Koha e leximit: 3 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 24/04/2020)

Jo shumë kohë pas Channel Tunnel sa më shumë i referohen si Eurostar tunelit u hap në 1994, ajo është quajtur një nga shtatë mrekullitë e Botës Moderne. Sipas Shoqërisë Amerikane e Inxhinierëve Civile, se titulli ishte i merituar. Ajo vënë Channel Tunnel në mesin e mrekulli arkitektonike si Empire State Building dhe Kulla CN.

Eurostar tunelit sigurisht është një çudi dhe një feat masive e ndërtimit. Por, pse është kaq e rëndësishme për Evropën? Cili ishte ndikimi i saj, dhe cilat qytete mund udhëtarët arrijnë duke e përdorur atë? Le të ketë një vështrim më të afërt në rëndësinë Channel tunelit:

 

Historia e Eurostar tunelit

Map of the Construction of the Channel Tunnel

 

Edhe pse ndërtimi i tunelit Channel ka filluar në 1988, kjo nuk do të thotë se ideja ishte e re. Edhe Napoleon toyed me idenë e lidh Anglinë dhe Francën nëpërmjet një tuneli. para tij, inxhinier francez Albert Mathieu-Favier parë propozoi një tunel të tillë në 1802. Koncepti i tij përfshinte një ishull artificial gjatë rrugës, si një kalë në ndryshim stacion. Megjithatë, shumica plane u braktisën deri pas Luftës së Dytë Botërore.

Në 1987, parlamentet e Britanisë së Madhe dhe Francës në fund ranë dakord për ndërtimin e tunelit Channel. Projekti përfshinte ndërtimin e tre tuneleve - dy për trafikun hekurudhor dhe një si një tunel të shërbimit. Zhvillimi mori gjashtë vjet, $7.2 miliardë, njëmbëdhjetë makina mërzitshëm, dhe 13,000 punëtorët. Kostoja e saj është e barabartë me sotme $12 miliardë.

Amsterdam për Trenat Londër

Rotterdam për Trenat Londër

Paris për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

Channel Tunnel Fakte

Channel Tunnel është 31.35 milje të gjatë, me një seksion nënujore të 23.5 milje. Kjo është pjesa më e gjerë nëndetar në botë që shkon 250 ft nën shtratin e detit në pikën e saj më të ulët. Të lidh tunel Folkestone në Angli me Coquelles, Pas-de-Calais në Franca. Ajo shkon nën Channel anglisht në ngushticën e Dover.

Ajo që e bën Channel Tunnel veçantë është se ajo është e vetmja lidhës i Britanisë së Madhe dhe Evropës kontinentale. dhe me trenat me shpejtësi të lartë në dispozicion sot, është një nga mënyrat më të shpejtë për të udhëtuar nga Britania e Madhe në Evropë kontinentale.

Ndikimi i Hapja e tunelit Channel

London St. Pancras hall

 

Eurostar tunelit ka luajtur një rol të madh në marrjen e hekurudhor udhëtojnë arritshme edhe njehere. Ata sidomos vlerësojmë atë në Britani të Madhe, si ajo e bëri të mundur që të udhëtojnë në Evropë pa fluturues. Kjo ndihmon udhëtarët të reduktuar kostot e udhëtimit, si dhe karboni gjurmë e tyre. Eurostar vlerëson se udhëtojnë nga Londra në Paris nga emeton trenit 90% më pak gaz serë Emisionet se duke marrë avionin.

Pjesa më e mirë në lidhje me Channel tunelit është lidhja e saj me e madhe rrjetet hekurudhore evropiane. duke e përdorur atë, ju mund të merrni për shumicën e qyteteve të mëdha evropiane nga Britania e Madhe. Dhe le të mos harrojmë se është gjithashtu e mundur për të arritur qytetet e mëdha të Britanisë së Madhe si Londra pa fluturuar. Kjo është një përballueshme, të shpejtë dhe mënyrë e sigurt për të udhëtuar.

London për Trenat Brukselit

London për Trenat Paris

London në Lyon Highsped Train

London për Trenat Amsterdam

 

 

Nëse Channel Tunnel ju magjeps, të marrë një ngasin nëpërmjet saj! Udhëtimi mund të mos jetë skenik, por ankesa e tij qëndron në komoditet të saj. Nëse keni nevojë për të udhëtuar në ose nga një qytet në Mbretërinë e Bashkuar, të rezervoni biletat tuaja tren sot!

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fchannel-tunnel-europe%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)