Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 10/09/2021)

Njohja me vendasit pa turma turistësh që shikojnë mbi supet tuaja dhe sulmojnë kafenenë e lezetshme të vogël, këto vende udhëtimi jashtë sezonit në mbarë botën janë më të mirat për një pushim të paharrueshëm.

 

1. Vendet e udhëtimit jashtë sezonit: Irlandë Në Tetor

E stolisur me ar, ajër i pastër, bukuria natyrore irlandeze e maleve Wicklow, vetëm një makinë të shkurtër nga Dublini dhe mbërrini në një vend të shenjtë të bukur. këtu, çdo shteg shëtitje ju çon në ujëvarat mahnitëse, pamje epike, dhe qielli blu ose lugina e Glendalough dhe vendbanimi monastik mesjetar i shekullit të 6-të.

Një avantazh shtesë për të vizituar Irlandën jashtë sezonit është mundësia për të shijuar një gotë Guinness në pijetoren lokale, pikërisht para një zjarri të hapur.

 

Ireland's Nature in off-season,

 

2. Itali Në Prill

Zhytja në Mesdhe, duke zgjedhur tartufet, dhe gjethe të mrekullueshme të vjeshtës, Italia është vendi përfundimtar i udhëtimit jashtë sezonit në prill. Pranvera është koha më e mirë për të vizituar Italinë sipas temperaturave, lagështia, çmimet, dhe turmat zvogëlohen.

Të gjithë duan të pushojnë në Bregun Amalfi, ose në mes të rrushit në Toskanë. Megjithatë, është e shtrenjtë dhe e mbushur me njerëz në verë, sezonin e pikut. Kështu që, në prill udhëtimi në Itali jashtë sezonit është koha më e mirë për të shkuar.

Milano në Venecia me një tren

Firence në Venecia me një tren

Bolonja për në Venecia me një tren

Treviso për në Venecia me një tren

 

Off-Season coastline promenade location in Italy

 

3. Vendet e udhëtimit jashtë sezonit: Lugina e Loire Francë në mes të shtatorit

Lulëzon dahlia e vjeshtës, ajër të pastër malor, gjeth vjeshtor, dhe erë e lehtë në ditë të ngrohta, ju do të gjeni Loire Valley të sezonit një ëndërr absolute. Fshati simpatik francez është i njohur për verërat e bardha, dhe koha e korrjes ka tendencë të fillojë në mes të shtatorit.

Kështu që, koha më e mirë për të udhëtuar në Loire është në shtator, fundi i sezonit të lartë. Do të arrini në festivalin e Kopshtit Chateau de Chaumont, festivali i domateve në Chateau de la Bourdaisiere, dhe Festivini me festën e saj madhështore në Abacinë Fontevraud. Vjelja e kërpudhave në shpella të ftohta, ose ecje kur temperaturat bien, por ditët janë akoma të gjata me shumë dritë të ditës – Lugina e Loire është një destinacion i mahnitshëm jashtë sezonit në shtator.

Dijon në Provence me një tren

Parisi në Provence me një tren

Lyon në Provence me një tren

Marsejë në Provence me një tren

 

Off Season at Loire Valley France In Mid-September

 

4. Vendndodhja më e mirë e udhëtimit jashtë sezonit në Gjermani: Mynih Në Shtator-Tetor

Pavarësisht nga emri mashtrues, festa e madhe e birrës fillon në shtator. Oktoberfest është një arsye e mahnitshme për të udhëtuar në Gjermani, dhe në qytetin e tij të origjinës, Mynihu. Gjate kesaj kohe, do ta gjeni qytetin në trazirë dhe Mynihu ka dridhje të mëdha.

Ndërsa kjo do të thotë që ka shumë të ngjarë të jeni të rrethuar nga turistë, edhe pse nuk është sezon i lartë. Ende ia vlen të udhëtosh në Mynih jashtë sezonit në shtator, thjesht për të përjetuar magjinë e Oktoberfest.

Dusseldorf në Mynih me një tren

Dresden për në Mynih me një tren

Nuremberg në Mynih me një tren

Bon në Mynih me një tren

 

 

5. Vendndodhja e Udhëtimit Jashtë Sezonit në Kinë: Shanghai Në Nëntor

Me një popullsi prej 26 milion njerëz, gjithmonë do ta gjeni veten në një turmë në Shanghai. Megjithatë, udhëtimi jashtë sezonit në Shanghai do të thotë që turistët janë kthyer në shtëpi nga shtëpia e tyre pushime verore, kështu që ju do të përziheni me vendasit.

për më tepër, Moti në Shanghai ka tendencë të jetë i ngrohtë dhe lagështia rritet në qiell, aq më shumë një arsye për të udhëtuar jashtë sezonit dhe për të admiruar skenat e Shangait në nëntor. Tetor-Nëntor është sezoni në Shanghai kur lagështia, akomodimi, dhe turmat bien. Në këtë mënyrë do të përfitoni shumë më tepër nga qyteti emocionues dhe mahnitës.

