Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 02/07/2021)

Барате да видите некои од највпечатливите архитектури на вашиот следен одмор? Ако така, веројатно нема подобро место од Европа за вас. Без разлика дали сте заинтересирани за класична стилови архитектура или со надеж дека најдете некои помалку познати накит, Европски градови ти е покриен. Ајде да ги разгледаме во некои примери на прекрасна архитектура и каде да се види сето тоа:

 

прекрасна архитектура: Италија

Италија е полн со градови и малите градови, каде што може да се изгуби набљудување на убави градби. Без разлика дали сте во Рим или Фиренца, речиси секој агол е вреди да се слика. За туристи во потрага по прекрасни мали градови, Виченца е вистинска дестинација. Тоа е во близина, ако сте преземање на воз до или од Венеција, која е исто така вреди да се посети. Додека Vincenza е познат по своите Ренесансниот стил на архитектура создадени во умот на Андреа Паладио, Венециска архитектура често е готска, елаборираат, и убави.

Меѓу другите италијански градови не можете да пропуштите, Рим и Фиренца се издвојуваат како омилени. Рим е, главно, полн со знаменитости секој треба да се види еднаш во својот живот. Колосеумот, Св. Базиликата Петар, Пантеон, и кај фонтаната Треви вреди да се посетат сите. Од друга страна, Фиренца е мешавина на различни стилови, особено античките грчки и римски архитектура, Готски и ренесансен.

Римини за возови во Фиренца

Рим на возови во Фиренца

Фиренца во Рим возови

Венеција до возови во Фиренца

 

 

прекрасна архитектура: Франција

Strasbourg Magnificent Architecture

 

Франција е дом на неколку градови со широк спектар на стилови кои ќе ја напуштат секоја прекрасна архитектура љубовник без здив. Меѓу премиер кандидати за посета, Стразбур, Бордо, и Париз најверојатно ќе им понуди на повеќето.

Има многу да се види и направи во Стразбур, вклучувајќи значајни примери на готската архитектура, испреплетени со модерните и постмодерните области и елзаски архитектура. Бордо е единствен. Најголемиот град во регионот Aquitaine може да се пофали урбана зона прекрасен 18-от век, Палатата на берза, и катедралата Свети Андре. конечно, Париз е познат како еден од родните места на готската архитектура, но тоа е исто така богата со различни примери на Belle Epoque и уметност нови.

Париз во Стразбур возови

Луксембург во Стразбур возови

Ненси во Стразбур возови

Базел во Стразбур возови

 

Германија

Rothenburg germany city image

 

Постојат голем број на архитектонските бисери да се најде во Германија. Сепак, две од најимпресивните оние кои се Берлин и Ротенбург. Архитектура обично оди рака под рака со историја, и може да се види врска со ова јасно во Берлин. Градот е поделен уште, и тоа е јасно видливо во некои места. Што го прави одлично место за да Искуство различните елементи на архитектурата и се нурне длабоко во историскиот влијанија на уметноста.

Од друга страна, Ротенбург е место во потрага како да дојде директно од бајка. ова сонливо, средновековен изглед на градот е турист омилен. Тоа е одличен пример на елегантен европски средновековната архитектура со град ѕидови и gabled покриви.

Штутгарт Ротенбург возови

Нирнберг во Ротенбург возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Европа е вреди да се патува низ, и постојат многу други убави места кои треба да се стремиме да ја посетите. Прекрасна архитектура е во изобилство во Англија, Белгија, Австрија, Шведска, и на Холандија исто така.

 

Ако сте подготвени да книга билети за архитектура пред-види експедиција на вашите соништа, се погледне до вашиот дестинации со Зачувување на железничката.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmagnificent-architecture%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml и можете да го промените / де да / FR / или тоа и на повеќе јазици.