Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 11/02/2020)

Италија е една од најпопуларните земји во Европа што треба да се посети поради разновидноста на дестинации во рамките на своите граници. Северна Италија е на премиерот жариште кога станува збор за италијанската култура, со толку многу за патниците да се види и не. Дали земање убаво вино и јадење на светска класа кујна или истражување на античкиот замоци и цркви, Овој регион нуди единствени искуства дека ќе го сакам. Постојат голем број на дестинации за да истражуваат во Северна Италија, па ако имате недела или две да го поминат во Италија, вие сте обврзани да се најдат некои места за да ви очаровам. Еве неколку предлози за места да се посетат на турнеја низ Северна Италија со воз.

 

Започнете со патување низ Северна Италија со воз во Милано

Започне вашата посета на Северна Италија во Милано, модата главен град на светот. Градот е полн со прекрасни ренесансна архитектура, неверојатна катедрали и од светска класа уметнички дела. Посетителите исто така може да се земе еден ден патување до италијански езера и Јужна Алпите регионот од овој прекрасен Митрополитот. Милан е исто така дом на Милан Централна, и се смета за еден од најубавите европски железнички станици. Ова е совршено место да се започне својата турнеја на Северна Италија.

Торино во Милано возови

Ла Специја во Милано возови

Парма во Милано возови

Салерно во Милано возови

 

Обиколка на Северна Италија со воз

 

Воз за Венеција

патување со воз од Милан во Венеција е обично два часа и половина, со многу сценографијата воз патниците можат да му се восхитуваат од вашиот прозорец превоз. Од моментот кога ќе ја напуштат железничката станица во Венеција, може да се фати поглед на големиот Големиот канал, каде што секој тип на watercraft може да се види и да отпатуваат од. Венеција е составена од 118 острови поврзани со мостови и одделени со канали. Овој прекрасен град е познат по својата убавина, архитектура, уметнички дела и калдрма улиците. Патникот не може да не падне во љубов со овој волшебен регион. Турнеи Северна Италија со воз не е комплетен без посета на Венеција.

Џенова во Венеција возови

Торино во Венеција возови

Парма во Венеција возови

Ла Специја во Венеција возови

 

 

Фиренца

Фиренца, познатиот ренесансен град, се наоѓа само три часа со воз од Венеција. Откако ќе стигнат до оваа дестинација, речиси на сите поголеми сајт е во рамките на одење од железничката станица. Како главен град на регионот Тоскана, Фиренца може да се пофали неверојатна храна и вино, заедно со светска класа музеи. Посетете иконите знаменитости, вклучувајќи дворци Понте Векио, исто така познат како "Стариот мост", блоковите на Фиренца Дуомо и скулптура на Давид на Микеланџело.

Reggio Emilia на возови во Фиренца

Џенова на возови во Фиренца

Сестри Леванте во Рим возови

Парма на возови во Фиренца

 

Обиколка на Северна Италија со воз

 

Cinque Тера – Обиколка на Северна Италија со воз

Направете Cinque Тера вашата конечна станица – овој прекрасен регион е само неколку часа со воз од Фиренца. Cinque Тера нема музеи или значајни историски сајтови, но тоа е дел удар на италијанската ривиера, кој е оставен недопрен. По деновите на турнеја низ Северна Италија со воз, ова е совршено место за да уживаат во Италија природни пејзаж. Ридско крајбрежјето е мешавина на рок карпи и прилично лозја со пет убави и далечински рибарски села.

Reggio Emilia да Levanto возови

Џенова во Levanto возови

Сестри Леванте на Levanto возови

Парма да Levanto возови

 

Обиколка на Северна Италија со воз

 

Градовите се поврзани само со ферибот, пешачки патеки и на воз линии се разбира. Истражуваат на карпи и плажи и земам гориво на еден од згодна кафулиња качен на карпести headlands со поглед на пристаништето. Овој идиличен регионот е навистина земање здив – совршено место да се ре-стимулирам. Од тука може да се земе возот назад во Милано, каде што може да почнат да ви патување дома.

 

Дали турнеја Северна Италија со воз? Кажете ни ги омилените места што сте ги посетиле преку твитови на нас @SaveATrain! активни сме и на сите социјални канали, проверете Saveatrain

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, тогаш Кликни тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftouring-northern-italy-by-train%2F%3Flang%3Dmk(Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml и можете да го промените / fr да / де / или тоа и на повеќе јазици.