Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 27/03/2021)

Постојат повеќе начини на транспорт на располагање денес за патување низ Европа, но воз патување наспроти авион патување е еден од најинтересните.

Сепак, кој начин на транспорт е најдобро? На Зачувај воз, ние, се разбира, пристрасно и мислам дека воз патува е далеку супериорен вид на превоз! Прочитајте подолу за да дознаете што е подобро и дозволете ни да се нурнеме во нашиот пост за патување со воз наспроти патување со авион.

 

еко- пријателски

Воздушните патувања сега се препознаваат како најбрзорастечки придонесувачи за глобалното затоплување. Избегнување на авиони, кога има лесно алтернативи за патување е можеби најголемото нешто што било кој поединец да направите за да се намали присуството на јаглерод. Загадувањето на воздухот се намалува драстично со преземање на воз во текот на авион. Во повеќето европски земји, воз мрежи се обемни и услуги се чести, за да можеш да бидеш патуваат еко-пријателски без никаква жртва.

Фоџа во Бари возови

Фиренца до Бари возови

Неапол до Бари возови

Рим до Бари возови

 

еко пријателски воз патување

 

Флексибилноста на патувањето со воз наспроти патувањето со авион

Патување со авион обично значи дека мора да се обезбеди вашиот седиште недели, или дури месеци, однапред да се добие разумно билет.

Откако ќе имаат обезбедено вашето место, дека не е лесно да се промени вашиот летови без да платат голема сума.

Иако некои возови бара од вас да се направи резервации седиште во однапред, има многу повеќе флексибилност, особено ако треба да го промените времето сакате да патувате.

Сега со Зачувај воз, дури и ако цената се намалува вашиот билет е, тие ќе ви овозможи да се знае и да ви помогне да се разменат вашиот билет на поевтина цена!

Брисел во Антверпен возови

Амстердам во Антверпен возови

Лил во Антверпен возови

Париз во Антверпен возови

 

Без гужва

Замислете земање на патување и не морале да пристигнат два часа рано, чека во долгата линија на безбедноста, мерка вашиот течности и гелови, или полетување чевлите за инспекција. Добредојдовте во светот на туристички воз. Кога патувате со авион, Потребни се повеќе време и безбедносни мерки на претпазливост. Патувањето со железница обично значи дека може да се дојде 30 минути пред време и да одат директно на вашата платформа без никакви проблеми и нема потреба да проверете во куфери, затоа овде ви претставивме уште една одлична точка на патување со воз наспроти патување со авион, каде што победува патувањето со воз!

Дижон во Париз возови

Ремс во Париз возови

Лил во Париз возови

Патувања во Париз возови

 

Воз патуваат наспроти авион патување, Брзина - побрзо од врата до врата

Воздушниот сообраќај е познато да биде еден од најбрзите начини за да стигнете до вашата дестинација, сепак, ова е само преземање на самиот лет во предвид. Колку далеку однапред на вашиот лет дали треба да дојде да ја преминат долго check-in и безбедност линија? Ако сте се пријавиле во торба, мора да почекате да го соберете ова кога ќе пристигнете - ова одзема многу време. За разлика од аеродромите, на железничките станици не постојат проверка-in-или линии безбедност, така да не мора да биде на време на станицата пред вашиот патување. повеќето главните железнички станици се наоѓа во срцето на градови кои им служат. Најчесто кога ќе се земе возот, ќе пристигне директно во вашата дестинација. Сепак, со земање авион, ќе може да потроши часови да дојдеме до и од аеродромот.

Амстердам до Лондон возови

Лион во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Рентабилно

Во последната деценија, воз патување стана се 'поатрактивен за буџетски свесни патници. Со преземањето на авион за вашата дестинација е уште еден ефикасен начин да стигнете до вашата дестинација, има дополнителни трошоци кои ние обично забораваат да се земе во предвид. Кога се размислува за вашиот начин на транспорт, мора да го додадете во дополнителни трошоци за да дојдеме до и од аеродромот. Ова или вклучува трошоците за гориво и паркинг, или автобус аеродром или такси превозот. Од кои ниеден не е евтин.

Минхен во Потсдам возови

Хамбург во Потсдам возови

Хановер на Потсдам возови

Франкфурт на Потсдам возови

 

Удобност

Освен ако не сте платиле за бизнис класа, вашиот простор е обично ограничен на седиштето на авион. Во воз, можете да се движат послободно, и ќе имаат повеќе простор за нозете околу своите места. За време на вашиот лет, ќе мора да чекаат за знак на безбедносниот ремен за да го исклучите да се движат од вашето место,. Сепак, на воз што се движите надолу на патеки, грабање на гризењето или кафе, и гледајќи како поминува светот. А сценската воз вози дури и може да биде празник. Повеќето европски возови нудат и бесплатна WiFi - нешто што с cannot уште не може да се каже за сите авиокомпании.

Воз патуваат исто така ви овозможува да патуваат удобно со вашиот почитувале миленичиња. многу домашни миленици не се прилагодени на воздушниот сообраќај поради здравствени, возраст, или раса.

патниците на европски возови може да се земе кучиња, мачки, и други мали животни со нив и поголемиот дел од времето без дополнителни трошоци!

Земајќи ги предвид сите овие фактори во предвид, тоа е лесно да се види како воз патување станува се повеќе преовладува денес. Авионите се погодни за да ви се добие во земјите милји далеку. Сепак, ако патувате низ Европа или други области со одличен железнички превоз, воз патување е поефикасна и удобен начин на транспорт.

Франкфурт во Салцбург возови

Берлин со Салцбург возови

Келн во Салцбург возови

Дрезден во Салцбург возови

 

удобноста на туристички воз

 

Па сега дека заклучивме победник во воз патување наспроти авион патување, Да се ​​најде најдобри цени за воз во Европа, посета Зачувај воз.

За повеќе информации, Следете Зачувај воз на Фејсбук, Instagram профил, и Твитер Сметки.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftrain-travel-versus-plane-travel%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / pl да / NL / или тоа и на повеќе јазици.