Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 18/02/2021)

Новата железничка линија започна, покривање на Азербејџан, Турција, и Грузија. Линијата опфаќа повеќе 820 Километри и располага пратки во прилог на патничките возови. Прво, линијата ќе биде првиот што ќе ги поврзува Европа и Кина, додека заобиколувајќи ја Русија. Возот ќе работат од главниот град на Азербејџан, Баку и грузискиот главен град Тбилиси во градот Карс во Turley. Понатаму, Тоа ќе се намали патување време помеѓу европската железничка инфраструктура и Кина шина. Претседателите на Азербејџан, Турција, и Грузија, како и претставници на Европската унија, присуствуваше на отворањето на новата железничка линија.

 

Детали на билети

Прво, линија на возот беше првично планирано да започне во 2010 а потоа и во 2012. Сепак, се должи на линија не поминува низ Ерменија, и од САД и ЕУ не се финансиски придонесе и ова предизвикува доцнење. во прилог, линијата поминува низ земји кои претходно имаа свои граници затворен за да се едни со други (кои датираат од советски Сојуз).

Второ, линијата која е именуван Евроазиска мост', ќе се поврзете на економиите на земјите што поминува низ. Кинески стоките се превезуваат од Кина во Европа за оваа линија во што малку како 12 денови. Понатаму, на возот ќе се транспортира 5 милиони тони товар годишно со овој број се очекува да скокнат до 17 милиони во текот на времето. дополнително, тоа ќе го направи на пристаништето алатка во Азербејџан најголемите во Каспиското море регионот.

 

bird's eye view of the new port in Alat which will benefit from the new train link

Азербејџан не го откри идентитетот на вкупните трошоци на линија сепак се знае дека тие позајми Џорџија $775 за финансирање на грузискиот дел од линијата.

 

Казахстан

Казахстан сега се етаблира како нов "Патот на свилата’ со својата зголемена товарна активност помеѓу Европа и Кина. Историски Казахстан служи како поврзување за Европа, Азија, и Индија. Причината за препородувањето на товарната активност во Казахстан е тоа што го намалува растојанието на Европа до Азија за 10,000 километри. Понатаму, Казахстан има поминато повеќе $3 милијарди долари на своите железнички линии. ова ги вклучува $250 милиони потрошени на Khorgos Портал. Овој порта им овозможува на кинеските возови да ги пренесуваат своите стоки во европските возови, избегнувајќи потреба од промена на линиите.

 

Кина сега е сопственик 49% на Khorgos портал кој е дел од новиот воз линк

 

Цитати во врска со новата железничка линија

Прво, Претседателот на Азербејџан коментирал во возот

пругата Баку-Тбилиси-Карс е најкраток и најсигурен врска меѓу Европа и Азија

дополнително, Европската унија коментира

На отворањето на железничката Баку-Тбилиси-Карс е голем чекор во транспортот интерконекции поврзување на Европската унија, Турција, Џорџија, Азербејџан, и Централна Азија ... по должината на античкиот Пат на свилата,

 

Размислете за купување билети за воз

Од вас се веќе тука, зошто да не ги 3 минути да се најде најдобрите билет за воз за вашето следно патување? Каде и да си планираат да патуваат во Европа ние може да ви помогне да најдете билети. Без разлика дали сте во потрага да се види на Алпите Швајцарија и Италија или можеби посета на земји како Белгија и Унгарија ние го добивме ти е покриен. Книга вашиот билети за воз сега. Плаќаат за билети за користење на сите повеќето познати начини на плаќање

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fnew-train-links-asia-europe%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ru_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ru да / FR / или де и на повеќе јазици.