Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 31/12/2021)

Pamje piktoreske, fshatra misterioze, kështjellat e fshehura, dhe shtëpi të pazakonta, këto 10 Ndalesat mahnitëse në Evropë mund të kërkojnë zgjatjen e qëndrimit tuaj, por ato ia vlen të vizitohen plotësisht.

 

1. Ndalesa të mahnitshme në Evropë: Rakotzbrucke, Gjermania

I fshehur në një park të vogël në Saksoni, Ura e Djallit, i njohur edhe si Rakotzbrucke, ia vlen plotësisht udhëtimi sfidues nga Berlini. Ura spirale shkëmbore nga 1860, është një pamje që intrigon dhe magjeps udhëtarët falë formës dhe ndërtimit të saj unik. Spira të mprehta në secilën anë dhe ura shumë spirale, duken sikur ato mund të ishin bërë nga vetë djalli, por në fakt të gjitha të krijuara nga njeriu.

për më tepër, tregimet thonë se njerëzit e ndërtuan këtë urë si një ofertë për djallin në atë kohë, por sot është vetëm një vend magjik. Nuk ka shumë gjëra për të bërë aty pranë, prandaj është mirë të kombinoni një vizitë në Rakotzbrucke me një udhëtim në parkun Kromlau.

Frankfurt për në Berlin me një tren

Leipzig për në Berlin me një tren

Hanover për në Berlin me një tren

Hamburg për në Berlin me një tren

 

Gorgeous & Amazing stops In Europe: Rakotzbrucke, Germany

 

2. Shampanjë-Ardenne, Franca

Lugina të harlisura dhe një horizont i pafund vreshtash dhe verërash të bardhë. Kështu që, vizita në Champagne-Ardenne mund të jetë një ndalesë e mrekullueshme në udhëtimin tuaj drejt Italisë rajoni i verës, Toskana. Vendi i shampanjës ndodhet midis Parisit dhe Lorenës. prandaj, një ndalesë në një nga vreshta të mëdha në Champagne-Ardenne mund të jetë një shtesë e frikshme për a vajzat’ udhëtim në Paris.

Për më tepër, duke qenë shtëpia e shampanjës luksoze me gaz, ky rajon ka një rëndësi të madhe historike. Për shembull, Joan of Arc e mahnitshme erdhi nga fshati Domremy. Kështu që, me siguri do të dëgjoni histori mahnitëse gjatë shijimit të verës në një vresht piktoresk francez. Baza e fundit, Champagne-Ardenne është një nga 5 ndalesat më të mahnitshme në Francë.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

The Amazing Champagne-Ardenne, France

 

3. Ndalesa të mahnitshme në Evropë: Kalaja Oberhofen, Zvicra

Në bregun e liqen i bukur elastike, Kalaja Oberhofen është një nga kështjellat madhështore në Zvicër. Kalaja Oberhofen ndodhet midis Bernës, Interlaken, dhe liqeni i Lucernit. Kështu që, një vizitë në Kështjellën Oberhofen dhe liqenin Thun është një pikë e mrekullueshme ndalimi në rrugën e gjatë të bukur.

veç, muzeu i kthyer nga kështjella i cili daton në shekullin e 13-të ka një kopsht të mrekullueshëm ku mund të admironi shumë pemë ekzotike, lulet, dhe pamjet e Alpeve. kështu, ju mund ta ktheni një udhëtim gjysmë ditor në një udhëtim të plotë ditor në Oberhofen, dhe parku i bukur aty pranë për të përjetuar qetësinë e qetë dhe pamjet piktoreske, ndërsa turmat nxitojnë për në Lucern.

Interlaken në Cyrih me një tren

Lucern për në Cyrih me një tren

Bernë në Cyrih me një tren

Gjeneva në Cyrih me një tren

 

Amazing stops by the lake: Oberhofen Castle, Switzerland

 

4. Vorarlberg, Austria

Me pamje nga liqeni i bukur i Konstancës, Vorarlberg është i famshëm për pamjet epike të liqenit dhe maleve. Qyteti austriak është në këmbët e Vorarlberg, një madhështore rezervat natyror e maleve të mëdha, dhe shtigje të gjelbëruara. Nëse jeni duke udhëtuar nga Lihtenshtajni në Austri apo Gjermani, Vorarlberg është një ndalesë e mahnitshme në udhëtimin tuaj me tren nëpër Evropë.

