Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 18/03/2022)

Најдолгите патувања со воз во светот се многу долги! Овие патувања може да траат неколку денови и да поминат илјадници милји.

Значи, тука се и патувањата кои се најдолго во Европа, Азија, Австралија, и САД.

 

најдолгите патувања со воз во светот

 

1: Транс-сибирскиот експрес е најдолго патување со воз

далечина: 5,722 милји

времетраење: 6 денови +

Најдолгиот железнички патување во светот започнува во Москва и завршува во Владивосток. Најпрво, што е потребно во текот на 6 дена да се заврши. Патниците на овој Европската патување поминат низ повеќе временски зони. Пејзажи на ова патување вклучуваат Урал и Бајкалското Езеро. Возови за ова патување тргнуваат на секои 48 часови.

 

предели на долг воз вози
Бајкалското Езеро: најдлабокото езеро во светот

2: Источна & ориентални Експрес

далечина: 1,200 милји

времетраење: 3+ денови

Ова патување патувања низ Југоисточна Азија од Бангкок во Сингапур. запира возот во реката Kwai и Куала Кангсар. Времетраењето на патувањето е или 3 или 4 денови. дополнително, патувања обично се места за време на викендите. Понатаму, сместувањето е приватна и убаво декорирани. Бидејќи сместување е компактен што е најдобро одговара за соло патници.

Брисел во Лил возови

Антверпен во Лил возови

Париз во Лил возови

Лион во Лил возови

 

3: Канадскиот најдолгиот воз

далечина: 2,700 милји

времетраење: 3 денови

Најпрво, нема WIFI на овој трансконтинетални патување. Значи, бидат подготвени да потрошат време и гледа во сценографијата. Затоа што планините, шуми, и други канадски пејзаж ќе го видите е неверојатен. Патувањето започнува во Ванкувер и завршува во Торонто. Уживајте во удобно спиење автомобили, додека вие ќе добиете глетка за лос, елен, па дури и мечки.

 

4: Калифорнија Зефир најдолгиот воз

далечина: 2,348 милји

времетраење: 51 часови

Ова патување е најмногу се спомене како што е најдолго во САД. Патувањето опфаќа пионерите, Карпестите Планини, и кањони. Клучот постојки на ова патување се Денвер, Солт Лејк Сити, Рено, и Сакраменто.

 

 

5: Индискиот Пацифик: Сиднеј во Перт (Австралија)

далечина: 2,704 милји

времетраење: 65 часови

Ова најдолго патување со воз има најдолг протега на директно железничката пруга во светот. Прво, Патниците се да се доживее ширината на Австралија. дополнително, сценографијата вклучува водопади, шуми, и сини планини. Поради својата должина, постојат многу клучни запира на овој пат. Постојките вклучуваат Скршен рид, Аделаида, Barossa долина, Калгурли, готви, и Rawlinna. билети за воз за ова патување се скапи, со цени почнувајќи од над $600.

 

6. Вивек Експрес: Dibrugarh да Kanyakumari (Индија)

далечина: 2,633 милји

времетраење: 82 часови

Слично на Индискиот Пацифик, овој воз е најдолго патување со воз во Индија. Поради тоа што патува по целата должина на Индија и има просечна брзина на 32 Километри на час. За разлика од други долги патувања воз билети за овој воз почеток во $10.

 

 

7: Париз-Москва најдолго експресен воз

далечина: 1,998 милји

времетраење: 48 часови

Додека овој воз е најдолгата трансевропските пат тоа трае само 2 дена да се заврши. Возот заминува од францускиот главен град и пристигнува во главниот град на Русија. Бидејќи ова патување патува низ Белорусија, ќе ви треба виза за Белорусија за патување. дополнително, ви треба виза за влез Русија.

Лион во Марсеј возови

Париз до Марсеј возови

Убаво е да Марсеј возови

Бордо во Марсеј возови

 

Книга најдолгото патување со воз со Зачувување на железничката

Резервации долго патување со воз не треба да трае долго време. Тоа е причината зошто на Зачувај воз имаме процес брзо билет купување.

 

Влези за да нашата веб страница сега и да 3 минути да се најде на Најевтиниот билет за воз за вашето патување. Билетите може да се купат со користење на кредитни картички и банкарски плаќања во реално време и многу повеќе опции за Зачувај воз веб-страница.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Flongest-train-journeys-world%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ja до / или ru / tr и на повеќе јазици.