 

Skyscrapers skyline in Shanghai

 

6. Vendndodhjet jashtë sezonit të udhëtimit në të gjithë botën: Andaluzia Spanjë Në Shtator

Me një festë dhe festival pothuajse çdo ditë, rajoni i bukur dhe magjepsës i Andaluzisë është një ëndërr në shtator. Nga festivali i korrjes së verës deri te prodhimet e detit dhe rrezitje në plazh - fundi i shtatorit është koha më e mirë për të vizituar Andaluzinë.

Ndërsa gushti deri në fillim të shtatorit është ende shumë i ngrohtë, në fund të shtatorit mund të merrni një shans për shi, ose plazhe me diell-ditë perfekte, por jo aq sa nuk mund të marrësh frymë e as të shëtisësh nëpër qytetet e bukura andaluziane. pirja e duhanit ditë të nxehta. prandaj, Andaluzia është destinacioni perfekt jashtë sezonit në Spanjë në fund të shtatorit.

 

Andalucia View in Mid-September

 

7. Algarve Portugal Në mes të shtatorit

Algarve është mahnitëse gjatë gjithë vitit, kështu që nuk ka kohë të keqe për të vizituar. Për not dhe relaks në plazhet e mrekullueshme në Portugali, dhe kini bregun dhe atdheun e Atlantikut të gjitha për veten tuaj, mesi i shtatorit është koha ideale për të vizituar Algarve.

Ndërsa vera është më e ngrohta, është edhe më e mbushur me njerëz, dhe në dimër, do të takoni shumë sërfistë rreth një prej vendeve më të mira për sërfistë në botë. prandaj, Algarve është një destinacion ideal jashtë sezonit në mes të shtatorit. Do të keni një shans të rrallë për të shijuar limanet spektakolare, shkëmbinj, dhe fshatrat e peshkimit përgjatë bregdetit.

 

Algarve Stones Portugal In Mid-September

 

8. Udhëtim jashtë sezonit në Vjenë Në Shtator

Ushqim vjenez në rrugë, verë, xhin, ose ndonjë koktej sipas zgjedhjes suaj janë arsye të mahnitshme për të udhëtuar në Vjenë në shtator. Ndërsa vera pothuajse ka ikur, dhe bashkë me të turmat e turistëve, por vjenezët janë kthyer në qytet dhe kështu janë festivalet e mëdha.

prandaj, Vjena është një nga më të mirat 10 vendet e udhëtimit jashtë sezonit në Evropë. Ju mund të zgjidhni midis një shëtitjeje në vreshta dhe festimit në një nga panairet e shumta dhe festivale në Vjenë vetëm në shtator dhe vetëm për vendasit. Nuk ka mënyrë më të mirë për të shijuar kuzhinën austriake, kulturës, dhe bukurinë e Vjenës sesa duke u përzier me vendasit.

Salzburg në Vjenë Me Një Tren

Mynih për në Vjenë me një tren

Graz për në Vjenë me një tren

Praga për në Vjenë me një tren

 

A fountain in Vienna at fall

 

9. Alpet zvicerane

Pak para se peizazhi të ndryshojë në ngjyrat e vjeshtës dhe majat të veshin veshjen e tyre të bardhë me borë, e Alpet zvicerane është magjike jashtë sezonit. Menjëherë pasi shumica e turistëve kthehen në shtëpi, Alpet zvicerane rivendosin magjinë e tyre paqësore, duke bërë vend për Aktivitetet në natyrë dhe pikniqe.

prandaj, Alpet zvicerane janë një vend i mrekullueshëm udhëtimi jashtë sezonit në shtator. Moti është i ngrohtë, qiell i kaltër i kaltër dhe ju mund të shijoni ecjen, çiklizëm, relaksuese dhe eksplorimi i pamjeve të bukura. Kështu që, madje mund të ngjitesh në njërën prej tyre malet më piktoreske në Evropë Virgjëresha.

Cyrihu në Wengen Me Një Tren

Gjenevë në Wengen me një tren

Bern në Wengen me një tren

Bazeli në Wengen me një tren

 

A Hiking Trail On Swiss Alps

10. Vendndodhjet jashtë sezonit të udhëtimit në të gjithë botën: Paris Në Dhjetor

Duke ecur përgjatë Champs-Alyeese, ose përmes Tuileries Garden në Louvre pa turma turistësh është një përvojë e jashtëzakonshme në Paris. Paris jashtë sezonit është edhe më romantik kur mund të shëtisni nëpër qytetin më turistik në botë, pa turistë në çdo cep. Ndërsa vera ofron motin më të mirë dhe ditë me diell, Dhjetori është padyshim më i miri për pushime në Paris.

Udhëtimi në Paris jashtë sezonit në dhjetor është një premtim i pamjeve të mahnitshme. veç, ju mund të keni një shpërthim në shumë Tregjet e Krishtlindjeve.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Off Season Paris cold streets in December

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni udhëtimin tuaj jashtë sezonit në këto vende ëndërrimtare në të gjithë botën.

 

 

Dëshironi të vendosni postimin tonë në blog "10 vende udhëtimi jashtë sezonit në mbarë botën" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Foff-season-travel-locations%2F- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)