Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 04/11/2022)

Pa marrë parasysh gjatësinë e Udhetimi - të jetë ajo një fundjavë beach largim ose një udhëtim tre-javor në Himalaje - do t'ju duhet të paketoni një çantë të çdo madhësie, dhe do të dëshironi të dini se si të organizoheni, në këtë blog ne do të përqendrohemi në bagazhet tuaja të dorës. Ka shumë për të marrë parasysh kur të përcaktuar se çfarë duhet të sjellë: lloji dhe gjatësia e udhëtimit tuaj, itinerarin tuaj, Moti, madhësia e bagazhit tuaj, dhe çdo kufijtë e peshës imponuar nga tuaj mënyra e transportit. Dhe me kaq shumë faktorë në lojë, ajo është e lehtë për të overpack ose nën pack, veçanërisht nëse ju kanë pritur deri në minutën e fundit. Shmangni overpacking, duke gërmuar nëpër çantat tuaja, dhe shqetësime të tjera kur hipni në trenin tuaj me këto 10 këshilla se si të organizojnë bagazhin e dorës.

 

Si të organizojnë dorën tuaj Bagazhi Këshillë 1: Të mbajtur dokumentet tuaja të udhëtimit Ndara

Kjo është një nga më të gjëra të rëndësishme për të marrë parasysh kur ju jeni të vendosur se si të organizojnë bagazhin e dorës. Mbajtur dokumentet tuaja të udhëtimit të ndara. Kjo jo vetëm që është një gjë e përshtatshme për t'u bërë, por edhe një gjë e sigurt. Vënë ato në një qese të vogël që është e lehtë për të hequr nga bagazhet e dorës. Në këtë mënyrë ju nuk keni për të gërmoj sa herë që keni nevojë për pasaportën tuaj, bileta, ose para.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

How To Organize Your Hand Luggage and Travel Documents

 

Organizimi dorën tuaj Bagazhi Këshillë 2: Bëni një listë Paketimi

pasaportë? kontrolloni. furçë dhëmbësh? kontrolloni. Krem kundër diellit? Për paqe e mendjes që ju keni marrë bazat e mbuluar, bëjeni veten një listë kontrolli udhëtimesh disa ditë para se të fillojë eksitimi i udhëtimit!

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

List of How To Organize Your Hand Luggage

 

Organizimi dorën tuaj Bagazhi Këshillë 3: shmangur njollat

Nuk ka asgjë më të bezdisshëm se duke marrë kaq shumë kohë për të zgjedhur atë veshje që ju do të merrni vetëm për të gjetur se ju nuk mund edhe t'i përdorë ato! Kurrë nuk e kanë këtë problem përsëri. Së pari ju duhet gjithmonë të sigurt dritë rrobat tuaja ngjyrë janë të mbushura brenda dhe jashtë, dhe së dyti, të mbajë në të hotelit disponueshme dush kapele dhe përdorimin e tyre për të mbuluar bazën e këpucë tuaj.

Cologne për Trenat Mainz

Frankfurt për Trenat Mainz

Berlin për Trenat Mainz

Bruksel për Trenat Mainz

Avoid Clothing with Stains

 

majë 4: Roll dhe vakum Pack

Për të ruajtur hapësirën dhe të ndaluar creasing, rrokulliset rrobat tuaja në vend të palosshme tyre, pastaj vendin e tyre në qese compression vakum. Për të përdorur këto çanta, vënë rrobat tuaja në, të nënshkruar qese, pastaj shtrydh ajrin jashtë. Kjo do të largohet nga ju me shumë më tepër hapësirë ​​në valixhen tuaj dhe do të parandaluar rrudhat.

Zurich për Trenat Chur

Gjenevë për Trenat Chur

Milani për Trenat Tirano

Bergamo për Trenat Tirano

Roll And Vacuum Pack

 

majë 5: Bagazhi Siguria

Lock çanta tuaj dhe për të mbajtur ato mbyllur. Merrni ato me ju, kur ju përdorni banjë. Nëse kjo nuk është e mundur dhe ju jeni të udhëtojnë vetëm, sillni me vete të gjitha sendet tuaja të vlefshme. Nuk e lënë kamera, para, elektronike apo dokumentat e udhëtimit pamatur.

Mbani ndarje të mbyllur, ndërsa ju gjumin, nëse është e mundur. Mos i besoni huaj. Edhe një i veshur mirë i huaj mund të kthehet të jetë një hajdut. Në qoftë se ju jeni duke fjetur në një ndarje me udhëtarët ju nuk e dini, të jetë i sigurt për të fjetur në krye të brezit tuaj në të holla në mënyrë që ju do të vini re në qoftë se dikush përpiqet për të marrë atë nga ju.
Organize Your Hand Luggage in Safety

majë 6: Përdorni Cubes Paketimi

” Nuk ka shumë që më bën të ndjehem si një njeri të organizuar sa më shumë duke i ndarë gjërat e mia në kube të koduar me ngjyra. Është kaq e mrekullueshme të dini saktësisht se ku çdo gjë që ju solli është sa më shpejt që ju hap zinxhirin valixhe juaj. Plus, ju shumë lehtë mund të lëvizin cubes tuaja paketim në sirtarët e bufe tuaj hotel dhe në çast të bëhet Unpacking dhe gati për të shkuar.” - Richelle Szypulski, Editor Senior Associate

