Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 18/11/2022)

Исконски потоци, бујни зелени долини, густи шуми, врвови кои го одземаат здивот, и најубавите патеки на светот, Алпите во Европа, се иконски. Националните паркови на Алпите во Европа се на само неколку часа оддалечени од најпрометните градови. сепак, јавниот превоз ги прави овие природни резервати и алпските планини лесни за пристап. Еве ги најдобрите совети за истражување на националните паркови на Алпите со воз со совети како да стигнете до алпските паркови.

 • Железничкиот транспорт е на повеќето еколошки начин да се патува. Оваа статија е напишана за да се едуцираат за воз патување и беше направен од страна на Зачувај воз, На Веб-страница на најевтините билети за воз Во светот.

Австриските Алпи: Парк Висок Тауерн

Се протега низ 1,856 квадратни километри, Националниот парк Хохе Тауерн е најголемиот парк заштитен од Алпите на Алпите. Бујни зелени долини, романтични кабини во шумата, прекрасни цветни ридови во пролет, и бели алпски врвови - Алпите на Тирол се апсолутно неверојатни.

Без разлика дали се занимавате со планинарење, возење велосипед, или качување, Алпите Хохе Тауерн нудат најживописни погледи и живописни места. Најдоброто нешто за патување во алпскиот парк Хохе Тауерн е тоа што вреди да се посети во секое време од годината. Благодарение на пространоста на овој алпски парк, најдобро е барем една недела да се посвети на истражување на природата и планините во областа.

Најневеројатните работи што треба да се направат во Хохе Таурн

 • Истражете го најдолгиот глечер во Источна Европа - глечерот Пастерзе
 • Посетете ги водопадите Кримл
 • Крстоносните до Гросглокнер, највисоката планина во Австрија
 • Побарајте дивокоза и козур што се искачуваат на многуте врвови

Доаѓање до алпскиот парк Хохе Тауерн

Најдобар начин да патувате до бујните зелени долини и прекрасните врвови на алпскиот Хохе Тауерн е со воз.. Најцентралната точка на австриските Алпи е градот Малниц. Возот поаѓа седум пати на ден од железничката станица Малниц. Значи, патниците до австриските Алпи можат да патуваат од цела Австрија со возови ОББ и да уживаат во живописното патување до прекрасните алпи.

Националниот парк Хохе Тауерн е помал од 4 часови со воз од Салцбург. Патувањето до националниот парк директно од аеродромот во Виена е наоколу 6 часови со воз и бара промена на возовите во Салцбург. Затоа, ако има доволно време, Салцбург е прекрасен и вреди да се преноќи или три дена на пат до Хохе Тауерн.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

Alps National Parks By Train

Француските Алпи: Националниот парк Екринс

Сценски погледи на бујните зелени долини, огледало езера, а алпските врвови на националниот парк Екринс го одземаат здивот. Се наоѓа во срцето на француските Алпи, Екринс има нешто уникатно да му понуди на секој посетител: туристите, ентузијасти за возење велосипед, семејства, и парот на романтично бегство.

Француските алпи се познати по Alpe d’Huez, патеката за искачување на Тур де Франс. Овој спектакуларен опсег на алпски планини има повеќе од 100 врвови, потоци, и водопади.

Најневеројатните работи што треба да се направат во Екринс

 • Направете пикник во сите седум долини во паркот Екринс
 • Восхитувајте се на глечерот Grand Pic De La Meije или искачете се на него
 • Побарајте ги козите кози и златните орли
 • Пливајте во реката Убаје, опкружен со еден од најубавите шуми во Европа
 • Одете на сурфање со змејови во Сер-Понкон

Доаѓање до Екринс

Патувањето до француските Алпи е многу лесно. Патниците можат да стигнат до Екринс од аеродромот во Торино, Марсеј, и Ница. Без разлика дали летате или патувате со воз од други европски земји, возовите TGV и TER се поврзуваат со поголемите градови во регионот. Патувањето со воз до Екринс од Марсеј е околу 6 долги часови. Иако ова звучи како долго патување, меѓуградските возови се многу удобни, и што е најважно, погледите од патувањето со воз се прекрасни. Оттука, вашето патување до прекрасната природа на Екринс започнува во возот.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

Cycling The Alps

Швајцарските Алпи на: Алпски парк Јунгфрау-Алеч

Со величествениот Голем Алеч глечер, бујна вегетација, и реки кои ги преминуваат долините - швајцарскиот алпски парк Јунгфрау е еден од најдобрите алпски паркови во Европа. Ајгер е еден од најживописните планински врвови во цела Европа.

Алпската железница е една од уникатните работи за алпскиот парк Јунгфрау. Посетителите на Јунгфрау можат да се возат по планинската железница и да уживаат во прекрасните погледи на глечерот од 4 неверојатни гледни точки. Ова посебно искуство ја додава славата на Јунгфрау, покрај прекрасната шума, патеки, и пејзаж - привлекува стотици љубители на природата во пролет и лето.