Mëngjesi malor, ose një fundjavë të qetë në natyrë përpara qytetit të zënë, ju duhet të gjeni kohë për Vorarlberg. Ky qytet nuk është shumë i njohur në mesin e udhëtarëve, megjithatë, Vorarlberg është vendi ku mund të përjetoni kulturën dhe kuzhinën austriake. për më tepër, ju do të jeni të rrethuar nga peizazhet më befasuese austriake, fshatrat, dhe pamje piktoreske – më të mirat që ka për të ofruar Austria, larg vendeve turistike.

Salzburg në Vjenë Me Një Tren

Mynih për në Vjenë me një tren

Graz për në Vjenë me një tren

Praga për në Vjenë me një tren

 

Vorarlberg, Austria

 

5. Ndalesa të mahnitshme në Evropë: Freudenberg, Gjermania

Qyteti magjepsës mesjetar Freudenberg është një nga qytetet e Gjermanisë, dhe qytetet më piktoreske të Evropës. Tërheqja kryesore këtu është 80 apo shtëpi të bardha me kornizë druri, duken veçanërisht bukur në dimër. kështu, një udhëtim në Freudenberg të mbuluar me borë është një eksperiencë të paharrueshme, ai që do t'ju kthejë pas në kohë dhe në vendet e përrallave.

për më tepër, Freudenberg ndodhet midis majave të gjelbërta të kodrave, me 160 km e hiking dhe këndvështrime të shkëlqyera. Zona e Westfalisë është e bukur në pranverë, kur gjithçka është e gjelbër dhe lulëzon. E 6 orë udhëtim me tren nga Berlini ia vlen plotësisht, për një paraqitje të shkurtër të një prej më qytetet e vjetra simpatike ne Gjermani.

Dusseldorf në Mynih me një tren

Dresden për në Mynih me një tren

Nuremberg në Mynih me një tren

Bon në Mynih me një tren

 

 

6. Rruga e Gjigantit, Irlanada veriore

Pamjet e mbi 40,000 kolonat gjashtëkëndore të bazaltit që zbresin në oqeanin blu në xhadenë Giant's janë absolutisht piktoreske. Mrekullitë natyrore janë më shumë se 6 milion vjet të vjetra, e arritshme përmes gjelbërimit, e kuqe, dhe shtigje blu. Për formën e tyre unike, këto kolona vendosin xhadenë e gjigantit me të 7 mrekullitë e tjera të botës.

prandaj, është e panevojshme të thuhet, xhadeja e gjigantit është një nga 10 ndalesat më të mahnitshme për të bërë në Irlandë. Nëse jeni duke udhëtuar nga Belfasti ose Dublini, gjeni kohën për ta bërë këtë udhëtim i mrekullueshëm ditor në Irlandën e Veriut. I rrethuar nga peizazhe të gjelbra irlandeze, dhe oqeani blu në këmbët e tij, çdo hap përgjatë këtyre kolonave vullkanike do t'ju sjellë më afër në udhëtimin tuaj për të zbuluar më të mirat dhe më të shquara në tokë.

 

Rainbow over Giant's Causeway, Northern Ireland

 

7. Ndalesa të mahnitshme në Evropë: Zermatt, Zvicra

Alpet e mëdha janë aq të gjera sa që çdo pikë ku zgjidhni të ndaleni do t'ju lërë frymën. Megjithatë, nuk ka asgjë si pamjet e mahnitshme të Alpet zvicerane në Zermatt. Ndërsa Zermatt është i njohur për shpatet e tij të mrekullueshme të skive, duket e mrekullueshme në pranverë dhe verë.