Luksemburgu për Trenat Brukselit

Antwerp për Trenat Brukselit

Amsterdam për Trenat Brukselit

Paris për Trenat Brukselit

Organize Your Hand Luggage in Packing Cubes

majë 7: Madhësia Kufizimet për bagazhet Hand

Ngjashëm me aeroplanët, shumë trena kanë kufizime në sasinë dhe madhësinë e çanta që ju janë të lejuara për të vazhduar. Në përgjithësi, ju do të jetë në gjendje për të kryer në të gjithë bagazhit tuaj, por transportuesi juaj i trenit mund t'ju kërkojë të kontrolloni bagazhin tuaj të tepërt në rast se tejkalon kufizimet e madhësisë ose peshës së transportit. Për shumicën e trenave, ju mund të mbani në dy çanta në bordin e trenit, për aq kohë sa çdo qese nuk e kalon 50 lbs ose është më e madhe se 28 X 22 X 14 inç. sende të vogla dhe personale të tilla si pajisje mjekësore dhe mjekim, jastëkët, batanije, ftohës, dhe purses çanta ose më pak se 12 X 12 X 12 inç nuk do të llogaritet në drejtim të kryer në kufirin e bagazheve.

 

majë 8: Gadgets në bagazhin e dorës

Si ju zakonisht të organizojë të gjitha elektronike tuaj, kabllot, dhe ato copa të çuditshme që të marrin shumë kohë për të gërmuar në siguri? Stuff ato në si pjesa tjetër prej nesh? mirë, në qoftë se ju doni të organizojnë bagazhin e dorës, atëherë merrni veten një sasi të çanta ziplock. ngarkues Phone, ngarkues kamera, adapters, Kufje - të marrë qese plastike shtesë (të njëjtat ato që ju do të përdorni për lëngjet bagazhit të dorës) dhe përdorimin e tyre për të ruajtur sendet elektrike, gjëra për shtëpi udhëtim (çelësat e shtëpisë, fletë-gjobë për parkim të ndaluar, dhe çelësat e makinave), medikamente dhe pajisje të tjera të lirshme.

Venecia për Trenat Bolonjës

Florence për Trenat Bolonjës

Roma për Trenat Bolonjës

Milani për Trenat Bolonjës

Gadgets In Hand Luggage

 

majë 9: Si të dal Libra. Mos!

Nëse kjo është që lagësht roman romancë, emocionues sci-fi, ose një udhëzues qen prerë udhëtimit, shkarkuar atë përpara udhëtimit tuaj. Edhe nëse në shtëpi ju jeni një letër e til vdes lloj, kurseni hapësirën dhe peshën për bagazhin tuaj të dorës, dhe jo llogarisin në wifi të hidhen përsëri në histori nga karrige tuaj pozicionuar të përkryer plazh, thjesht sigurohuni që ajo është në një rezistent ndaj ujit të mbuluara pajisje.

Berlin për Trenat Rostock

Hamburg për Trenat Rostock

Schwerin për Trenat Rostock

Wismar për Trenat Rostock

kindle

 

majë 10: Shtrojeni të gjitha

Unë jam super i çrregullt. Unë e pranoj atë. dhe i çorganizuar! Por ajo që më ndihmon për të marrë kokën time drejt edhe kur unë paketë në minutën e fundit, është unë të marrë kohë për të hedhur çdo gjë para çdo send shkon në çantën time. Grupim gjëra së bashku në shtratin tim më ndihmon të shoh shpejt se çfarë artikuj nuk e tërheq peshën e tyre. Një palë pantallona që mund të jetë i veshur vetëm me një krye, ose që kërkon këpucët unë nuk ishte i planifikuar tashmë për të dal? Kthehu në sirtar, ju shkoni! Duke parë çdo gjë në mënyrë të qartë para se të fillojë edhe më ndihmon të përshtaten gjërat në çantën time në mënyrë logjike. Për mua, kjo do të thotë duke filluar me artikuj e mi bulkiest, pastaj cherry picking artikuj të lehta për të fut në boshllëqet rreth tyre për të formuar një shtresë guximshëm bazë për të ndërtuar nga.

Dusseldorf për Trenat Mynihut

Dresden për Trenat Mynihut

Nuremberg për Trenat Mynihut

Bonn për Trenat Mynihut

jeans, shoes, watch and more

 

Kanë këto këshilla ndihmuan të kuptoj se si të organizojnë bagazhin e dorës? Ne do të duan të dinë! Rezervoni një biletë treni përmes Ruaj një tren dhe kapni bagazhin tuaj të dorës pasi të përdorni këto këshilla!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “10 Këshilla se si të organizojnë bagazhin tuaj të dorës” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftips-organize-hand-luggage%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)