Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 20/02/2020)

Многу градови во Европа имаат убава палата (или два) да се подготви во туристи. Тоа е зошто тоа е тешко да се договорат за тоа што пет најубавите дворци во Европа. Ајде да ги разгледаме во нашата селекција на најубавите палати во Европа:

 

1. Сараи, во Европа и Франција замокот Версај

Версај е можеби една од најпознатите замоци во светот, и тоа сигурно заслужува репутацијата. Тоа е скапоцен камен на 18 век францускиот уметност, богато и богата со уметнички дела и убавина.

Тоа беше проширен од страна на познатиот француски владетел Луј XIV, кој се пресели судот и владата да Версај во 1682. Замокот беше централно место на власта во Франција до револуција во 1789. Сега таа е една од најпознатите туристички места во светот.

Дижон во Париз возови

Ремс во Париз возови

Лил во Париз возови

Патувања во Париз возови

 

 

2. Виндзор замокот, Обединето Кралство

Виндзор е работна кралската палата и се вбројува меѓу најубавите палати во Европа, најстариот и најголемиот замок во светот кои се уште има жители. Британската кралица троши нејзиниот приватен викенди во Виндзор.

Историјата на замокот Виндзор е речиси 1000 годините. Во текот на вековите, таа е дом на многу познати членови на британските кралски семејства. Замокот содржи Св. Chapel Џорџ, погреб местото на десет монарси, и Државниот Апартманите се опремени со Кралската збирка богатства.

Амстердам до Лондон возови

Ротердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

 

3. Гранд Ducal палата на Луксембург

Grand Ducal Palace of Luxembourg

 

Гранд Ducal палата на Луксембург во градот Луксембург е официјалната резиденција на Големиот Дјук. Тој го користи за повеќето од неговите службени функции, заедно со Големата кнегиња. Палатата исто така, содржи нивните канцеларии, како и staterooms.

Зградата беше прв пат се користи како градското собрание откако е изграден во 1572. Во 1817, тоа станал официјална резиденција на гувернерот. Гранд Ducal палата изгледа сјајни во стилот на фламански ренесансен и тоа е една од причините е на листата на најубавите палати во Европа. Таа има една од најубавите фасади во градот, како и прекрасниот ентериер.

Антверпен на Луксембург возови

Брисел со Луксембург возови

Мец во Луксембург возови

Париз во Луксембург возови

 

4. замокот Нојшванштајн, Германија

Нојшванштајн го заслужува своето место меѓу најубавите дворци во Европа се должи на неговата идилична поставување и неверојатен архитектура. Овој замок изгледа како што дојде директно од бајка. Всушност, таа се користи како инспирација за замокот во Дизни Заспаната убавица.

Тоа е 19-от век романескна преродба палата. Историчарите на уметноста од целиот свет го сметаат за еден од симболите на романтизмот. Кралот Лудвиг Втори на БаVaria изградена Нојшванштајн како се повлече во својата 1837. По смртта на кралот во 1886, стана отворен за јавноста.

Улм да Fuessen возови

Минхен Fuessen возови

Штутгарт Fuessen возови

Нирнберг Fuessen возови

 

 

5. Сараи, во Европа и Австрија – Шлос Шонбрун

Beautiful Palaces in Europe - Schloss Schonbrunn, Austria

 

Еден од најчесто посетени места и најубавите палати во Европа се наоѓа во Виена, Австрија, Schonbrunn е, исто така, дел од светското културно наследство. Палатата започна како лов поднесе за царот Леополд I. Таа била изградена во 17 век. Schonbrunn е еден од најдобрите дела на архитектот Бернхард Фишер фон Erlach.

Од тогаш, Schonbrunn, исто така, се гледа како употреба на дворот на Марија Тереза, по што стана централна точка и домаќин за работите од областа на државата. Изградена во барок стил, палатата најмногу задржа својата првобитна состојба. Неговата уникатна архитектура ја прави една од најпознатите волшебно места за посета во Европа прави.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

Ако сте подготвени да се планираат своето патување околу пет најубавите дворци во Европа, тие беа места каде што не може да го пропушти. Сите овие дестинации може да се постигне лесно преку воз, така книга влезници и да почне планирањето!

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbeautiful-palaces-europe%2F/%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml и можете да го промените / де до / ES / или тоа и на повеќе јазици.