Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 19/08/2022)

Dimër është koha e përkryer për të ndërtuar zjarret kërcitje, në mënyrë të sigurtë të goditur shpatet, ndërtuar qirinjtë dhe strukem deri me një filxhan çaj e bukur. për fat të keq, kjo nuk është e gjitha argëtim dhe lojëra. Winter gjithashtu krijon disa rrugë më të pabesë kushtet. Sepse shumica prej nesh nuk mund të bien në letargji deri në pranverë, këtu janë këshillat ju duhet se si të qëndrojnë të sigurt ndërsa ngarje në dimër.

 

Driving Safe? Numbers Mos gënjej

How to stay safe while driving

 

Mendoj se ne jemi të qenë tepër të kujdesshëm duke ju dhënë këshilla se si të qëndrojnë të sigurt ndërsa ngarje gjatë dimrit? Sipas AAA, stuhitë e dimrit, kohë e keqe, dhe kushtet e spërkatur rrugore janë një faktor në gati gjysmë milioni crashes dhe më shumë se 2,000 vdekjeve rrugore çdo dimër.

Paris për Trenat Lille

Roma për Trenat Milanit

Hamburg për Trenat Berlin

Gjenevë për Trenat Paris

 

Pack Up furnizime emergjente për udhëtimin tuaj Car

 

Ndonjehere, qëllimi juaj për të qëndruar të sigurt ndërsa ngarje gjatë dimër nuk është e mjaftueshme. Ne si të jetojmë me moton, "Shpresë për të mirë, përgatituni për më të keqen. Sigurohuni që makina juaj është pajisur me furnizime në rast të një emergjence. Përfshijnë një batanije të ngrohtë, rroba të ngrohta, a kit ndihmës së parë, a dore ose ndizet, kabllot bluzë, një kruese akull, një lopatë, rërë ose kitty pjellë të ju jap tërheqje, dhe borë zinxhirët. Ju gjithashtu duhet të kryejë disa ujë, furnizimet ushqimorebare-si energji apo gjurmë mix-dhe një ngarkues telefon!

Florence për Trenat Levanto

Florence për Trenat La Spezia

Roma për Trenat La Spezia

Roma për Trenat Levanto

 

Kontrolloni për akull në pasqyrat tuaja për të qëndruar i sigurt gjatë ngasjes

How to stay safe while driving

Ky është një tip ngarje të dimrit që profesionale afat-ngarkesë shoferët të përdorin për të përcaktuar nëse kushtet e rrugëve janë të akullt. Inspect pasqyra e tua të jashtme. Nëse akulli ka filluar për të formuar në pasqyra, që është një tregues i mirë se akulli është edhe formuar në rrugë. Marrin masa shtesë për të qëndruar të sigurt ndërsa ngarje apo prisni derisa ajo warms up për të përzënë.

Bruksel për Trenat Roterdamit

Antwerp për Trenat Roterdamit

Berlin për Trenat Roterdamit

Paris për Trenat Roterdamit

 

Drive Safe dhe të lënë në fillim!

Kjo mund të duket si një e qartë, por ne e dimë se ju jeni të zënë dhe të etur për të marrë në destinacionin tuaj të ardhshëm. Ne jemi këtu për të ju kujtoj për të marrë atë të ngadaltë! Një nga këshillat tona kryesore në Si të qëndrojnë të sigurt ndërsa ngarje në dimër lejon kohë shtesë për të arritur në destinacioni juaj. Udhëtime mund të zgjasin më gjatë dimrit se sa kohë të tjera të vitit, veçanërisht nëse ju hasni kushte stuhi apo rrugët e akullta. Dhe makinës në mot me shi është mjaft e vështirë pa presionin e shtuar për të qenë vonë, e cila mund të re gjykimin tuaj të sigurt lëvizëse.

Bremen për Trenat Nurembergut

Leipzig për Trenat Nurembergut

Hanover për Trenat Nurembergut

Hamburg për Trenat Nurembergut

 

Drive Safe dhe minimizuar Distractions

How to stay safe while driving

Si të qëndrojnë të sigurt ndërsa ngarje gjatë dimrit #1 majë: Vënë poshtë telefonin tuaj! Mbani telefoni juaj fikur ose lidhur me makinën tuaj Bluetooth-dhe kurrë nuk të marrë në duart tuaja off timon apo sytë nga rruga për të parë se mesazhi WhatsApp.

