Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 13/11/2021)

udhëtarët pasionuar e di se sa e rëndësishme është që të ketë një itinerar të mirë. Me një sy të mirë në hartë, një të ngurta Plani i transportit, dhe më e rëndësishmja, Aktivitetet e mrekullueshme - ju jeni të vendosur për të tuaj 10 ditë Switzerland udhëtimit. Dhe kur ju jeni të udhëtojnë nëpër Evropë, një tren mund të ju pothuajse kudo. Ata që dëshirojnë të eksplorojnë Zvicrën duhet të ketë një plan sepse vendi është e mbushur me pamjet befasues. Nëse keni nevojë për ndihmë apo frymëzim vjen me tuaj, le të kemi një vështrim në 10 Itinerari i udhëtimit ditë Switzerland:

 

ditë 1 i juaj 10 Ditët Switzerland Travel Itinerari – Gjenevë

Vendin ku filloni udhëtimin tuaj do të ndryshojnë, por edhe të vendosur tonin për pjesën tjetër të qëndrimit tuaj. Shumica e udhëtarëve rekomandoj duke filluar në ose Gjenevë apo Zyrihut, sepse qytetet e mëdha janë shpërndarës të transportit. Cfare ka me shume, ju mund të provoni këtë itinerar prapa në qoftë se ju dëshironi - ajo që është e rëndësishme është që të ketë argëtim!

Nëse zbarkoni fillimisht në Gjenevë, ka një numër të gjëra për të parë në ditën tuaj të parë në Zvicër. Ne rekomandojmë turne qytetin e vjetër dhe qendra e qytetit. Për më tepër, Treille Promenade dhe selia e Kombeve të Bashkuara janë gjithashtu pamjet e madhe.

Lyon për Trenat Bazelit

Zurich për Trenat Bazelit

Paris për Trenat Bazelit

Lucerne për Trenat Bazelit

 

ditë 2 – Liqeni i Gjenevës

Lake Geneva

Duke filluar në Gjenevë ju ofron një mundësi unike për të rrinë përreth liqenit të Gjenevës një pak më të gjatë. Për ditën e dytë në Zvicër, kjo do të ishte ideale për të vizituar qytetin e Montreux, nestled në afërsi të liqenit.

Kjo është vetëm një paraqitje të shkurtër udhëtim me tren larg nga Gjeneva, dhe kjo është me vlerë duke parë. Cfare ka me shume, ata që e duan kështjella mesjetare do të jetë i pushtuar nga Chateau de Chillon, dhe dashamirësit e natyrës do të pa dyshim gëzojnë liqeni.

Chur për Trenat Thusis

 

ditë 3 – Zermatt – Alpet, Zvicra

Kaluar kohë në Zvicër pa parë bukurinë natyrore të Alpet do të jetë si duke shkuar në një restorant gustator dhe nuk urdhërimin ushqim. Dhe nuk ka asnjë arsye të humbasë atë, kur një tren herët në mëngjes mund të ju merr në Zermatt. Nga atje, aventura juaj në Alpet mund të fillojnë.

Ka shumë për të bërë në Zermatt, nëse moti është mjaft e bukur. Ne rekomandojmë rritje 3-orëshe rreth pesë liqene, duke filluar në Blauherd. Kjo është një rritje e bukur dhe një mënyrë e madhe për të filluar Alpet tuaj përvojë.

Basel për Trenat Interlakenit

Gjenevë për Trenat Zermatt

Bern të Trenat Zermatt

Lucerne për Trenat Zermatt

 

ditë 4 – Zermatt – Përsëri Në ditën 4 të 10 Ditët Switzerland Travel Itinerari

Ju mund të marrin ditën tuaj të katërt për të shqyrtuar Zermatt plotësisht, pasi kjo është një nga ato simpatik zvicerane MOUNTAINSIDE qytete. Aty eshte nje lumi madhështor të shikosh, dhe Matterhorn për të parë. Në rast se ju jeni një shumë përvojë ai që bën një ekskursion në këmbë, ju mund të marrë pasdite për të parë Charles Kuonen Bridge Pezullimi.

Për atë, ju do të duhet të shkoni në Randa, ku rritje të urës fillon. Është në lidhje me një rritje 2-orë në urë. Kjo nuk është një gjurmë e lehtë për të përfunduar, dhe ura në vetvete nuk është për të zbehta e zemrës. Megjithatë, duke parë atë është vlerë probleme.

Zurich për Trenat St Moritz

Zermatt për Trenat St Moritz

Basel për Trenat Bern

Basel për Trenat St Moritz

 

ditë 5 – Glacieri Matterhorn

Të përjetojnë plotësisht Alpet, ju duhet të marrë mundësinë për të marrë në lartësi më të mëdha. Zermatt është një pikë e madhe e fillimit për këtë, si ju lehtë mund të arrijë edhe Matterhorn Glacier Xhennet dhe Gornergrat nga atje.

Ajo merr disa ashensorët për të arritur në krye të Matterhorn Parajsa Glacier ose një tren për të Gornergrat. Të dyja këto udhëtime ditore ofrojnë pamje fantastike e Alpeve, dhe ka disa eksploruar për të bërë një herë ju jeni atje, shumë.

