pastaj do të vizitojë www.saveatrain.com

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, pastaj kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Feuropes-most-beautiful-railway-stations%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)