Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 07/08/2021)

конечно дојде времето – без разлика дали сте штотуку дипломирал универзитет, се упати надвор за вашиот годишен одмор, или да одлучи дека привлечноста на земјата патување не може да се пропушти, сте ја одбрале да патуваат во Европа со воз. Тоа е романтична идеја, патека патувал од страна на илјадници во текот на годините. Исто така, може да биде целосно големо. Европа е позната по своите одлични железнички врски. Од евтини локалните билети за континентот кој се протега на ЕУ железнички премин, тоа е лесно да се качи на еден overnighter и пристигне во вашата дестинација Следното утро, подготвени за вашиот најнов авантура.

Но, од каде треба да се обратите? Без разлика дали тоа е вашиот прв пат или вашиот десеттиот, обемот на чиста на возовите на располагање може да доведе до стрес, конфузија, и тотален страв од промашување. не грижете се – затоа што тука собравме кофа список со 5 најдобрите европски метрополи да патуваат со воз. Седни, пафта до, и спаси простор за Франција најдобрите baguettes, бидејќи ние се случува на возење.

 

1. Најдобар европски престолнини да патуваат со воз: Париз, Франција

Како што е ветено, ние сме почнуваат ова патување целосно, со гости во еден од најпознатите и славно романтични градови во светот. Париз има некои од најдобрите железнички врски околу, со возовите кои поминуваат низ центарот на градот, па никогаш не сте далеку од станицата. Париз е полна со нешта да се направи, па ќе сакаат да останат тука за најмалку три дена за да се добие увид на градскиот живот.

Стоп од страна на Лувр за погледнеме на Мона Лиза, ги користат овие glutes со качување на Arc de Triomphe. Уживаат во вечерата крстарење на реката Рајна, во посета на некои француски бутици, и земете ја блескавата Ајфелова кула додека оживува навечер.

Секако, Париз е повеќе од центарот на градот. Истегне метропола е дом на повеќе од два милиони луѓе, што значи дека може да поминат неколку недели тука, без навистина гребење на површината на она што има да понуди. Оклопни за еден ден патување од ордите на Понт Александар III и главата на Версај, каде што кралска палата сеуште царува врховен покрај неговата слободни работни места од 1700. Ден на билети се само 20 € и вклучува влез во палатата, градините, и уште повеќе. Уште подобро, возови работи од центарот на градот, непосредно до Палатата, што го прави добивање таму бриз. Оваа поврзаност официјално го прави Париз еден од нашите најдобри европски престолнини за воз патувања.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

Paris Best European capitals for train travel

 

2. Лондон, ОК

Еден од моите лични омилени градови и само два часа од Париз се наоѓа во главниот град на Обединетото Кралство: Лондон. Оваа мешавина на култури е дом на неверојатни девет милиони луѓе од сите сфери на животот. Од благороднички Челзи во разиграните Сохо, ќе најдете активности за сите во вашата забава. Фати еден од најновите мјузикли, пред да се упати преку глобус Шекспир, а заврши вашата вечер во Shard, највисоката кула во Лондон.

Вие не ќе сакаат да брзаат низ овој град, па планираат вашето време за тоа. Без разлика дали сте се упати кон Хари Потер студија (еден час од центарот на градот), или едноставно преземање во главните обележја како Лондонската кула, Св. Катедралата Павле, Вестминстерската опатија, Биг Бен, или Лондон око, секоја минута поминати во Лондон е во можност да научат повеќе за земјата, чија империја се уште се спроведуваше во светот.

Брзиот воз Еуростар ве носи од Париз до центарот во Лондон за нешто повеќе од два часа, што значи дека ќе трошат помалку време на патување и повеќе време adventuring. Така, сметаме дека Лондон е уште еден од најдобрите европски престолнини за патување со воз.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

 

3. Најдобар европски престолнини да патуваат со воз: Амстердам, Холандија

Познат по своите канали и велосипеди зависни од населението, Амстердам сјае како главен град на Холандија е. Со уникатен дизајн, Амстердам е крајно шармантна градот и standout меѓу европските метрополи. Возови од Париз трае три часа и ќе се депонира во Амстердам Centraal, се наоѓа во срцето на градот.

Главата на Museumplein да се земе во Музејот на Ван Гог пред да се упати на Домот на Bols коктел & Genever Искуство, која вклучува вашиот избор на коктел во дегустација на својата соба.

Не заборавајте да крстарење на каналите, или. Без разлика дали ќе се земе посветен турнеја или хоп врз еден од јавен чамци на градот, ќе добие сосема нов поглед од вода. И покрај неговата наклонетост за чамци и велосипеди, Амстердам е лесно достапен од цела Европа, преку високо-брзински шини, го прави ова уште еден главен кандидат за најдобар европски град за патување воз.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Amsterdam Best European capitals for train travel

 

4. Берлин, Германија

Тестаментот на германски генијалност, градот Берлин е фасцинантна студија во знак на солидарност. Подели на два дела од страна на Берлинскиот ѕид, овој град само ја вратила својата единство во 1989 по падот на комунистичкиот режим во источниот. Од тогаш, тој експлодира со урбаниот развој, а сега е дом на повеќе од два милиони луѓе. Тоа е полн со занает пиво барови, музеи, и graffitied остатоци од ѕид.

Како центар на културата на земјата, Берлин е мора да се посети. Без разлика дали сте во потрага за префинет забава во форма на операта или кои сакаат да погоди некои од hippest прогонува во Европа, Берлин не е да се пропушти.

Иако тоа ќе ви бидат потребни најмалку шест часа за да се добие тука од Амстердам, има повеќе возови дневно, што значи дека може да се постави свој распоред за да се дојде.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Berlin street art

 

5. Најдобар европски престолнини да патуваат со воз: Прага, Чешка република

За разлика од западните европски метрополи, Прага е главен град на Република Чешка во Источна Европа и една од најпознатите градови во Централна Европа. Дом на една од најпознатите библиотеки во светот, на Klementium, Прага покажа својата култура околу секој агол. Посета на Астрономски часовник, најстариот оперативен часовник во светот. Прошетајте наоколу Плоштад на стариот град, каде калдрма улиците и пешачката ленти значи дека може да поминат неколку часа скитници, без грижи.

Топ оф време со пијалок на еден од многуте подрумот барови во градот пред да се упатат на музички фестивал.

Прага може да се пофали одлична воз линкови со други градови, вклучувајќи патување време од Берлин од четири и пол часа. Стоп тука за да се апсорбира историјата на градот пред да продолжите вашето патување Во текот на остатокот од Европа.

Нирнберг во Прага возови

Минхен во Прага возови

Берлин во Прага возови

Виена во Прага возови

 

Prague city scape

 

заклучок

Европа е огромен и разновиден пејзаж чија Унија значи дека е полесно од кога било да се патува со воз. Искористете ги предностите на бескраен земји за патување на овие историски престолнини на вашето време. Скокни главоболка на аеродромот и народот и прескапата авион храна и користење на воз за патување. Без разлика дали сте хоп на одборот регионален пат или потрошат малку повеќе за железнички со голема брзина, ќе уживате во железнички патување, разгледување, и уште многу повеќе.

 

Имаме ти е покриен со нашите Совети за Патување. Сега е време да се резервира некои билети! Зачувај воз е место за купување билети за воз.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “5 Најдобар европски престолнини да патуваат со воз” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/european-capitals-travel-train/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.