 

ditë 6 – Schilthorn Zvicra

Schilthorn day 6 of 10 days Switzerland travel itinerary

Për ditën e gjashtë të itinerarit tuaj Zvicër, është koha për të kapur disa pamje më spektakolare nga Schilthorn. Kapur një teleferik për Schilthorn nga murren dhe të gëzojnë çdo gjë që ka për të ofruar. Një restorant rradhës, shumë platforma shikimin, dhe madje edhe Bond, Botërore të gjithë mund të gjenden këtu.

Schilthorn është e mjaftueshme që të plotësoni të gjithë ditën, por në qoftë se ju jeni ndjeheni aventurier, shikoni Lauterbrunnen si edhe. Është një shëtitje nëpër një luginë të mrekullueshme plot me fshat të vogël ndalesa dhe pamje të ujëvarave të maleve.

Basel për Trenat Interlakenit

Bern të Trenat Interlakenit

Lucerne për Trenat Interlakenit

Zurich për Trenat Interlakenit

 

ditë 7 – rajoni Jungfrau

ditë 7 do të jetë e përkryer për zgjatjen vizitën tuaj në rajon Jungfrau dhe për të mbajtur eksploruar Alpet. Ka disa shtigje të njohura hiking ju mund të marrë nga Grindelwald. Një teleferik mund të ju merr në Malin e Parë, ku ju mund të vini një nga shumë shtigje dispozicion hiking.

Një nga ato më të njohura është padyshim Liqeni Bachalpsee udhëtim më këmbë, e cila është një vajtje-ardhje që merr rreth 2 orë. Megjithatë, ka shumë aktivitete të tjera në fillim, prandaj sigurohuni që të njihen me këtë zonë të mirë.

Mynih për Trenat Cyrih

Berlin për Trenat Cyrih

Basel për Trenat Cyrih

Vjenë për Trenat Cyrih

 

ditë 8 – Wengen

Baza për ditën tuaj të tetë të 10 Ditët Switzerland Travel eksploruar mund të jetë Wengen, një qytet i vogël mali. Ndërsa në zonën e, ju mund të eksplorojnë Männlichen duke marrë një teleferik në mal dhe hiking shtigje. Ka disa të quajtur intriguingly, të tilla si Walk Royal.

Panorama Trail nga Männlichen për Kleine Scheidegg është ndoshta më piktoreske një. ajo ofron pikëpamjet i luginën poshtë dhe tre malet e famshme - e Jungfrau, Mönch, dhe Eiger. Nga Kleine Scheidegg, merr një tren Mbrapsht në Vengen.

Zurich për Trenat Wengen

Gjenevë për Trenat Wengen

Bern të Trenat Wengen

Basel për Trenat Wengen

 

ditë 9 – jonxhë

Afër deri në fund të tuaj 10 Ditët Switzerland Travel Itinerari, ju do të dëshironi të bëni rrugën tuaj përsëri në qytete. Sepse dita e 9, ne rekomandojmë një vizitë në Luzern, siç është qyteti i përsosur për të eksploruar në këmbë. Pas të gjitha ecje e, ajo do të jetë një trajtojnë për të bredh Rrugët në kërkim të pamjeve si Kisha e Shën. Leodegar, Museggmauer, dhe Monumenti i Luanit.

Lucerne ka një Riverfront madhe dhe shumë e bukur monumentet. Për më tepër, kjo është një ndalesë e madhe në udhëtimin tuaj në Cyrih, ku ju do të jetë i dhënë fund tuaj vizitë.

Lyon për Trenat Gjenevës

Zurich për Trenat Gjenevës

Paris për Trenat Gjenevës

Lucerne për Trenat Gjenevës

 

ditë 10 – Zurich dhe ditën tonë të fundit të 10 Ditët Switzerland Travel Itinerari

dita juaj e fundit duhet të jetë një njeri i plotë, dhe Zurich është një vend ideal për të shpenzuar atë në. Përdorni kohën për të parë shumë e saj historik pamjet, tilla si kishat i Grossmünster dhe Fraumunster.

Zurich gjithashtu ka vet i famshëm pazar rrugë të ofrojë, prandaj sigurohuni që ju të blerë diçka në Bahnhofstrasse. Ecni nëpër qytetin e vjetër dhe të gëzojnë të eksploruar para se kreu në shtëpi.

Çfarëdo që ju zgjidhni për të bërë në Zvicër, ju do të keni kohën e jetës tuaj. Vetëm mos harroni të planifikoni aktivitetet tuaja, transport, dhe kohëzgjatja e qëndrimit me kujdes. Kjo do të sigurojë që tuaj festë është i pa sherr dhe me të vërtetë relaksuese, siç duhet të jetë.

Basel për Trenat Cyrih

Basel për Trenat Gjenevës

Lyon për Trenat St Moritz

Zurich për Trenat Zermatt

 

Zvicra është një vend i bukur për çdo udhëtar duhet të përjetojnë. A jeni gati për një 10 Ditët Switzerland udhëtimit? libër bileta treni tuaj tani dhe le veten të shkundej nga bukuria!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “10 Ditët Switzerland Travel Itinerari” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2F10-days-switzerland-itinerary%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)