Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 11/09/2021)

Ние сме индекс 5 Најубавите шуми во Европа точно на време за празничните сезонски одмори! Квинтесенцијалното прогонство за одмор за повеќето loversубители на патувања е плажата. Но, Европа има многу повеќе од брег за истражување. Придружете ни се земе Stomp околу некои од најубавите шуми во Европа.

Заборавете на преполн плажи со гласно нивните деца и Здодевните улични продавачи. Понекогаш не можете да победи на мирот и спокојството на добар шума. Да се ​​биде во природата е навистина терапевтски, затоа, да разгледаме лиснато гамбол околу некои од најубавите европски најдобри.

 

1-вото место на листата на најубави шумите во Европа – Баварската шума, Германија

Баварската шума национален парк е првиот и најголемиот национален парк во Германија, и една од најубавите шуми во Европа. Зошто и вие може да побара? Сметаме дека жалбата лежи во неговата едноставно, но богата пустината. Благодарение на човекот оставајќи го и сами! Паркот ветува неверојатен пејсаж, величествената врвови (најпознатите од кои се grosser Falkenstein, Вошката, и Großer Рејчел), широка пешачење и велосипедизам патеки, огледало езера, спортски можности, еден фасцинантен крошна прошетка, и повеќе.

Сакаат да се земе на семејството на возбудлива и уникатна авантура додека во паркот? Пешачката патека (бања на дрво) во баварската шума Национален парк ветува блиска средба со природата и авантура за целото семејство. Една дрвена патека без бариери долга 1.300 метри ги води посетителите до основата на кулата за набудување во облик на купола, нудат фантастичен поглед на шума на патот. Можете исто така да изберете да учествуваат во возбудливи активности на пат. Сепак, најдобро е зачувана во последните. Од палубата за набудување висока 44 метри, да се дојде до празникот вашите очи на непрекинат поглед на шума, па дури и снег облечени Алпите.

Улм да Fussen возови

Минхен за да Fussen возови

Штутгарт Fussen возови

Нирнберг во Fussen возови

The Bavarian Forest, Germany, One Of the Most beautiful forests in Europe

 

Trillemarka Rollagsfjell шума, Норвешка

Добредојдовте на диви пустината! Trillemarka Rollagsfjell природата зачува е еден од последните девица шумски површини во државата. Ова е вашата одат-на место за пешачење меѓу шумски стари раст, скијање на недопрени планини, и риболов во вистински живописната rivers и езера. Исто така, постои изобилство, 93 во целост, на Црвениот наведени видови. Бидете сигурни дека ќе се пешачи до статуата наречена Мадона и дете, се наоѓа 100 метри пред паркот, за неверојатен поглед на долината и пошироко. Донесе многу слоеви, како на климата драстично се менува во текот на површина.

 

Белуно Доломити, Италија

Националниот парк на Белуно Доломити се протега од долината Cismon до долината Piave и е основана во 1990 за зачувување на ова подрачје на огромна природна вредност, која веќе има постигнато белешка низ вековите за убавината на својата ексклузивна флора и својата реткост. Како резултат на тоа, беше донесена одлука да ги заштити своите 32000 хектари на фантастичен природен панорама од зимски спортови развој.

Областа сега е национално наследство од непроценлива вредност, каде што, право, правила на природата. Она што го сакаме кај овој парк е недопрената и недостапна локација на границите на југоисточните Алпи, која во праисторијата видов формирањето на глечерите (последните исчезнува во текот на 10000 Пред години!).

постојат разлики меѓу Тре СИМЕ ди Lavaredo и на Белуно Доломити, познат како бледо планините поради бојата на rockface. Заживување Plateaux и вртоглава rockfaces: овие се прогонува на златни орли, суштества речиси легендарниот поради нивната благодат, тие се благородни и величествени што се зголемуваат низ небото и реткоста на нивниот вид.

Се надеваме дека ќе ви даде доволно причини да се посети Белуно Доломити и зошто мислиме дека тоа е една од најубавите шуми во Европа.

Тренто до езерото Гарда Peschiera возови

Болзано Bozen до езерото Гарда Peschiera возови

Болоња во езерото Гарда Peschiera возови

Венеција до езерото Гарда Peschiera возови

Most beautiful forests in Europe - Belluno Dolomites, Italy

 

скапоцен камен случаи, Франција

Спектакуларниот Parc des Ecrins Националниот е една од десетте францускиот националните паркови и втор по големина по Vanoise. На 1000 квадратни километри заштитено подрачје се протега на одделенијата Hautes Алпи и Isere, се протега помеѓу Bourg d'Oisans, Брајанкон, и Ембрун. Паркот останува главно недопрен благодарение на далечинскиот управувач локација и се разбира, тоа е на нашата листа на најубави шуми во Европа.

Расениот планински терен на паркот е дефиниран со паѓање на глечерите и реки што течат брзо, кои имаат креирано стрмните долини. Во лето, туристите, рок алпинисти, планински моторџии, и тркачи на реки се слеваат во паркот за да уживаат во прекрасната клима и сценографијата што фрла вилица. Во зима, подножја за снег, колиба колиба скијање и планинарење се популарни. На ски-центар на Алп д'Ез се наоѓа само надвор од границите на паркот. Што е 10 км до switchbacks од Bourg d'Oisans.

Марсеј во Лион возови

Париз до Лион возови

Аеродромот Лион кон Париз возови

Лион во Авињон возови

 

 

Нашата последна на листата на најубавите шумите во Европа – Шума во Фудбалски стадион, Холандија

На Бескрајни Привлекување на природата е привремена уметничка инсталација која го трансформира Вортерси фудбалски стадион. Таа се наоѓа во Клагенфурт, и сега е шума и уметничка инсталација!

околу 300 дрвја, некои тежина до шест тони ќе бидат внимателно трансплантирани над постојниот фудбалски терен. Ова, оставаат впечаток на централна европска шума. Откако трансплантирани, шумата ќе се земе на живот на сопствените, менувајте бои додека сезоната се врти и привлекува живиот свет.

Оди посетите од 10 сум до 10 часот на ден (слободен влез)!

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

A Forest In A Football Stadium, Netherlands

 

подготвени да мириса на свежо земјата и влажна мов Дали сте? Да уживаат во чувството на сончева светлина треперлива низ дрвјата и кастинг треперење сенките на земјата? Потоа хоп врз Зачувај воз и книга вашиот билет за воз со било кое од најубавите шуми во Европа, за неколку минути!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Врв 5 Најубавата шумите во Европа” на вашиот сајт? можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmost-beautiful-forests-europe%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / fr да / де / или тоа и на повеќе јазици.