Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 25/01/2021)

Германија е природно убава земја. Но, кога ќе почнам да размислувам за замоци, ќе љубов тоа дури и повеќе. И сето тоа, бидејќи Германија е, според многу, замокот главен град на светот.

Постои цела низа на спектакуларен замоци во Германија треба да ја посетите. Во овој напис, да се фокусираме само од најубавите меѓу нив. Ние, исто така, ќе ви даде информации за тоа како може да се стигнат до нив со воз, до задоволство на сите љубители на воз!

 

Замокот Нојшванштајн - замокот најспектакуларните во Германија

Многумина го знаат како еден од најубавите замоци во целиот свет, не само Германија. Ако тоа не е, тоа е секако познати како инспирација за Дизни замокот. Кога ќе се погледне на овој бајка замокот, ќе сфатите зошто. Сигурно може да се разбере зошто тоа е една од најспектакуларните замоци во Германија!

Замокот Нојшванштајн е несомнено величествен, но како да одам таму? Добрата работа во врска Германија е дека повеќето места поврзете преку воз. Најблиску железничката станица до замокот е во Fussen. Сепак, може да се постигне таа станица од Минхен или било кој други големи градови во Германија.

Улм да Fussen возови

Минхен за да Fussen возови

Штутгарт Fussen возови

Нирнберг во Fussen возови

 

 

Хоенцолерн - замокот Повеќето Магичен во Германија

Хохенцолерн замокот не е само меѓу најспектакуларните замоци во Германија - тоа е најмногу магичен еден. Можете да го најдете во провинцијата Баден-Виртемберг, во близина на Штутгарт. покраина Баден-Виртемберг е најстариот потценети еден во Германија, но штом ќе го видите овој замок, вие сте обврзани да го промени твоето мислење!

Сепак, добивање на замокот може да биде проблематична, иако целосно достоен за тоа. Најдобар начин е да се земе возот од Штутгарт Hechingen. Тогаш ќе треба да се земе долго Крстоносните и се искачи на еден стрмен рид за да стигнат до замокот. Се шегувам! Може да се земе шатл-автобус или такси од Hechingen како замок е доста блиску до градот.

 

castles in Germany

 

 

Хоенцолерн Зигмаринген - замокот најголемите во Германија

Во нашето скромно мислење, не постои листа на најспектакуларните замоци во Германија може да биде целосна без да се спомене Хоенцолерн Зигмаринген. Тоа е најобемно и grandest замокот Дали некогаш сте ќе се постават очите на! И ако тоа не е доволно, тоа е, исто така, крајно неверојатен.

Затоа Хохензолерн-Зигмаринген е во Баден-Виртемберг; па тоа е сосема збунувачки зошто луѓето не се пофали на покраината како најубавите во Германија!

Како за патување - бидејќи можете да ги најдете на замокот во градот, тоа е лесно достапен со воз. Најдобар начин е да се земе возот од Улм или Штутгарт, а потоа одиме во замокот.

Франкфурт на Улм возови

Штутгарт Улм возови

Лајпциг до Улм возови

Нирнберг во Улм возови

 

Бург Елц

Burg Eltz castle

 

Замокот стои само на мал рид, и тоа изгледа навистина спектакуларен. Сепак, тоа не е толку осамен откако ќе се земе во предвид дека тоа се уште се населени! Да, на Eltz семејство се одржа на замокот за 33 генерации!

Кога станува збор за добивање таму, ќе мора да одат или да се добие автобус или такси од Hatzenport. Сепак, тоа е сосема можно да се дојде до мал град со воз од Кобленц - најблискиот голем град.

Франкфурт Hatzenport возови

Бон во Hatzenport возови

Келн со Hatzenport возови

Дизелдорф да Hatzenport возови

 

Па таму ќе ја имаат, комплетната листа од најспектакуларните замоци во Германија. Се надеваме дека ќе ја посетите барем еден од нив за вашето следно патување! Ако сакате да знаете повеќе за патување со воз до овие замоци, се чувствуваат слободни да Контактирајте не во секое време.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmost-spectacular-castles-germany%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.