Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 24/05/2021)

Nga filmi i preferuar i të gjithëve Europe's “kodrat janë të gjalla me tingullin e muzikës”. Në të vërtetë e mëposhtme 12 malet do të të bëjnë të këndosh dhe zemra jote të kërcejë. Nga Alpet dhe Pirenejtë e famshëm në gems fshehur të Republikës Çeke, bashkohuni me ne në një rritje në 12 malet më piktoreske në Evropë.

 

1. Matterhorn Mountain Në Zvicër

Nga Gornergat në majat e maleve Rothorn, Matterhorn mund të admirohet nga kudo në Zermatt. Kapak me dëborë Matterhorn dhe forma e tij trekëndore, krijoni pamje të pabesueshme piktoreske malore.

Në pranverë apo dimër, Matterhorn i famshëm është një destinacion i mrekullueshëm për pushime në male. Ju mund ta gjeni Matterhorn në Alpet Zvicerane dhe të zgjidhni midis duke u ngjitur lart 4,478 metra, për shëtitje në rrugën më të njohur nga Zermatt përmes Hornli Hut.

Rritja e Matterhorn është një nga ngritjet më piktoreske në Evropë, thellë në livadhet e gjelbërta zvicerane. Kështu që, ju do të keni shumë pika për snaps të mrekullueshëm dhe duke marrë frymë ndërsa admironi bukurinë e natyrës.

Bazel në Interlaken me një tren

Gjenevë në Zermatt me një tren

Bern në Zermatt me një tren

Luzern në Zermatt me një tren

 

Picturesque Mountains and lakes in Matterhorn Mountain Switzerland

 

2. Jungfrau Në Luginën Lauterbrunnen, Zvicra

Në luginën e bukur Lauterbrunnen dhe toka e 72 ujëvarat, do të gjeni vargmalin e mrekullueshëm Jungfrau. Në 4,158 metra, Jungfrau është mali më i lartë në Alpet Bernese.

përsëri, ju mund të zgjidhni të ngjiteni ose të shijoni pamjet fantastike malore Jungfrau nga treni më i lartë malor në Evropë. Nga njëra anë Mittelland deri në Vosges, dhe akullnajën Aletsch në anën tuaj tjetër, absolutisht të lë pa frymë.

Luzern në Lauterbrunnen me një tren

Geneve në Lauterbrunnen Me Një Tren

Lucerna në Interlaken Me Një Tren

Cyrihu në Interlaken me një tren

 

Hiking the Jungfrau mountain in Lauterbrunnen Valley Switzerland

 

3. Grossglockner Në Tirolin Lindor, Austria

Mali më i lartë Grossglockner është i rrethuar nga 266 maja të vogla në atë që quhet kulmi i Austrisë. Ky varg mali krijon një nga pamjet mbresëlënëse malore në Evropë. Grossglockner qëndron gjatë 3,798 metra, dhe Grossvenediger në 3,666 metra, duke krijuar një nga pamjet më piktoreske malore në Austri.

Këto do t’i gjesh 2 gjigandët në Hohe Tauren Park kombetar. Këtu mund të bëni biçikletë malore, alpinizëm ose ngjitje shkëmbore. Në këtë mënyrë ju mund të admironi pamjet piktoreske nga çdo kënd.

Vjena në Landeck Ischgl me një tren

Mynihu në Landeck Ischgl me një tren

Salzburg në Landeck Ischgl Me Një Tren

Cyrihu në Landeck Ischgl me një tren

 

Hiker in Grossglockner, East Tyrol, Austria

 

4. Malet më piktoreske në Evropë: Dachstein i Lartë Në Austria

Mali i dytë më i lartë në Austri është Hoher Dachstein, ndodhet në qytetin simpatik Halstatt. Hoher Dachstein ofron pamjet më piktoreske të malit dhe liqenit në dimër dhe verë. Në verë, ju do të admironi malin e gjelbër dhe të lulëzuar karstik. Në dimër, shkoni për të bërë ski nga maja e malit.

Megjithatë, pamjet më piktoreske malore në Hallstatt duhet të jenë në 5 Pika e gishtave të liqenit Hallstatt. Nëse jeni duke vizituar nga Prilli deri në Shtator, vishni shtresa të ngrohta dimri, meqenëse mund të jetë akoma borë dhe ngrirje në këtë periudhë të vitit. Ju mund të arrini këtë pikëpamje të mahnitshme me teleferik nëse nuk preferoni shëtitjen deri në fund për një përvojë më shpërblyese dhe emocionuese.

