Време на читање: 8 минути
(Последно освежено на: 27/05/2022)

Размислување за добивање далеку за неколку дена? Што е со планирање некој ден патувања да патуваат со воз од Париз? француската возови се брза, лесно, и еколошки начин до се наоколу во Франција. со Зачувај воз, ќе бидат во можност да се резервира во минути без додадени такси, премногу! резултат!

Париз е многу добро поврзан со сите на Франција и благодарение на TGV возови (Обучуваат Grande Vitesse) некои од 5 најдобар ден патувања од Париз се е можно во 4 часа или помалку! Еве го нашето истражување за патувања што треба да размислите да ги правите при патување во Париз.

 

1. Патувања да патуваат со воз во Марсеј (Прованс-Алпи-Азурниот брег)

Ако сте во потрага за еден сончев одмор од Париз, Марсеј е место каде да одат. Подобро дејствува брзо иако, на сончеви денови ќе се доаѓа до крај наскоро. Марсеј изгледа далеку на мапата, но Париз до Марсеј е само 3.5 часа со воз со ТГВ. Марсеј, во Прованса-Алпи-Азурниот брег, е дел од француската ривиера. Многу луѓе посета Марсеј брзо на нивниот пат кон островот Корзика, но градот е кул место да се истражуваат на свој.

Зошто треба да ја посетите Марсеј?

Marseilles Trips To Travel By Train

На времето во Марсеј е голем плус постојат многу работи кои треба да се види и не во градот. Централна Марсеј се концентрира повеќето од знаменитости на градот, како што се на живописната Стариот пристаниште. масивни правоаголни пристаниште Марсеј е тргување за 2,600 години и е повеќе од една цела област од еден вид.

На три страни се кејови со широк шеталишта затворени најмногу 18 век поранешниот магацини.

Ми се чини дека речиси секој еден од овие има кафе, Риба ресторан, или бар на својата приземје, со отворено места, така што можете да видите на живот во ова волшебно градот се одвиваат како што се медицинска сестра pastis.

Индустријата одамна се пресели од модерните пристаништа до пристаништата кон север, и повеќето од бродовите во старата порта се за задоволство.

Но, во најскриената Quai des Belges, најновите фати сè уште се донесе на брегот да се продаваат на пазарот на риба од вода секое утро.

Овој ден патување од Париз се препорачува да се прави со воз.

 

Базиликата на Пресвета Богородица на стража

France West Coastline

Тоа е тешко да се пропушти овој споменик изгрева над хоризонтот на југ од старата порта.

Тоа е 19-от век нео-византиски црквата 150 метри над водата, со голема златна статуа на Богородица и дете на врвот на неговата кула да се види над Марсеј поморски заедници.

Имало верски светилишта и караули на La Garde за многу векови, и базиликата вклучува пониските нивоа на ренесанса тврдина која исто така се вклучени во капела.

Искачувањето не треба да се преземат лесно во лето, но има еден туристички воз заминување редовно од старата порта.

Непотребно е да се каже, на сценографијата од тука е вилица-намалувањето.

 

Париз до Марсеј со воз

Лоциран е Марсеј 773 километри јужно од Париз. Париз до Марсеј патувања да патуваат со воз е многу лесно. Директните возови од Париз до Марсеј го напуштаат Париз Гар де Лион на патување 3.5 часови. Ако се патува во Марсеј летото викендите Препорачуваме резервација на билети добро однапред.

Париз до Марсеј возови

Марсеј во Париз возови

Убаво е да Марсеј возови

Марсеј Клермон Феран возови

 

2. ПОСЕТА ROUEN (Нормандија)

Roeun Trips To Travel By Train

Кој се наоѓа на реката неговата, Руан е блиско патување од Париз и е административен главен град на Нормандија. Со прекар "градот 100 Бел кули”. Руан има богата историја, интересни музеи, и добра гастрономија.

Руан е еден од најубавите кратко 5 најдобар ден патувања да патуваат со воз од Париз. Поради својата мала оддалеченост од главниот град (126 км), многу луѓе посета Руан на ден патувања од Париз, но ова е град кој заслужува повеќе од неколку часа.

Без разлика дали сакате да се види некои ботанички градини, имаат база од каде ќе се истражуваат ридови на Нормандија, или едноставно сакате да прибере некои пејзажи (заврши со дрво-врамени фасади), нема негирајќи дека Руан е неверојатно убава!

Уметничката сцена

низ историјата, градот е добро документирани за да има прекрасен уметничка сцена, нешто што се уште точно на овој ден. Во текот на 20-от век, сака на Клод Моне, како и многу други, впушти во градот, па дури и се инспирирани да се наслика на градот.

Сега, многу од улиците Руан и понатаму се пешачката, што значи дека се прошета низ градот навистина се чувствува слично на повлекува назад во времето. без автомобили, калдрма ленти, област пристаништето, па дури и антички област: што не е да се сака? Посетете го Руан во текот на јуни-септември и дури ќе бидете почестени со бесплатни светла изложба во катедралата кога сонцето заоѓа и заоѓа самрак.

 

Париз до Руан со воз

Руан се наоѓа 126 километри од Париз. Париз до Руан патувања да патуваат со воз е многу лесно. Возови Париз до Руан одмор Железничка станица Париз Сен Lazare час. Патувањето трае 1 час 15 мин за да се 1H 45 ме, во зависност од воз.