 

Stay Safe Ndërsa shoferi Mjetet Dëgjoni Road!

jo, mos dëgjoni zemrën tuaj. Jo këtë herë gjithsesi. Dëgjoni rrugës. fjalë për fjalë. Gomat bëjë tinguj të ndryshëm kur ngarje në dëborë dhe akull, e cila është një tjetër arsye për të mbajtur vëllimin tuaj radio poshtë për sigurinë e dimrit ngarje. zhurma Snowy rrugor duhet të jetë relativisht e lartë për shkak se bora është nisur up. Nëse zhurma me zë të lartë papritmas ndalet, ju mund të keni lëvizur nga bora në akull. Stay tuned në të tingull e gomave tuaja në rrugë për të mbajtur në krye të kushteve të rrugës që shpesh të ndryshojë shpejt, sidomos gjatë ose menjëherë pas një stuhi.

Mynih për Trenat Bazelit

Zurich për Trenat Bazelit

Bern të Trenat Bazelit

Gjenevë për Trenat Bazelit

 

Anti-ngrirje nëse doni të qëndroni të sigurt gjatë ngasjes

Si për të qëndruar të sigurt, ndërsa Driving gjatë dimrit? Sigurohuni që lëngu juaj fshirëse përmban anti-ngrirje, kështu që spray nuk do të ngrijë deri në mot të ftohtë. Konsidero blerjen e blades fshirëse dimrit, të cilat pengojnë akulli dhe bora nga forcim në fshirëse!

I ndjekur këshilla tuaj dhe ende u mbërthyer

 

 

Ndonjehere, këto gjëra nuk mund të shmanget. Në qoftë se ju merrni mbërthyer në dëborë këtu janë disa këshilla të shpejtë:

  • Qëndro me automjetin tuaj: Automjeti juaj ofron strehim të përkohshëm dhe e bën më të lehtë për ekipet e shpëtimit për të gjetur ju. Mos u mundoni për të ecur në një stuhi të rëndë. Është e lehtë për të humbur shikim të automjetit tuaj në defekt borë dhe të bëhet humbur.
  • A nuk overexert veten: Kur gërmimi jashtë automjetin tuaj, dëgjoni me trupin tuaj dhe të ndaluar nëse ju bëhet i lodhur.
  • të jetë i dukshëm: Lidhni një leckë me ngjyra të ndezura në antenën e automjetit tuaj ose vendosni një leckë në majë të një dritareje të mbështjellë për të sinjalizuar shqetësimin. Natën, mbajtur dritë kube në qoftë se është e mundur. Ajo përdor vetëm një sasi të vogël të energjisë elektrike dhe do të bëjë më të lehtë për ekipet e shpëtimit për të gjetur ju.
  • Qartë tub i shkarkimit: Sigurohuni tub i shkarkimit nuk është i bllokuar me borë, akulli, ose baltë. Një tub i shkarkimit bllokuar mund të shkaktojë vdekjen e gazit monoksidit të karbonit të rridhte në pjesën e pasagjerëve të automjetit, ndërsa motori është i rrjedhshëm.
  • Qëndro i ngrohtë: Përdorni çdo gjë që është në dispozicion për të izolojnë trupin tuaj nga të ftohtit. Kjo mund të përfshijë Mats kat, gazeta, ose harta letre. Para-paketë batanije dhe veshje të rënda për të përdorur në rast të një emergjence.
  • kursejnë karburant: Nëse është e mundur, vetëm të drejtuar motorin dhe ngrohës kohë të mjaftueshme për të hequr dridhura. Kjo do të ndihmojë për të ruajtur karburant.

Udhëtim me makinë? Shpërfill çdo gjë që ne vetëm tha

Po sikur të kishte një mënyrë për të shmangur të gjithë telashet e mësipërme për të qëndruar të sigurt gjatë vozitjes? Në qoftë se vetëm atje ishte një mënyrë e transportit që ju mund të hidhen mbi, dhe për të marrë në destinacionin tuaj shpejt dhe të udhëtuar në mënyrë të sigurtë. Ah prisni, ka! Është quajtur një tren!

Është e vërtetë se makina ofrojnë lirinë që disa të tjera mënyrat e transportit bëj. Ju mund të udhëtojnë së bashku ndryshe pakapshëm rrugët bregdetare, kreu në fshatrat e largëta, dhe mos u shqetësoni për oraret apo vende të shitur. Ata nuk janë pa të metat e tyre, megjithatë. Shih arsyet e shumta mësipërme!

 

Trenat janë më të sigurta dhe më të shpejtë! Pra, nuk ka nevojë për të qëndruar të sigurt ndërsa ngarje në qoftë se ju tren udhëtimit, gjithashtu Trenat janë më të përballueshme, veçanërisht në qoftë se ju jeni duke përdorur Ruaj një tren të rezervoni biletat tuaja tren. Nevojë për më bindëse? Ne shkruajti një blog në pse e trenit të udhëtimit është më i lartë për rrugën e udhëtimit.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japë një kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsafe-driving-during-winter%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)