Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 24/04/2020)

whooshing zhurma e një treni tërhequr në një stacion, dhe mundësinë e marrë në dhe të shkojnë diku krejtësisht të papritur. A mund të mendoni për ndonjë gjë më të mirë se famshme dhe historike Rrugëve hekurudhorë?

Trenat janë një kujtesë të Epoka e Artë e udhëtimit. Kur njerëzit shkuan udhëtojnë për muaj në një kohë dhe kuajt ishin të përfshirë mundësisht. Travel nuk ishte për kënaqësi e çastit dhe vetëm duke kërkuar para për destinacionin.

jo, të udhëtimit do të thotë duke shijuar udhëtimin. Paketimi në mbathje, dhe ndoshta një busull dhe disa harta të mira. Travel nënkuptonte duke shkuar në një vend ku ju e dinte askush, ku edhe ajri ndjerë e çuditshme dhe shtëpinë tuaj letër mund të arrijnë vetëm pas kthimit tuaj.

Në homazh të mënyrën më të kënaqshme të transportit, Save A Train ju sjell një listë të famshme dhe historike rrugët Trajnimi ju duhet të marrë në 2019!

 

Famous and Historical Train Routes

 

London në Venecia në Orient Express – Rrugët më i gjatë i njohur dhe Trajnimi historike

Kjo patjetër do të dyfishohet deri si një datë historike! Kjo është ndoshta më e famshme dhe Trajnimi historike rrugët dhe një tren romantike rrugë në botë. Ajo niset nga Parisi në rrugë në qytetin bizantine të Stambollit. Ju mund nga një biletë standarde nga SaveATrain për të udhëtuar në këtë rrugë, ose të zgjedhin opsionin më joshës dhe hip mbi të Orient Express. Intrigës i këtij treni luksoz është frymëzuar shkëlqyeshëm Agatha Christie. Këto ditë ajo nuk është më funksional është në formën e tij origjinale por shpirti i tij jeton në Belmond së Venecia-Simplon Orient Express. Ka dy trena, në fakt, një me qerre që datojnë nga vitet 1920 dhe '30 dhe të tjera është një historik tren britanik Pullman.

Rruga e re erërat rrugën e saj nga Londra në Venecia, në disa raste, duke përfshirë të tjera destinacionet në Evropë, dhe një herë në vit origjinal Udhëtimi i Paris-Stamboll në gusht.

Biletat Milano në Venecia e Trenit

Biletat e Trenit në Firence

Biletat e Bolonjës në Venecia të Trenit

Biletat e Trenit në Romë në Venecia

 

Hamburg në Kopenhagë

Ti duhet udhëtojnë në tren që mund të transportohen në një traget. Kjo është sigurisht një nga rrugët famshme dhe historike e trenit që ju duhet të marrë në 2019!

Kështu që, ajo që ndodh një herë ju merrni në Ferry? Për fat të mirë pasagjerët e trenave janë në gjendje për të marrë jashtë në tren dhe të gëzojnë peizazh herë në bordin e tragetit. Ju do të kalojnë deti Baltik në 45 minuta. E gjithë udhëtim tren zgjat 4 orë dhe 45 minuta. Copenhagen me thekër e saj të hapur-faced sanduiçe dhe e pabesueshme estetike të projektimit është një e arsyeshme tren biletë larg nga plot jetë Hamburg, Gjermania që ju mund të sigurisht, blerjen nga ne, ju do të keni një buton në fund të këtij blog post.

Hamburg për Trenat e Kopenhagës

Hanover për Trenat e Kopenhagës

Berlin për Trenat e Kopenhagës

 

Glacier Express - Switzerland

Lidh dy Zvicra është më e skenik mal vendpushimet, Zermatt dhe St Moritz, Glacier Express është mënyra më e relaksuar për gëzojnë pamje mahnitëse të Alpeve zvicerane. Pse keni zgjedhur këtë si një nga rrugët më të famshme dhe historike e trenit që ju duhet të marrë në 2019?

Udhëtim në lindje nga Zermatt, ditë-gjatë udhëtim mbulon 91 tunele dhe 291 ura si ajo e rrotullon livadhet alpine të kaluar jugore Zvicrës, i pacenuar liqene malore, dhe foto-përsosur fshatrat. Pikat kryesore të udhëtimit përfshijnë Oberalp Pass, pika më e lartë në udhëtim në 6706 këmbët. Një tjetër është e famshme Viadukti Landwasser - një pritje madhështore gjashtë-arch struktura në këmbë 200 këmbët dhe zhytje në një tunel prerë drejt e në shpat mali.

Zurich për Trenat Zermatt

Gjenevë për Trenat Zermatt

Interlaken për Trenat Zermatt

Biletat e Luzernit në Zermatt të Trenit

 

 

Linja e Malësisë Perëndimore, Glasgow për të Mallaig - Scotland

Ne jemi duke varur në seri televizive jabanxhi, e cila fokusohet në e vjetër-shkollën Scotland malësorët. Pra, nuk është çudi kjo është në listën e famshme dhe historike Rrugëve hekurudhorë. Line Perëndimi Highland është një mënyrë e shkëlqyer për të përjetojnë të egra të vendit, Bregdeti perëndimor. Pasi treni niset Glasgow - qyteti më i madh Skocisë - peizazhi urban shpejt dorëzohet të gjelbëruar glens dhe Lochs qetë. shkon në veri, Highland Line Perëndimi kalon nëpër shkretëtirën e largët e Rannoch Moor. Ajo pastaj kalon tmerrshëm Ben Nevis, prekur poshtë në Fort William. Switching drejtimin dhe lëviz drejt perëndimit, treni përshkon Glenfinnan Viaduct (paraqitur në film Harry Potter seri) para mbërritjes në portin aktiv të Mallaig.

Biletat e Amsterdamit në Londër të Trenit

Biletat e Trenit në Lyon në Londër

Biletat e Parisit në Londër të Trenit

Biletat e Brukselit në Londër për Train

 

Famshme dhe historike Rrugët Trajnimi në Angli

Pasagjerëve hekurudhor udhëtimit ishte një nga kontributet e mëdha britanike të të Epoka Viktoriane. Në shekullin e 20, entuziazmi hekurudhore dhe hekurudhore hobbyists duket se janë përhapur pothuajse aq shpejt sa vetë hekurudhat. trenat me avull historike, e veçantë udhëtimet skenik, dhe hekurudhat ngushta matës janë rivendosur. këtu, ju do të gjeni disa nga treni mirë me avull dhe të trashëgimisë udhëtimet hekurudhore. Gjej të tyre në qarqet West Country of Cornwall, Devon, kapërdimje, dhe Dorset.

Si shumë prej këtyre trenave janë restauruar trenat me avull, Save A Train nuk ofron bileta mbi ta. Megjithatë, ne bëjmë sigurojë Cmimi me i mire për marrjen në dhe nga Mbretëria e Bashkuar.

 

 

Dëshironi të përjetojnë rrugët e famshme dhe historike tren?

Me kokë mbi të Ruaj një tren dhe rezervoni biletën tuaj në 3 minuta.

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japë një kredi me një lidhje për këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ffamous-historical-train-routes%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)