Mynih në Hallstatt me një tren

Innsbruck në Hallstatt Me Një Tren

Passau në Hallstatt me një tren

Rosenheim në Hallstatt me një tren

5. Chamonix-Mont-Blanc, Franca

Chamonix është mali më i lartë në Alpe. vetëm 15 minuta nga kufiri, Chamonix është një vend i mrekullive dimërore. këtu, ju do të hidheni larg në pamjet piktoreske të Mont Blanc.

Ju mund të bëni trenin Mont Blanc, ose admironi pamjet piktoreske nga kafenetë dhe restorantet në qytetin Chamonix. veç, ju mund të ecni në Aiguille du Midi ose në Mer du Glace. Ose aktiviteti që zgjidhni, pamjet mbresëlënëse malore të një prej maleve më piktoreske në Francë do t'ju shoqërojnë kudo.

Lyon në Nice me një tren

Paris në Nice me një tren

Kanë për në Paris me një tren

Kanë për në Lyon me një tren

 

A Train in the snowy mountains of Chamonix-Mont-Blanc, France

6. Malet më piktoreske në Evropë: Pirenejtë

Pirenejtë e mrekullueshëm ofrojnë pamjet më të bukura malore. Shtatë malet variojnë në Francë, Vosges, Jura, Masivi Qendror, Masivi Armorican, dhe Masivi Korsikan.

Ky varg malor është aq masiv sa të duhet të ecësh nga Oqeani Atlantik në detin Mesdhe. Jo vetëm që do të jeni në gjendje të vizitoni qytete magjepsëse antike, por do të keni gjithashtu shansin e paçmuar të admironi një mrekulli tjetër natyrore. Kjo mrekulli është sigurisht Grande Cascade de Gavarnie ose ujëvara Gavarnie. Me një rënie të 422 metra, është ujëvara e dytë më e lartë në Evropë.

prandaj, fotot tuaja do të jenë absolutisht perfekte të National Geographic.

 

The Most Picturesque Mountains of The Pyrenees, Europe

7. Malet më piktoreske në Evropë: Val Thorens Në Francë

Lart lart në 2300 metra në Alpet Franceze, malet me dëborë të Val Thorens janë malet më piktoreske gjatë dimrit. Rrëshqisni shpatet, duke pasur një filxhan kakao të nxehtë pranë zjarrit, ose duke shijuar pamjet nga teleferiku, pamjet janë mjaft të lë pa frymë.

Megjithatë, ndërsa shumica udhëtojnë për në Val Thorens për skijim, është mjaft befasues në çdo sezon tjetër. Lugina e Tarentaise është e mbushur me shtëpi vilë simpatike, livadhe, dhe lumin Isere, me malet Val Thorens në sfond, krijoni pamje piktoreske për t’u admiruar gjatë gjithë vitit.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Skiing in the Picturesque Mountains of Val Thorens In France, Europe

8. Dolomitët Në Itali

Kur mund të zgjidhni 7 pikat e shikimit, vendi është me të vërtetë spektakolar në peisazh. Malet Dolomites vargojnë në Italinë Jugore, janë një nga rezervatet më të bukura të natyrës në Evropë. për më tepër, është një nga destinacionet më të njohura për shëtitje në botë.

Ju mund të zgjidhni të admironi Dolomitët në një udhëtim ditor nga Bolzano, ose në një udhëtim rreth 20 kilometrash. Aktivitetet, piknet dhe pikturat, dhe hiking, janë të pafundme. Për t’i dhënë të gjitha, pikëpamjet janë absolutisht të lë pa frymë, në çdo pikë të udhëtimit tuaj.

Për të gjitha arsyet e renditura më sipër, Dolomitet janë destinacioni ideal për pushime në malet italiane.

