Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 03/02/2023)

Ju keni ngarkesa e opsioneve kur ju vendosni se si për të udhëtuar. Ashtu si emri i filmit të famshëm, ju mund të shkoni përmes aeroplanët, trenat, dhe automobila. Kur vjen puna për të marrë një Turneu i Italisë, megjithatë – ka disa përfitime të caktuara për të shkuar me udhëtim me tren.

 

KOFORTI I UDHËZIMIT ME TREN

kid shijuar një tren

 

vende linjave ajrore janë tejet të shkurtër në hapësirë ​​për këmbët, dhe ju nuk janë të lejuar të përdorin pajisjet elektronike gjatë fluturim dhe ulje. Kjo do të thotë për fluturime më të shkurtra, ju jeni i mbyllur për vendin tuaj të vogël për shumicën e fluturimit pa distractions të ofruara nga telefonat inteligjentë dhe teknologji, kjo është vërtet e ndryshme nga një udhëtim me tren.

Makina shpesh japin pak më shumë hapësirë, por udhëtim mund të jetë me gunga dhe disa njerëz vuajnë nga sëmundje e makinave – sidomos në një udhetim i gjate kur ju mund të dëshironi të lexoni ose luajnë lojëra. një udhëtim me tren, ne anen tjeter, siguron vende të rehatshme dhe një udhëtim të qetë – pandërprerë me fluturim të gjatë dhe kohët ulje, përsëri një përvojë tjetër nga një udhëtim me tren.

Kur udhëtonte nga udhëtimit me tren në Itali, ju mund të përpiquni jashtëzakonisht vende të rehatshme ergonomik dhe të shëndosha-proofed kabina e ri shpejtësi e lartë Shigjeta e Kuqe 1000 treni.

Napoli për Trenat Genoa

Turin për Trenat Genoa

Rimini për Trenat Genoa

Siena për Trenat Genoa

 

PAMJE TRAIN RIDE

Ajrore të udhëtimit ofron pamje spektakolare nga ajri, por vetëm për një kohë të shkurtër, derisa avioni ngjitet shumë më lart fshat. Ndërsa freeways nuk janë zakonisht piktoresk, rrugët mes qyteteve mund të ofrojë views mrekullueshëm. Megjithatë, shoferi duhet të përqendrohen në rrugë, kështu që vetëm pasagjerët e tjerë mund të çudit në kodra kodrina apo oqean bukur. tren lejon të gjithë udhëtarët për të shijuar bukurinë natyrore jashtë dritareve.

Një nga gjërat që ju dëgjoni nga njerëzit që udhëtuan për në Itali me hekurudhë është se si i mrekullueshëm është të udhëtimit tren gjatë perëndimit të diellit.

Udhëtimet Trajnimi në Italia janë veçanërisht të bukur prandaj sigurohuni që të udhëtoni përgjatë Cinque Terra midis Levanto dhe La Spezia ose të marrë një udhëtim deri në bregun lindor nga Rimini në Catania.

Messina për Trenat Palermo

Syracuse për Trenat Palermo

Sicili për Trenat Palermo

Catania për Trenat Palermo

 

 

KOSTOT

udhëtimit tren është shumë më të përballueshme se fluturon. marrje makinë me qira mund të jetë kosto-efektive, por kur ju shtoni sigurim, gazit, dhe koha (më shumë herë lëvizëse nënkupton më net e akomodimit) Udhëtimi juaj mund të merrni të shtrenjta shpejt. Ju gjithashtu mund të marrë një udhëtim tren brenda natës, Në këtë mënyrë ju paguani për strehim dhe transport në një.

Roma për Trenat Levanto

Siena për Trenat La Spezia

Rimini për Trenat La Spezia

La Spezia për Trenat Levanto

 

MJEDISI

Ora muzg mbi malet

 

Trenat lëshojnë shumë më pak emetimet e karbonit sesa avionë apo makina. Sipas një studimi, veturat lëshojnë dyfish sasia e CO2 që trenat bëjnë.

