Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 11/09/2021)

Evropa ka një kulturë dhe histori shumë të pasur, duke e bërë atë një destinacion popullor pushimesh në mesin e udhëtarëve të moshuar. Muzetë, parqet, monumente mbresëlënëse, dhe një përzgjedhje të gjithanshme të restoranteve. Shkurtimisht, nëse jeni në pension, ka shumë mënyra të mrekullueshme për të përkëdhelur në çdo qytet të Evropës. Megjithatë, shumë pak qytete janë të lehta për t'u lundruar dhe zbuluar për udhëtarët e moshuar. Kur jeni duke planifikuar pushimet tuaja në Evropë, ajo që duhet të marrë parasysh çdo udhëtar i moshuar është niveli juaj i fitnesit, aksesueshmëria e tërheqjet kryesore dhe aktivitetet, transporti më i mirë, përveç buxhetit dhe kohëzgjatjes së pushimeve.

Kështu që, ne kemi zgjedhur me dorë disa nga qytetet më të mira për t'u vizituar në Evropë për udhëtarët e moshuar. Kështu që, jeni të mirëpritur të ndiqni udhëtimin tonë në 7 qytete me miq të moshuar në Evropë.

  • Udhëtimi me tren është një mënyrë shumë e përshtatshme dhe eko-miqësore për të udhëtuar. thështë artikull është shkruar për të edukuar rreth Trenit Travel nga Ruaj një tren, Biletat më të lira të trenit Uebfaqja në Botë.

 

1. Qytetet më të mira në Evropë për të vizituar për udhëtarët e moshuar: Romën, Italia

Roma është një qytet i shkëlqyeshëm për t'u vizituar në Evropë për udhëtarët e moshuar. Në qytetin antik të Romës, shumica e atraksioneve, hotele, dhe restorantet janë plotësisht të arritshme për të moshuarit në një karrige me rrota. Kjo do të thotë që trotuaret e qytetit të gjithë kanë rampa për karriget me rrota, dhe vetë qyteti është i sheshtë, pra, pavarësisht nga niveli juaj i fitnesit, do ta keni shumë të lehtë të shëtisni.

Ndërsa Roma do të jetë mjaft e mbushur me njerëz në sezonin e lartë, nëse ti udhëtim jashtë sezonit, ne vjeshte, për shembull, do ta keni Romën pothuajse plotësisht me veten tuaj. veç, çmimet e hotelit dhe të udhëtimit priren të bien jashtë sezonit, për më tepër, nuk do të duhet të shqetësoheni për marrjen me qira të një makine, sepse lehtë mund të udhëtosh në Romë nga çdo destinacion në Evropë me tren. Nuk ka asgjë më të përshtatshme sesa udhëtimit tren në trenat modern dhe të përparuar me shpejtësi të lartë të Trenitalia. Përveç komoditetit dhe shërbimit të shkëlqyeshëm në tren, ju mund të shijoni zbritje speciale në biletat e trenit për të moshuarit.

Milano në Romë me Tren

Firence në Romë me Tren

Pisa në Romë me Tren

Napoli në Romë me Tren

 

Rome is one of the Best Cities To Visit For Senior Travelers

 

2. Milano Në Itali

Supp Darka e Fundit ’e Duomo dhe Leonardo De Vinci e bëjnë Milanon një parajsë për artdashësit dhe dashamirët e historisë. Përtej të qenit një perlë arkitektonike, Milani është shumë miqësor me udhëtarët e moshuar dhe madje ka fituar një 2016 Awardmimi i qasjes në BE. Kështu, Milani është një nga qytetet më të mira për t'u vizituar në Evropë për udhëtarët e moshuar.

Nëse keni kaluar të 60 -at dhe jeni gati për një jetë të bukur, atëherë do të keni një kohë absolutisht të mahnitshme në Milano. E Kuzhina italiane, e Arkitektura mahnitëse të Bazilikave, Galeritë e artit, dhe muzetë do t'ju bëjnë të ndiheni mbretëror. Kur ishte në Milano, ju patjetër që duhet të bashkoheni në një klasë gatimi makarona sepse nuk është kurrë vonë për të mësuar recetën e përsosur të salcës së makaronave, në mënyrë që të rikrijoni la dolce vita në shtëpi.