Доаѓање до Алпскиот парк Јунгфрау

Јунгфрау е патување со воз далеку од Интерлакен и Лаутербрунен. Патувањето од Интерлакен до станицата Гринделвалд е 30 минути и 2.5 часа од Цирих. Патувањето со автомобил е приближно исто, но возот е еколошки и ви овозможува да уживате во неверојатните погледи.

Најдобрите работи што треба да се направат на швајцарските Алпи

 • Посетете ја живописната долина Лаутербрунен
 • Откријте ги погледите на Бернските Алпи од врвот на Хардер Кулм
 • Осмелете се да одите на 10-минутно возење со жичници
 • Прошетајте го 2.2 km Mürren Via Ferrata
 • Пешачење до Матерхорн, еден од најживописните планини во Европа

Интерлакен во Цирих возови

Луцерн до Цирих возови

Берн во Цирих возови

Женева, Цирих возови

 

Италијанските Алпи: Националниот парк Белуно Доломити

Познат како национален парк Доломити, Белуно Доломити е еден од најубавите природни резервати. Алпските врвови привлекуваат многу планинари и планинари кои сонуваат да го достигнат врвот за да се восхитуваат на најсценските глетки во светот.

Покрај прекрасните планини, италијанските алпи се дом на спектакуларни водопади, извори, и ливади. Огромниот парк нуди одлични пешачки патеки, кои се движат од лесни до предизвикувачки патеки, Патека Патернкофел, и Tre Cime Di Laveredo Capanna патеката е само 2 на прекрасните патеки.

Доаѓање до Доломитите

Додека има летови во Болзано, најблискиот град до Доломитите, подобро е да се земе возот до Болзано. Патниците до италијанските Алпи можат да земат воз од Милано Бергамо преку Венеција и да стигнат до Доломитите со воз за малку повеќе 7 часови. Алтернатива за летање во Бергамо е летање во Венеција, а потоа возење со воз или такси, и за помалку од еден час, ќе се најдете во италијанските алпи.

Најдобрите работи што треба да се направат во италијанските Алпи

 • Прошетајте го Италијанска Виа Ферата
 • Останете ноќе во Refugio, или колиба, најчесто се наоѓа на пешачка патека, на едно затскриено место. Престојот ви овозможува да го прекинете многу долгото и предизвикувачко пешачење, покрај тоа што ќе ја доживеете славата на планините и природата во поопуштена и магична атмосфера.
 • Восхитувајте се на Енросадира, кога врвовите на планините се обоени во розови нијанси на изгрејсонце и зајдисонце.
 • Пешачете колиба до колиба

Милан во Рим возови

Фиренца во Рим возови

Возови од Венеција до Рим

Неапол во Рим возови

 

Rock Climbing In Alps

Германските Алпи: Националниот парк Берхтесгаден

Најстариот алпски парк во Европа и единствениот алпски парк во Германија, Националниот парк Берхтесгаден е дом на повеќе од 700 видови птици и животни. Германските алпи се граничат со австриските алпи, кои се познати по недопрените потоци, зелени долини, шуми, планински врвови кои го одземаат здивот, и идилична природа.

Згора на тоа, покривање 210 квадратни километри, германските алпи Берхтесгаден нудат фантастични пешачки патеки. во прилог, жичарницата ги носи патниците до највисокиот и најистакнат врв на планината Џенер 1,874 метри.

Неверојатни работи што треба да се направат во германските Алпи

 • Уживајте во возење со брод по езерото Königssee
 • Откријте ја баварската култура, кујна, и традиции
 • Пешачете до езерото Оберзе низ бујната зелена долина
 • Пешачете до водопадите Ротбах и се восхитувајте на одразот на огледалото во езерата на патот

Како да стигнете до Националниот парк Берхтесгаден

Посетителите можат да летаат на аеродромот во Салцбург, што е 30 километри од Берхтесгаден. Потоа земете воз или автобус, или изнајмите автомобил и патувајте до Алпите Берхтесгаден. Најдобриот начин, кој е и еколошки, е да се патува со воз. Има железнички услуги од Минхен и Салцбург, но возовите не се директни и бараат промена во Freilassing.

Без разлика дали патувате со воз или автобус, Берхтесгаден е помал од 3 часа од Минхен. Значи, убавината на алпскиот пејзаж е достапна од прометниот урбан центар – совршен за викенд одмор. Сепак, ако имаш време, посветете барем една недела на истражување на незаборавните национални паркови на Алпите со воз.

Дизелдорф во Минхен возови

Дрезден во Минхен возови

Нирнберг во Минхен возови

Бон до Минхен возови

 

Mountain Lake In The Alps

 

Големото патување започнува со наоѓање на најдобрите билети за воз. овде, во Зачувај воз, со задоволство ќе ви помогнеме да планирате прекрасно патување со воз до националните паркови на Алпите со воз.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „Национални паркови на Алпите со воз”На вашата страница? Можете или да ни ги фотографирате и текстот или да ни дадете признание со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Falps-national-parks-by-train%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

 • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
 • Во внатрешноста, ги имате нашите врски за целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и можете да го промените /es во /fr или /tr и повеќе јазици.