Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 24/12/2021)

танцување змејови, еднорозите, и летање свињи. Да, свињи! Празник на годината на свињата, Прослават кинеската Нова Година во Европа!

кинеска Нова година, исто така познат како пролет Фестивал или лунарната Нова Година, е најважниот настан во кинескиот календар. Тоа е специјална пригода означени со семејство собири, храна ритуали, придонеси во храмовите, и - се разбира - огномет. Има нешто посебно за славење на кинеската Нова година во Европа. Тоа е единствена можност да учествуваат во древна кинеска традиција, датираат 4000 години. Не пропуштаат на тоа кога имате шанса!

 

Celebrate Chinese New Year in Europe, 2019

 

Бр.1 за прослава на кинеската нова година во Европа | Мадрид, Шпанија

Бројот на кинескиот народ кои живеат во Шпанија се зголеми значително во последните години, а ова зголемување е одраз на нивото на Кинеската Нова Година прослави во земјата. во 2019, очекуваме ништо различно.

За трета година по ред, главниот град на Шпанија е место да го прослават кинеската Нова Година во Европа во Шпанија, со културно празничната програма организирана од страна на кинеската амбасада. концерти, работилници, улични паради, и гастрономски правци сите ќе бидат дел од прославата се одржа во област userâ - дом на Кинески Мадрид.

 

Париз, Франција

Париз е првиот град мислите дека за тоа кога размислување за едно место да го прослават кинеската Нова Година во Европа. Но, овој магичен романтична градот се претвора во град на кинески прослава за време на прославите.

Париз не е само за светкавите паради и елаборат украси иако. најдобро чуваната својата тајна текот на овој период е две будистички храмови се наоѓа во 13 област. Тука семејства од Кина, Виетнам, и Камбоџа доаѓаат да му оддадат почит и добредојде во Нова година. Уживајте демонстрации на кинеската уметност и занаети, готвење, и традиционален танц и музика. Види градот на светлината навистина живее до нејзиното име овој период од годината. И најдоброто нешто е што можеш воз патување од Париз до Амстердам и да го славиме и во двата града!

Брисел во Париз возови

Лондон до Париз возови

Олимпик Марсеј во Париз возови

Амстердам до Париз возови

 

Прослават кинеската Нова Година во Европа, Париз

 

Амстердам, Холандија

забава факт: злогласните округ Амстердам црвено светло е дом на вистински будистички храм. Секоја година, Можете да ја прославите Кинеската Нова Година во Европа во Амстердам и околу Fo Guang Шан Тој Хуа со специјална програма.

Овој дел од градот е исто така голем, ако имате желба за автентична кинеската храна. Земи си за еден оброк во познатата Види палата (Првиот пловечки кинески ресторан во Европа) или на една од многуте кинески ресторани во Geldersekade.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Прослават кинеската Нова Година во Европа, Хаг

 

Последните прослават кинеската Нова Година во Европа | Англија

Лондон, Англија се гордее со кое се пофали дека го има најголемиот начинот на кој светот за да ја прослават кинеската Нова Година во Европа, надвор од Азија. Значи, секако, ова е што треба да се погоди кога ќе ја прославите кинеската нова година во Европа.

Овој град има еден ден фестивал заглавена преполна со активности, вклучително и традиционална храна, на годишната парада, настапи, и традиционални занаети. (Можете да ни имаше на традиционална храна!) Смета во!

Постојат три главни области во Англија кои ги одржуваат овие свечености; Трафалгар сквер, Кинески град, и авенијата Шефтсбери. Секој е единствен во специфичните активности и настани кои ги нудиме; посетителите ќе имаат тешко време изборот кој да се направи.

Кинески нуди најдоброто од најдобрите во однос на традиционална храна. Осигурајте се да книга рано да се обезбеди маса во една од многуте прекрасен ресторани. Кинески добива украси во повеќето чудесната на украси со среќа црвени фенери и банери. Кинески танц групи и изведувачи може да се најде се постави на многу сцени. Лондон може да биде новодојденец на Кинеската Нова Година сцена, но секоја година станува се поголем и подобар и не можам да дочекам да видам што се случува во 2019!

Амстердам до Лондон возови

Ротердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Кој е најдобриот начин да ја прославите кинеската Нова година во Европа и да стигнете до еден од овие градови? Со воз, секако! употреба SaveATrain да книга на најдобар договор во минути!

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк на овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fcelebrate-chinese-new-year-europe%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ru_routes_sitemap.xml и можете да го промените / ru да / де / или тоа и на повеќе јазици.