Xhenova në Milano me Train

Roma në Milano me tren

Bolonja në Milano me Train

Firence në Milano me Train

 

Visit Milan Italy

 

3. Qytetet më të mira në Evropë për të vizituar për udhëtarët e moshuar: i përdorur, Belgjika

Disa thonë se Bruges është qyteti mesjetar i ruajtur më mirë në Evropë. Rrugët me kalldrëm, shtëpi shumëngjyrësh, Arkitektura gotike, të gjithë e bëjnë Bruges një destinacion të shkëlqyer udhëtimi në Evropë për udhëtarët e moshuar. për më tepër, ka kanale ku mund të bëni një lundrim dhe të admironi Bruges pa bërë një hap, një përvojë që çdo i moshuar do ta vlerësojë. por, nëse akoma preferoni të zbuloni qytetin në këmbë, mos u shqeteso, Bruges është një qytet shumë kompakt. Kështu që, është perfekt për udhëtarët e moshuar në çdo nivel fitnesi.

Ju duhet të përkushtoheni të paktën 3-4 ditë për të lundruar nëpër 80 e kanaleve të qytetit dhe pushoni në liqenin Minnewater. Një aktivitet tjetër i shkëlqyeshëm në Bruges është tregu për disa pazar suvenire për familjen.

Stationshtë gati stacioni qendror i trenit në Bruges 10-20 minuta në këmbë nga qendra e qytetit, kështu që ju mund të udhëtoni kudo në Belgjikë dhe MB.

Brukseli në Bruges me Train

Antwerp në Bruges me Tren

Brukseli në Vjenë me Tren

Gent në Bruges me Train

 

Belgium Cities To Visit For Senior Travelers

 

4. Baden-Baden, Gjermania

Me trenat nga Parisi, basel, Cyrihut, dhe Mynihut, Qyteti Baden-Baden është shumë i arritshëm për udhëtarët e moshuar. Ndërsa nuk është një qytet i madh kozmopolit si Berlini, është mishërimi i të jetuarit të bukur. Gjermania është në shtëpi 900 vendpushimet spa, por vendpushimet e Baden-Baden dhe klasa i tejkalon të gjitha.

Një pushim banjë në Baden-Baden është opsioni i përsosur për pushime për udhëtarët e moshuar në Evropë. Ritmi i qetë, trajtime minerale dhe spa baltë, kopshte të bukura si Paraditë, krijoni një copë parajsë. Megjithatë, nëse e doni të qëndroni aktiv gjatë pushimeve, atëherë ka kurse golfi dhe klube sportiveBaden-Baden për ju për të vizituar.

Udhëtarët e moshuar në Evropë mund të gjejnë shumicën e qyteteve që sfidojnë të udhëtojnë përreth, për shkak të kodrave dhe rrugëve me gunga. Kështu që, është shumë e rëndësishme të kuptoni nëse qyteti i ëndrrave tuaja është më i miri për aftësitë tuaja fizike. Të udhëtosh në qytetin e duhur miqësor të moshuar në Evropë është po aq e rëndësishme sa edhe sigurimi i udhëtimit. Kulmi ynë 7 qytete për të vizituar për listën e udhëtarëve të moshuar përmban qytetet më të arritshme në Evropë për të moshuarit.

Berlin në Baden-Baden me Tren

Mynihu në Baden-Baden me Tren

Cyrih në Baden-Baden me Tren

Basel në Baden-Baden me Tren

 

 

5. Qytetet më të mira në Evropë për të vizituar për udhëtarët e moshuar: Berlini, Gjermania

Muzetë dhe monumentet që lidhen me Luftën e Dytë Botërore dhe luftën e ftohtë, e bëjnë Berlin një destinacion të frikshëm për udhëtarët e moshuar në Evropë. Berlini është i sheshtë dhe transporti publik është shumë i mirë, të dy autobusët dhe nëntokësor. Nëse jeni në një nivel të mirë palestër, ju mund të eksploroni qytetin në një turne në Segway.