Planes shkaktojnë më ndikim mjedisor. Kur zgjedh në mes të fluturimit ose duke marrë një tren, konsiderojnë këtë: Aeroplanët përdorin shumicën e karburantit të tyre për fluturim dhe ulje. Ndërsa kjo evens jashtë mbi gjatësinë e fluturimeve të gjata, do të thotë që përdoret shumë më tepër karburant për kilometër fluturime më të shkurtra, të tilla si udhëtime në Itali.

Përveç kësaj, shumica e njerëzve të udhëtojë për në aeroport me makinë ose taksi, duke shtuar më shumë emetimet e karbonit të totalit të tyre. Kjo do të thotë se e bën më shumë kuptim të mjedisit për të marrë një udhëtim tren ndërqytetor se një fluturim të shkurtër apo një makinë.

Përveç nga nafte dhe dizel përdorim, ka edhe zhurmë dhe ndotja e ajrit, si dhe nevojën për makinat parkimit në qytetet që tashmë mungojnë hapësirat e gjelbra.

Milani për Trenat Torino

Liqeni i Como për Trenat Torino

Genoa për Trenat Torino

Parma për Trenat Torino

 

TRAIN RIDE KUJDES

Kur matni fatalitetet për milje pasagjer, fluturues është shumë më e sigurt se ngarje. Këtu është arsyeja pse: ka pak shanse të gabimit njerëzor, dhe është shumë më e vështirë të bëhesh pilot sesa të marrësh patentë shoferin. Duke marrë parasysh kushtet e rrugës dhe lodhjen në udhëtime të gjata, është e lehtë për të parë pse zgjedhjen e një aeroplan është më e sigurt se sa një makinë.

Krahasuar me trenat, megjithatë, aeroplanët nuk janë mjaft të sigurta. Trenat udhëtojnë përgjatë hekurudhës me shpejtësi të ngadalshme, që do të thotë ka mundësi më pak të crashing në krahasim me avionët. Në rastin e një dalje nga shinat, përshpejton ngadalshme të thotë më pak rrezik.

Florence për Trenat Rimini

Roma për Trenat Rimini

Milani për Trenat Rimini

Venecia për Trenat Rimini

 

KOHA E UDHETIMIT

Një korsi mesatare Freeway lëviz 2,500 njerëz në orë – ndërsa një linjë tipike tren mund të kryejë 50,000 njerëz në orë. Kjo e bën të udhëtimit udhëtimit me tren të konsiderueshme më të shpejtë se shoferi, sidomos kur ju faktor në ngadalshëm-lëvizje të trafikut, ndaluar rrugët, dritat e trafikut dhe të kthehet pashmangshme gabuara. Ne krye te kesaj, shoferi duhet të përqëndrohet në rrugë, kështu që ata do të jenë në gjendje për të lexuar, studim, gjumë, ose pune.

Fluturimi në distanca të gjata mund të jetë më i shpejtë se udhëtimi me tren, por për distanca të shkurtra, udhëtimit ajror nuk ka kursyer kohë. i parë, ju duhet të merrni në aeroport – shpesh ndodhet larg nga zonat e banuara. Ju gjithashtu duhet të jetë atje të paktën një orë para kohës sate fluturim për të kontrolluar në dhe të kalojnë nëpër të sigurisë. nëse ti kontrolloni bagazhin tuaj, ju do të duhet të presë për atë në carousel. Dhe kjo është e gjitha para se ndonjë vonesat e fluturimeve apo të ecin apo autobus në mes të terminaleve të aeroportit dhe portat.

Genoa për Trenat Venecia

Turin për Trenat Venecia

Parma për Trenat Venecia

La Spezia për Trenat Venecia

 

AKSESI

dielli dhe stacioni i trenit

 

Aeroportet janë vendosur shpesh jashtë qytetit, do të thotë një herë ju tokës, ju ende do të duhet të marrë një makinë, autobus, ose treni në qytet. Kur vjen puna për të parë pamjet, rrugët në qendrat e qyteteve mund të mbushur plot dhe e vështirë për të hyrë me makinë, kështu që duke marrë një tren e bën shumë kuptim në zona metropolitane.

 

Po kërkoni të blini bileta udhëtimi me tren pa tarifa rezervimi? Vizitoni SaveATrain.com to hyni në normat e lirë tren.

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, pastaj kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fwhy-a-train-ride-is-the-best-way-to-see-italy%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)