Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 24/05/2021)

Од омилениот филм на сите во Европа “ридовите се живи со звук на музика”. Навистина следново 12 планините ќе ве натераат да пеете и срцето да танцува. Од познатите Алпи и Пиринеи до скриени скапоцени камења на Република Чешка, придружете ни се на пешачење до 12 најживописните планини во Европа.

 

1. Планина Матерхорн Во Швајцарија

Од Горнергат до планинските врвови Роторн, Матерхорн може да се восхитува од каде било во Зермат. Снежното капаче на Матерхорн и неговата триаголна форма, создаваат неверојатно живописни планински погледи.

Во пролет или зима, познатата Матерхорн е неверојатна дестинација за одмор во планините. Можете да го најдете Матерхорн на швајцарските Алпи и да изберете помеѓу искачување нагоре 4,478 метри, до пешачење по најпопуларната рута од Зермат преку колибата Хорнли.

Пешачењето по Матерхорн е едно од најживописните скокања во Европа, длабоко во зелените швајцарски ливади. Значи, ќе имате многу места за прекрасни слики и фаќање здив додека се восхитувате на убавината на природата.

Базел до Интерлакен со воз

.Енева до Зермат со воз

Берн до Зермат со воз

Луцерн до Зермат со воз

 

Picturesque Mountains and lakes in Matterhorn Mountain Switzerland

 

2. Јунгфрау во долината Лаутбруннен, Швајцарија

Во прекрасната долина Лаутбруннен и земја на 72 водопади, ќе го најдете прекрасниот планински венец Јунгфрау. На 4,158 метри, Јунгфрау е највисоката планина на Бернските Алпи.

повторно, можете да изберете да се искачите или да уживате во фантастичните планински погледи Јунгфрау од највисокиот планински воз во Европа. Од едната страна Мителанд до Восгес, и глечерот Алеш од твојата друга страна, апсолутно го одзема здивот.

Луцерн до Лаутбруннен со воз

Eveенев до Лаутербрунен со воз

Луцерн до Интерлакен со воз

Цирих до Интерлакен со воз

 

Hiking the Jungfrau mountain in Lauterbrunnen Valley Switzerland

 

3. Гросглокнер во источен Тирол, Австрија

Највисоката планина Гросглокнер е опкружена со 266 мали врвови во она што се нарекува покрив на Австрија. Овој планински венец создава еден од воодушевувачките планински погледи во Европа. Гросглокнер стои високо 3,798 метри, и Гросвенедигер кај 3,666 метри, создавање на еден од најживописните планински погледи во Австрија.

Овие ќе ги најдете 2 гиганти во Хох Таурен национален парк. Тука можете да одите на планински велосипедизам, пешачење или качување по карпи. На овој начин можете да се восхитувате на живописниот поглед од кој било агол.

Виена до Ландек Ишгл со воз

Минхен до Ландек Ишгл со воз

Со воз до Салцбург до Ландек Ишгл

Цирих до Ландек Ишгл со воз

 

Hiker in Grossglockner, East Tyrol, Austria

 

4. Најживописните планини во Европа: Високиот Дахштајн во Австрија

Втората највисока планина во Австрија е Хохер Дахштајн, се наоѓа во шармантниот град Халстат. Хохер Дахстејн нуди најживописните предели на планините и езерото во зима и лето. Во лето, ќе се восхитувате на зелената и расцветана карстна планина. Во зима, оди на скијање од врвот на планината.

Сепак, најживописните планински погледи во Халштат треба да бидат во 5 Точка на прстите на езерото Халстат. Ако сте во посета од април до септември, носете топли зимски слоеви, бидејќи сè уште може да паѓа снег и да смрзнува во овој период од годината. Можете да стигнете до оваа неверојатна гледна точка со жичара, освен ако не претпочитате пешачење до крај за повеќе наградувачко и возбудливо искуство.

Минхен до Халстат со воз

Инсбрук до Холштат со воз

Пасау до Халштат со воз

Розенхајм до Холштат со воз

5. Шамони-Монт-Блан, Франција

Шамони е највисоката планина на Алпите. Само 15 неколку минути од границата, Шамони е зимска земја на чудата. тука, ќе ве одведат живописните глетки на Мон Блан.

Можете да го направите возот Мон Блан, или восхитувајте се на живописниот поглед од кафулињата и рестораните во градот Шамони. во прилог, можете да пешачите до Ајгил ду Миди или до Мер ду Глас. Или активност што ќе ја одберете, воодушевувачките планински погледи на една од најживописните планини во Франција ќе ве придружуваат насекаде.

Лион до Ница со воз

Париз до Ница со воз

Кан до Париз со воз

Кан до Лион со воз

 

A Train in the snowy mountains of Chamonix-Mont-Blanc, France

6. Најживописните планини во Европа: Пиринеите

Прекрасните Пиринеи нудат најубави планински погледи. Опсегот на седумте планини во Франција, Восгесите, јурата, масив Централ, армориканскиот масив, и Корзиканскиот масив.

Овој планински венец е толку масивен што ќе треба да пешачите од Атлантскиот Океан до Средоземното море. Не само што ќе можете да ги посетите волшебните антички градови, но исто така ќе имате бесценета шанса да се восхитувате на друго природно чудо. Ова чудо е секако водопадот Гранде Каскада де Гаварни или Гаварни. Со пад од 422 метри, тој е втор највисок водопад во Европа.