Shumë parqe të gjelbërta të Berlinit janë perfekte për shëtitjet dhe piknikët pasdite, dhe galeritë e artit janë një mundësi e shkëlqyeshme nëse preferoni një veprimtari më të qetë dhe kulturore sesa të bredhni qendrën e zënë.

Frankfurti në Berlin me Tren

Kopenhagen në Berlin me Tren

Hanover në Berlin me Tren

Hamburgu në Berlin me Tren

 

Berlin, Germany clear skies

 

6. Amsterdami, Holanda

Me kanalet e saj piktoreske, Amsterdam është gjithmonë një destinacion i shkëlqyeshëm për udhëtarë të moshuar në Evropë. Amsterdam është një nga qytetet më të mira për tu vizituar në Hollandë, falë dridhjeve dhe madhësisë së saj të qetë. Amsterdam është relativisht i vogël në krahasim me qytetet e tjera evropiane, kështu që nuk keni nevojë të vraponi dhe të shqetësoheni për ndonjë gjë interesante.

Nëse lodheni nga qyteti i zënë, drejtohuni jashtë qytetit drejt mullinjve të famshëm ose fushat Tulip, nëse udhëtoni në kohën e pranverës. Ose nëse jeni në gjendje të mirë fizike, marrja me qira e një biçiklete dhe biçikleta përreth qytetit simpatik është një ide e frikshme.

Bremen në Amsterdam me Tren

Hannover për në Amsterdam me Tren

Bielefeld në Amsterdam me Tren

Hamburg në Amsterdam me Tren

 

Amsterdam, The Netherlands For seniors

 

7. Qytetet më të mira në Evropë për të vizituar për udhëtarët e moshuar: Vjena, Austria

Arkitektura spektakolare, operë, dhe pallatet perandorake e bëjnë Vjenën një destinacion të mrekullueshëm udhëtimi për udhëtarët e moshuar. Nëse e keni arritur atë periudhë pa shqetësime në jetë, kur thjesht mund të uleni dhe të shijoni frytet e punës së palodhur, pastaj shkoni në Vjenë. për më tepër, Vjena është qyteti i dytë më i arritshëm në Evropë për turistët e moshuar me lëvizshmëri të kufizuar.

Kafeja austriake përmban ‘ëmbëlsira që shërbejnë’ dhoma të jetesës dhe schnitzel austriak, garantoni që me siguri do të keni një përvojë të paharrueshme të kuzhinës. Për pjesën kulturore të udhëtimit vizitoni shtëpinë mahnitëse të operës për një shfaqje. Pas te gjithave, Vjena është ajo ku Mozart dhe Schubert kompozuan pjesët e tyre fenomenale, qyteti i muzikës dhe artit.

Pallati Belvedere është një nga vendet që duhen parë në Vjenë, rrethuar nga kopshte lulesh dhe burime, është një vend për tu ulur mbrapa dhe për të shijuar.

Qendra e qytetit është e drejtë 5 minuta larg nga stacioni qendror i trenit. Kështu që, nëse po arrini nga vendet fqinje, nuk ka asgjë më të lehtë sesa të udhëtosh në Vjenë.

Salzburgu në Vjenë me Tren

Mynihu në Vjenë me Tren

Graz në Vjenë me Tren

Praga në Vjenë me Tren

 

Austria Cities To Visit For Senior Travelers

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të gjeni marrëveshjet më të lira të biletave të trenit dhe rrugët e udhëtimit në cilindo prej qyteteve në listën tonë.

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “7 Qytetet më të mira në Evropë për të vizituar për udhëtarët e moshuar” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe të na japë kredi me një Lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/europe-visit-senior-travelers/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)

  • Nëse ju doni të jenë të sjellshëm me përdoruesit e juaj, ju mund të udhëzojë ata direkt në faqet tona të rrugës tren ulje.
  • Në linkun e mëposhtëm, ju do të gjeni rrugët tona më të njohura tren – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- Kjo lidhje është për anglisht rrugëve faqet ulje, por ne gjithashtu kemi https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml, dhe ju mund të zëvendësoni tr në pl ose nl dhe më shumë gjuhë sipas zgjedhjes suaj.