Париз до Руан возови

Руан во Париз возови

Париз до Кале возови

Руан до Кале возови

 

3. ПОСЕТА LYON (Оверњ - Рон Алпи)

Lyon Trips To Travel By Train

Лион, третиот по големина град во Франција, е еден од првите градови за посета во Франција. Градот е добро познат по својот квалитет на живот, убава наследство од римско време на современа архитектура, и добри гастрономија.

Зошто треба да ја посетите Лион?

Лион е еден од најубавите градови во Франција, и како таква има огромен број на активности за да уживаат. Ридот Фурбиер понуди убави панорамски поглед на градот и тоа е одлично место да се започне вашата посета. Истражува Vieux Лион, Историскиот центар на градот и го тепа својата срце, со интересни средновековни и ренесансни архитектура и убава атмосфера. По добивање на вкусот на злогласните кујна Лион, тоа е време да се упатат кон Полуостров (реката врзани полуостров Лион) за повеќе прекрасна архитектура и некои убав шопинг.

 

Париз до Лион со воз

Се наоѓа Лион 463 километри од Париз, ова еднодневно патување од Париз ќе ве запознае со вториот по големина град во Франција, кој е многу поразличен од Париз. Париз до Лион патувања да патуваат со воз е брз. Возови Париз до Лион одмор Париз Gare de Lyon час по патување од околу 2 часови, во зависност од воз.

Марсеј во Лион возови

Париз до Лион возови

Лион во Париз возови

Лион во Авињон возови

 

4. ПОСЕТА LA ROCHELLE (нови Aquitaine)

Ла Рошел и нејзините острови се град со повеќе од илјада години се сврте кон иднината! Сместена во срцето на кејот Атлантикот, градот ја трансформира својата поморска база во голема економска, туристички, и културно богатство, додека одржувањето на својата единствена убавина.

Зошто треба да ја посетите Ла Рошел?

Од старата порта, може да му се восхитуваат само величествената кули, чувари на градот. Со кои се соочува Атлантикот, тие сведоци на моќта и богатството на Ла Рошел низ вековите. Овие поморски утврдувања, изградена во средниот век и денес се класифицираат како историски споменици, издвоите кога ќе ја посетите Ла Рошел. На секоја страна од влезот на пристаништето, Saint-Nicolas кула, и Кулата на синџири е поврзан со тоа од страна на ѕидот. конечно, има Кулата на Фенер, порано светилник и затвор.

 

Посета на Ile de Re:

На Bois-Plage-en-Ре наоѓа на јужниот брег на островот е една од најстарите поморските летувалишта во Франција. Отвори во океанот, градот се гордее со квалитетот на своите плажи. Тоа му беше доделена Сино знаме 2015 (знак на примерен крајбрежја). Го посети селото преку своите ликвидација улички и улици, пријатно наредени со hollyhocks од мај до септември.

 

Париз во Ла Рошел со воз

Лоцирана е Ла Рошел 469 километри од Париз. Патувања од Париз до Ла Рошел за патување со воз се лесни. Директен возови ТГВ во Ла Рошел одмор од Париз Gare de Монпарнас и да ги поврзат Париз во Ла Рошел само во 3 часови.

Ла Рошел на Нант возови

Тулуз во Ла Рошел возови

Бордо во Ла Рошел возови

Париз во Ла Рошел возови

 

 

5. Нашиот последен избор за патувања да патуваат со воз DEAUVILLE (Нормандија)

DEAUVILLE Normandy Trips To Travel By Train

Довил се наоѓа на брегот на Нормандија, во непосредна близина на Трувил и југозападно од Онфлер. Дел од Довил ‘Нормандија Ривиера’ е прекрасен приморски град. Тој има голема плажа, големи градби, голема продавници, и годишна филм фестивал. Да не ја спомнувам нејзината реномирана тркачка патека, терен за голф како и казино. Што повеќе може да сакаш?

Довил е одличен кандидат за дневно патување од Париз, го започна животот како визија за полубратот на Наполеон Трети. Од соседниот град Trouville, погледна преку мочуриштата и дините и реши да изгради тркачка патека. Изградени се елегантни вили помеѓу тркачката патека и морето и се роди Довил.

Иако првично основан и развиен во 19 век, што беше во почетокот на 20 век дека вториот бран на развој се одржа во Довил. Ова вклучува познатиот шеталиштето по должината на брегот, софистицираните казино, и големото хотели. Хотелот Нормандија и Royal Hotel, и голф.

 

Париз во Довил со воз

Довил се наоѓа 220 километри западно од Париз. Париз во Довил патувања да патуваат со воз е навистина лесно. Директните возови од Париз до Довил заминуваат Париз Сен Lazare железничката станица час и патување со воз трае 2 часови.

Париз во Ле Ман возови

Нант во Париз возови

Париз до Рен возови

Руан во Лил возови

 

Рече Да (Да француски јазик) до 5 најдобри дневни патувања од Париз за патување со воз со помош на Зачувај воз! Нема дополнителни, скриени трошоци, без гужва. само забава!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “5 Најдобра Ден патувања Патување со воз од Париз” на вашиот сајт? можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fday-trips-travel-train-paris%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ru_routes_sitemap.xml и можете да го промените / ru да / де / или nl и на повеќе јазици.