Milano në Venecia me një tren

Firence në Venecia me një tren

Bolonja për në Venecia me një tren

Treviso për në Venecia me një tren

 

Bicycles going uphill in the The Dolomites In Italy

9. Malet më piktoreske në Evropë: Mount Snowdon Në Uells

Mount Snowdon është aq i bukur sa nuk është për t'u habitur që ka aplikacionin e tij të shëtitjeve. Snowdon ndodhet në Uells, dhe pas një 6-8 orë rritje, ju mund të admironi pamjet mahnitëse të Snowdonia, Anglesey, Pembrokeshire, dhe Irlanda.

veç, nga lartësia e 1085 metra, ju gjithashtu do të jeni në gjendje të shikoni të gjitha liqenet e bukura. Për shembull, liqeni Cwellyn dhe Mynydd Mawr ofrojnë pamje spektakolare në fund të gjurmës së liqenit Cwellyn.

 

Most Picturesque Mountains In Europe: Mount Snowdon In Wales

10. Adrspach-Teplice Në Republikën Çeke

Republika Çeke është e njohur kryesisht për Pragën e bukur. Shumë pak e dinë për Boheminë dhe fshatin e mrekullueshëm shkëmbor, Adrspach-Teplice. Adrspach është e vendosur afër kufirit polak dhe plotësisht e meriton një vend në Mrekullitë mahnitëse natyrore të Evropës.

Adrspach-Teplice është një fshat i ndërtuar në qendër të formacioneve shkëmbore, ngritje e gjatë, me labirinte, një lumë portokalli, dhe shtigje. Ky vend magjepsës u zbulua vetëm në 1824. Që atëherë ka qenë një destinacion i veçantë për udhëtarët që kërkojnë të jashtëzakonshmet.

këtu, ju mund të ecni në shtegun e lakut, përmes portës gotike dhe pasazheve të fshehta. Nuk ka asgjë si të admirosh formacionet mahnitëse shkëmbore nga brenda dhe të arrish në liqenin blu. Meqenëse do të ecni në zemër të këtyre shkëmbinjve gjigandë, është më mirë të vizitohet në verë, kur ditët janë më të gjata dhe ka shumë dritë.

Nuremberg në Pragë me një tren

Mynih për në Pragë me një tren

Berlini për në Pragë me një tren

Vjena në Pragë me një tren

 

 

11. Rajoni Mullerthal Në Luksemburg

Me disa nga këndvështrimet më të bukura në Evropë, malet Mullerthal në Luksemburg ofrojnë shtigje piktoreske dhe pika të fshehura misterioze. Ndërsa ecni në pyje, pranë liqeneve dhe burimeve, kodra të gjelbërta shkëmbore, do të zbuloni se keni shkelur në përrallën e fëmijëve.

Rajoni Mullerthal ka disa nga peisazhet dhe pamjet më të veçanta në Evropë. Kështjella, shpellat, ura, dhe ujëvarat, ka pamje të mrekullueshme kudo që të shikoni. kështu, shëtitje ose çiklizëm, sigurohuni që të bëni të paktën disa ditë, për të admiruar pamjet piktoreske malore të Mullerthal.

Luksemburgu në Colmar me një tren

Luksemburgu në Bruksel me një tren

Antwerp për në Luksemburg me një tren

Metz për në Luksemburg me një tren

 

The Green Path of Mullerthal Region In Luxembourg

12. Malet më piktoreske në Evropë: Stanserhorn, Zvicra

Majat me dëborë, kodra të gjelbërta të ndritshme, dhe shtëpitë e vogla simpatike të vendit në luginë, pamjet nga Stanserhorn janë më të bukurat. Mali i mrekullueshëm Stanserhorn është thjesht 20 minuta larg nga Lucerni me tren dhe bën një udhëtim të mrekullueshëm ditor në Zvicra e mrekullueshme.

Këtu mund të merrni teleferikun deri në majën e malit për pamje të mrekullueshme panoramike të Alpeve Zvicerane dhe liqeneve. Një tjetër mënyrë e shkëlqyeshme për të admiruar pamjet piktoreske malore të Stanserhorn është duke zgjedhur një vend pikniku. Në këtë mënyrë ju do të kaloni ditën duke pushuar dhe duke marrë frymë në bukurinë dhe Alpet’ ajer i paster.

Cyrihu në Lucern me një tren

Bern në Lucern me një tren

Gjenevë në Lucern me një tren

Konstanz në Lucern me një tren

 

Peak of Stanserhorn, Switzerland

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni pushimet tuaja në 12 malet më piktoreske në Evropë me tren.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "12 Malet më piktoreske në Evropë"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fmost-picturesque-mountains-europe%2F</s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)