Затоа, вашите слики апсолутно ќе бидат совршени на National Geographic.

 

The Most Picturesque Mountains of The Pyrenees, Europe

7. Најживописните планини во Европа: Вал Торенс Во Франција

Високо нагоре 2300 метри во француските Алпи, снежните планини на Вал Торенс се најживописните планини во зима. Лизнете ги падините, имајќи чаша врело какао покрај оган, или уживање во погледот од жичарницата, глетките се прилично воодушевувачки.

Сепак, додека повеќето патуваат до Вал Торенс за скијање, прилично го одзема здивот во која било друга сезона. Долината Тарентеиз е полна со шармантни куќички во куќи, ливади, и реката Исере, со планините Вал Торенс во позадина, создадете живописна глетка за восхит во текот на целата година.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

Skiing in the Picturesque Mountains of Val Thorens In France, Europe

8. Доломитите во Италија

Кога можете да изберете 7 точки на гледање, местото е навистина спектакуларно во пределот. Планините Доломити се протегаат во Јужна Италија, се едни од најубавите природни резервати во Европа. Згора на тоа, таа е една од најпопуларните пешачки дестинации во светот.

Можете да изберете да им се восхитувате на Доломитите на еднодневно патување од Болзано, или на кружна патека од 20 километри. Активностите, места за излет и слика, и пешачки патеки, се бесконечни. Да се ​​нагоре сето тоа, погледите се апсолутно воодушевувачки, во која било точка од вашето патување.

Од сите причини наведени погоре, доломитите се идеална дестинација за одмор во италијанските планини.

Милан до Венеција со воз

Фиренца до Венеција со воз

Болоња до Венеција со воз

Тревизо до Венеција со воз

 

Bicycles going uphill in the The Dolomites In Italy

9. Најживописните планини во Европа: Монт Сноудон во Велс

Планината Сноудон е толку убава што не изненадува што има своја апликација за прошетки. Сноудон се наоѓа во Велс, и по А. 6-8 часови поход, можете да му се восхитувате на зачудувачкиот поглед на Сноудонија, Англси, Пемброкшир, и Ирска.

во прилог, од висина на 1085 метри, исто така ќе можете видете ги сите прекрасни езера. На пример, езерото Цвелин и Манид Мавр нудат спектакуларен поглед на крајот од патеката на езерото Цвелин.

 

Most Picturesque Mountains In Europe: Mount Snowdon In Wales

10. Adrspach-Teplice во Чешка

Чешка е претежно позната по прекрасната Прага. Многу малкумина знаат за прекрасното село Бохемија и карпести терени, Адрспах-Теплице. Adrspach се наоѓа во близина на полската граница и целосно заслужува место Неверојатни природни чуда на Европа.

Адрспах-Теплице е село изградено во центарот на карпести формации, подигнување висок, со лавиринти, портокалов поток, и патеки. Ова фасцинантно место е откриено само во 1824. Оттогаш е посебна дестинација за патниците кои бараат необично.

тука, можете да одите по патеката на јамката, низ готската порта и тајните премини. Нема ништо како да се восхитувате на неверојатните карпести формации одвнатре и да стигнете до синото езеро. Бидејќи ќе шетате во срцето на овие гигантски карпи, најдобро е да се посети во лето, кога деновите се подолги и има многу светлина.

Нирнберг до Прага со воз

Минхен до Прага со воз

Берлин до Прага со воз

Виена до Прага со воз

 

 

11. Мулерталски регион Во Луксембург

Со некои од најубавите гледишта во Европа, планините Мулертал во Луксембург нудат сценски патеки и скриени мистериозни места. Додека одите во шумите, покрај езерата и изворите, зелени карпести ридови, ќе откриете дека сте зачекориле во детска бајка.

Мулерталскиот регион има некои од најпосебните предели и погледи во Европа. замоци, пештери, мостови, и водопади, има прекрасни погледи каде и да погледнете. Така, пешачење или возење велосипед, не заборавајте да направите барем неколку дена, да се восхитувам на живописниот планински поглед на Мулертал.

Луксембург до Колмар со воз

Луксембург до Брисел со воз

Антверпен до Луксембург со воз

Мец до Луксембург со воз

 

The Green Path of Mullerthal Region In Luxembourg

12. Најживописните планини во Европа: Стансерхорн, Швајцарија

Снежни врвови, светло зелени ридови, и шармантни мали селски куќи во долината, погледите од Стансерхорн се најубави. Прекрасната планина Стансерхорн е само 20 минути оддалечен од Луцерн со воз и прави прекрасно еднодневно патување во прекрасна Швајцарија.

Тука можете да ја однесете жичарницата до врвот на планината за прекрасен панорамски поглед на швајцарските Алпи и езера. Друг одличен начин да се восхитувате на живописниот планински поглед на Стансерхорн е со избирање а излетничко место. На овој начин ќе го поминете денот опуштајќи се и дишејќи во убавината и Алпите’ свеж воздух.

Цирих до Луцерн со воз

Берн до Луцерн со воз

Geneенева до Луцерн со воз

Со воз до Констанц до Луцерн

 

Peak of Stanserhorn, Switzerland

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да го испланирате вашиот одмор на 12 најживописните планини во Европа со воз.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „12 најживописни планини во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fmost-picturesque-mountains-europe%2F</s>avkanî– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ru_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ru да / FR / или де и на повеќе јазици.