Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 24/04/2020)

Не долго после тунелот под Ла Манш што повеќе се однесуваат како на Евростар тунел отворен во 1994, тоа беше наречена едно од седумте чуда на модерниот свет. Според Американското здружение на градежни инженери, таа титула беше добро заслужена. Го стави на каналот Ла Манш меѓу архитектонски чуда како Empire State Building и Кулата ДоН на.

На Евростар Тунел сигурно е чудно и голем подвиг на изградба. Но, зошто тоа е толку важно за Европа? Она што беше нејзиното влијание, и кои градови можат да стигнат до патниците со помош на него? Ајде да се одблизу значење каналскиот тунел:

 

Историја на тунелот Еуростар

Map of the Construction of the Channel Tunnel

 

Иако изградбата на тунелот под Ла Манш започна во 1988, тоа не значи дека идејата беше ново. Дури и Наполеон toyed со идејата за поврзување на Англија и Франција преку тунел. пред него, Францускиот инженер Алберт Mathieu-Favier прв пат предложен како тунел во 1802. Неговиот концепт вклучени вештачки остров на патот, како коњ-менување станица. Сепак, повеќето планови беа напуштени, додека по Втората светска војна.

Во 1987, парламентите на Велика Британија и Франција конечно се договорија за изградба на каналот Ла Манш. Проектот вклучува изградба на три тунели - две за железнички сообраќај и еден тунел како услуга. Развојот траеше шест години, $7.2 милијарди, единаесет глодалодупчалки, и 13,000 работници. Неговата цена е еднаква на денешната $12 милијарди.

Амстердам до Лондон возови

Ротердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Канал Тунел факти

На каналот Ла Манш е 31.35 долго милји, со подводниот дел од 23.5 милји. Тоа е најобемно делот подморскиот во светот која работи 250 ft под морското дно во својата најниска точка. поврзува тунелот Folkestone во Англија со Coquelles, Па-де-Кале во Франција. Таа работи под Ла Манш во теснец на Довер.

Она што го прави тунелот под Ла Манш посебен е тоа што тоа е единствениот конектор на Велика Британија и континентална Европа. и со возови со голема брзина достапни денес, тоа е една од најбрзо начини да патуваат од Велика Британија во континентална Европа.

Влијанието на отворањето на каналот Ла Манш

London St. Pancras hall

 

На Евростар Тунел одигра огромна улога во правењето на железничката патуваат достапни уште еднаш. Тие особено го ценат во Велика Британија, како што го направи можно за да патуваат во Европа без летање. Тоа им помага на патниците да го намали трошоците за патување, како и нивните јаглерод. Еуростар проценува дека патувањето од Лондон до Париз со воз емитува 90% помалку стакленички гасови емисиите од полагање на авион.

Најдобриот дел за каналот Ла Манш е неговата врска со големите Европскиот железнички мрежи. Користејќи го, можете да добиете на повеќето големи европски градови од Велика Британија. И да не заборавиме тоа е, исто така, е можно да се постигне големи градови на Велика Британија како Лондон без летање. Тоа е прифатлива, брз и сигурен начин да се патува.

Лондон до Брисел возови

Лондон до Париз возови

Лондон до Лион со голема воз

Лондон до Амстердам возови

 

 

Ако каналот Ла Манш ви фасцинира, се возење низ него! Патувањето може да биде сценско, но неговата жалба лежи во својата погодност. Ако треба да патуваат до или од град во Велика Британија, книга вашиот билети за воз денес!

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fchannel-tunnel-europe%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml и можете да го промените / ja да / де / или тоа и на повеќе јазици.