Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 27/08/2021)

Кога еден патник се споменува во посета на Франција, Повеќето луѓе би веднаш се мисли на Париз. Сепак, главниот град на Франција не е единствениот град вреди да се посети во оваа прекрасна земја, Патување во Стразбур е ново во. Многу други места се достоен за благодарност за сите прекрасни глетки и искуства тие можат да понудат.

Стразбур е еден од оние градови што би можеле да го цениме повеќе, и за неговата убавина и изобилство на нештата да се направи таму. Патувањето со воз во Стразбур од поголемите европски градови се случува да се зема здивот. Ајде да имаат поблизок поглед на тоа како може да се патува на овој фантастичен дестинација и она што може да се види и не постои:

 

Кога патувате во Стразбур Посетете Катедралата во Стразбург

Катедрали од средновековниот период се волшебна, стравопочит, и едноставно прекрасно за истражување. И Стразбур катедрала стои висок меѓу нив - буквално, како што беше порано да биде највисоката зграда во светот до 1874! Некои делови од неа датум како уште 1100, кој е вистински доказ за тоа колку долго е стои овој историски структура. Дали ќе одбереш да се истражуваат внатре или се држи до почитување на фасадата, ви се случува да бидете импресионирани.

Париз во Стразбур возови

Луксембург во Стразбур возови

Ненси во Стразбур возови

Базел во Стразбур возови

 

Се слики од La Petite Франција

Traveling to Strasbourg to La Petite France

 

Повлекува во La Petite Франција се чувствува речиси како да оди назад во времето. Со чудни црно и бело половина дрвени структури наредени во област која му припаѓала на трговци од сите видови, калдрма улиците, и традиционалните ресторани, тоа е место каде што треба да се доживее. Фотографира и можете да се замислите во време долго минато.

Марсеј во Стразбур возови

Дижон во Стразбур возови

Антверпен во Стразбур возови

Лион во Стразбур возови

 

Уживањето во локалната кујна

За храна туристи, има специјални сладострасноста третираат да се земе мостра кога патуваат во Стразбур: алзашки храна, и исклучителни вино и пиво. Стразбур владее со регионот Алзас, каде вина се претежно сортен, и двете главни да се обиде да се Gewürtztraminer и Ризлинг. Спарите вториот со пан-пржени крап или Choucroute garnie, познати алзашки класици, и задоволство на вашето непце.

Келн во Стразбур возови

Лил во Стразбур возови

Цирих во Стразбур возови

Мец во Стразбур возови

 

 

Земете патување со брод околу Стразбур

petite France

 

Уште еден одличен начин на истражување на Стразбур е преку брод возење. Тоа е една убава можност да се провери од некои од најубавите глетки на градот и да се запознаат со нејзината историја, во исто време. Има многу опции на брод возење за да изберете од, и може да добие неколку идеи како да кој жариште за посета следната.

 

Патува за Стразбур, со воз

Стразбур има втора по големина железничка станица во Франција, веднаш по Париз. тоа постигнување со воз е релативно јасна, и ќе имаат можност за преземање на ТГВ брз воз (воз со голема брзина) Тоа може да се земе од Париз во Стразбур во само 2 часови и 20 минути, наместо вообичаените 4 часа со автомобил.

Тоа исто така значи дека времето на патување од другите големи европски градови, исто така, значително пократко. Ако патувате во Стразбур од Швајцарија, Белгија, Холандија, Германија, и во други европски земји и градови, може да се добијат во Стразбур лесно и брзо. Бара ноќ врски ако сте на построги буџет затоа што тие обично се поевтини билети.

 

Подготвени да имаат време на твојот живот истражување на шармантна град Стразбур? Книга вашиот билети за воз сега, и да уживате и во патување и дестинацијата.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк на овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftraveling-strasbourg-train%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml и можете да го промените / де да / NL / или тоа и на повеќе јазици.