Zermatt është shtëpia e një prej vargmalet më piktoreske në Evropë, Matterhorn. Ndërsa duket madhështore dhe larg për t'u arritur, Bukuria e Zermatt është një udhëtim me tren larg Bazelit, Bernë, dhe Gjenevës. Kështu që, mund të vini për një fundjavë ose të zgjasni ndalesën tuaj të shkurtër për një pushim të paharrueshëm në Alpet zvicerane.

Bazel në Interlaken me një tren

Gjenevë në Zermatt me një tren

Bern në Zermatt me një tren

Luzern në Zermatt me një tren

 

Amazing stops for ski In Europe: Zermatt, Switzerland

8. Alberobello Itali

Ju do të mahniteni nga Trulli i pazakontë, në rajonin mahnitës Salento. Shtëpitë konike me fasada të bardha dhe çati të dekoruara datojnë që nga epoka e bronzit. Këto ndërtesa unike supozohej të ishin të përkohshme, por shumë i kanë mbijetuar kohës dhe motit, në qytetin e bukur Alberobello. Alberobello është një nga qytetet më piktoreske në jug të Italisë, dhe një ndalesë e mrekullueshme përgjatë vijës bregdetare italiane.

Ndërsa ky qytet është i vogël, ju mund të udhëtoni lehtësisht në zonën Alberobello dhe Trulli me trena rajonalë. Kjo mënyrë, ju mund të bëni disa ndalesa të tjera në qytetet e tjera simpatike, si Leçe e lashtë, bari buzë detit, dhe Trani. veç, këto qytete madhështore janë paksa jashtë rrugës së rrahur në Itali dhe pa turma turistike.

Milano në Romë me një tren

Firence në Romë me Një Tren

Venecia në Romë me një tren

Napoli në Romë me një tren

 

Alberobello Village In Italy

9. Ndalesa të mahnitshme në Evropë: Fshati Beaulieu-Sur-Mer Francë

Mes Monakos dhe Nice, në Rivierën mahnitëse franceze, Beaulieu-sur-Mer është një vend fantastik për të ndaluar buzë detit dhe për të kërcyer për një zhytje freskuese në detin Mesdhe. Plazhe private, vila luksoze, dhe pamjet e mrekullueshme të gadishullit Saint-Jean-Cap-Ferrat, nuk bëhet më ëndërr se kjo në Evropë.

Përveç Beaulieu-sur-Mer, ka shumë ndalesa të lë pa frymë përgjatë Les Corniches, rrugët e shkëmbinjve përgjatë Rivierës Franceze. Udhëtimi 30 km fillon në Nice dhe përfundon në Menton, nje nga vendet më shumëngjyrëshe në Evropë. Ndërsa është vetëm 30 km, ka të paktën 10 ndalesa mahnitëse përgjatë kësaj rruge piktoreske në Evropë.

Dijon në Provence me një tren

Parisi në Provence me një tren

Lyon në Provence me një tren

Marsejë në Provence me një tren

 

Amazing stops In Europe: Beaulieu-Sur-Mer Village France

10. Giethoorn, Holanda

Toka e fermave me kashtë dhe 170 Ishujt, Giethoorn është një fshat misterioz në Holandë. për më tepër, duke marrë përgjatë kanaleve, poshtë urave prej druri, i rrethuar me toka të gjelbra dhe lule, është një përvojë që nuk do ta harroni kurrë.

Fshati i vogël simpatik Giethoorn në Park kombetar Weerribben-Wieden është një ndalesë e mahnitshme në një udhëtim nëpër Holandë. Ndërsa ky fshat i vogël ka ngrirë në shekullin e 18-të, falë modernes Transporti publik, tani mund të shkoni në Giethoorn nga Amsterdami në më pak se 2 orë.

Brukseli në Amsterdam me një tren

Londër për në Amsterdam me një tren

Berlini në Amsterdam me një tren

Paris në Amsterdam me një tren

 

Giethoorn, the Netherlands is very unique stop

 

Ne në Ruaj një tren do të jetë i lumtur t'ju ndihmojë të planifikoni një udhëtim në këto 10 ndalesa fantastike në Evropë.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "10 ndalesa të mahnitshme në Evropë" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Famazing-stops-europe%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)