Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 31/12/2021)

Сценски погледи, мистериозни села, сокриени замоци, и необични куќи, овие 10 Неверојатните застанувања во Европа можеби ќе бараат продолжување на вашиот престој, но тие се целосно вредни за посета.

 

1. Неверојатни застанувања во Европа: Ракоцбруке, Германија

Скриен во мал парк во Саксонија, Ѓаволскиот мост, познат и како Ракоцбруке, е целосно вредно за предизвикувачкото патување од Берлин. Спиралниот карпест мост од 1860, е глетка која ги интригира и фасцинира патниците благодарение на својата единствена форма и градба. Остри кубиња од секоја страна и самиот спирален мост, изгледаат како да може да ги направи самиот ѓавол, но всушност сите вештачки.

Згора на тоа, приказните велат дека луѓето го градат овој мост како жртва на ѓаволот тогаш, но денес тоа е само магично место. Нема многу работи да се прават во близина, затоа е најдобро да се комбинира посетата на Ракоцбруке со патување во паркот Кромлау.

Франкфурт до Берлин со воз

Лајпциг до Берлин со воз

Хановер до Берлин со воз

Хамбург до Берлин со воз

 

Gorgeous & Amazing stops In Europe: Rakotzbrucke, Germany

 

2. Шампањ-Арден, Франција

Бујни долини и бескраен хоризонт од лозја и бело вино. Значи, посета на Шампањ-Арден може да биде прекрасна станица на вашето патување до Италија вински регион, Тоскана. Земјата со шампањ се наоѓа помеѓу Париз и Лорен. Затоа, застанување на еден од големи лозја во Шампањ-Арден може да биде одличен додаток на a девојки’ патување во Париз.

дополнително, како дом на луксузен пенлив шампањ, овој регион има големо историско значење. На пример, неверојатната Јованка Орлеанка дојде од селото Домреми. Значи, веројатно ќе слушнете неверојатни приказни додека дегустирате вино во живописното француско лозје. Крајна линија, Шампањ-Арден е еден од 5 најневеројатните застанувања во Франција.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

The Amazing Champagne-Ardenne, France

 

3. Неверојатни застанувања во Европа: Замокот Оберхофен, Швајцарија

На брегот на прекрасно езеро еластична, Замокот Оберхофен е еден од прекрасните замоци во Швајцарија. Замокот Оберхофен се наоѓа помеѓу Берн, Интерлакен, и езерото Луцерн. Значи, Посетата на замокот Оберхофен и езерото Тун е прекрасна точка за застанување на долгиот прекрасен пат.

во прилог, Музејот претворен во замок кој датира од 13 век има прекрасна градина каде што можете да се восхитувате на многу егзотични дрвја, цвеќиња, и поглед на Алпите. Така, можете да го претворите полудневното патување во целодневно патување до Оберхофен, и прекрасниот близок парк за да го доживеете тивкото спокојство и живописниот поглед, додека толпата брза кон Луцерн.

Интерлакен до Цирих со воз

Луцерн до Цирих со воз

Берн до Цирих со воз

Geneенева до Цирих со воз

 

Amazing stops by the lake: Oberhofen Castle, Switzerland

 

4. Форарлберг, Австрија

Со поглед на прекрасното езеро Констанца, Форарлберг е познат по своите епски погледи на езеро и планина. Австрискиот град е во подножјето на Форарлберг, прекрасен природен резерват на големите планини, и зелени патеки. Без разлика дали патувате од Лихтенштајн до Австрија или Германија, Форарлберг е неверојатна станица на вашето патување со воз низ цела Европа.

Планински појадок, или мирен викенд во природа пред прометниот град, треба да одвоите време за Форарлберг. Овој град не е многу познат меѓу патниците, сепак, Форарлберг е местото каде што можете да ја искусите австриската култура и кујна. Згора на тоа, ќе бидете опкружени со највозбудливите австриски пејзажи, села, и сценски погледи – најдоброто што Австрија има да го понуди, подалеку од туристичките локации.

Салцбург до Виена со воз

Минхен до Виена со воз

Грац до Виена со воз

Прага до Виена со воз

 

Vorarlberg, Austria

 

5. Неверојатни застанувања во Европа: Фројденберг, Германија

Волшебниот средновековен град Фројденберг е еден од германските, и најживописните европски градови. Главната атракција овде е 80 или така дрвени врамени бели куќи, изгледа особено убаво во зима. Така, патување до завеаниот Фројденберг е ан незаборавно искуство, оној кој ќе ве врати назад во времето и во земјите на бајките.

Згора на тоа, Фројденберг се наоѓа меѓу зелените ридови, со 160 км од пешачки патеки и одлични гледишта. Областа Вестфалија е прекрасна во пролет кога сè е зелено и цвета. На 6 часа патување со воз од Берлин е целосно достоен за тоа, за поглед на еден од најпознатите шармантни стари градови во Германија.

Дизелдорф до Минхен со воз

Дрезден до Минхен со воз

Нирнберг до Минхен со воз

Бон до Минхен со воз

 

 

6. Giant’s Causeway, Северна Ирска

Ставовите на над 40,000 шестоаголни базалтни столбови кои се спуштаат во синиот океан во Giant’s Causeway се апсолутно сценски. Природните чуда се стари повеќе од 6 милиони години, достапно преку зелено, црвено, и сини патеки. За нивната уникатна форма, овие колони го ставаат насипот на џинот точно со 7 други светски чуда.

Затоа, непотребно е да се каже, на Giant’s Causeway е еден од 10 најневеројатните постојки што може да се направат во Ирска. Без разлика дали патувате од Белфаст или Даблин, одвојте време да го направите ова прекрасно дневно патување во Северна Ирска. Опкружен со бујни зелени ирски пејзажи, и синиот океан пред неговите нозе, секој чекор покрај овие вулкански столбови ќе ве приближи на вашето патување за да ги откриете најдобрите и највпечатливите на земјата.

 

Rainbow over Giant's Causeway, Northern Ireland

 

7. Неверојатни застанувања во Европа: Зермат, Швајцарија

Големите Алпи се толку огромни што секоја точка на која ќе одберете да застанете ќе ви го одземе здивот. Сепак, нема ништо слично на неверојатните погледи на швајцарските Алпи во Зермат. Додека Зермат е популарен по своите прекрасни скијачки патеки, изгледа прекрасно во пролет и лето.

Зермат е дом на еден од најживописните планински масиви во Европа, Матерхорн. Иако изгледа величествено и далеку достапно, Убавината на Зермат е патување со воз далеку од Базел, Берн, и Женева. Значи, можете да дојдете за викенд или да ја продолжите вашата кратка посета на незаборавен одмор на швајцарските Алпи.

Базел до Интерлакен со воз

.Енева до Зермат со воз

Берн до Зермат со воз

Луцерн до Зермат со воз

 

Amazing stops for ski In Europe: Zermatt, Switzerland

8. Алберобело Италија

Ќе ве плени необичниот Трули, во прекрасниот регион Саленто. Конусни домови со бели фасади и украсени покриви датираат од бронзеното време. Овие уникатни згради требаше да бидат привремени, но многумина го преживеале времето и времето, во прекрасниот град Алберобело. Алберобело е еден од најубавите градови во Јужна Италија, и одлична станица долж италијанското крајбрежје.

Додека овој град е мал, лесно можете да патувате до зоната Алберобело и Трули со регионални возови. На овој начин, можете да направите уште неколку постојки во другите шармантни градови, како антички Лече, крајбрежни бари, и Трани. во прилог, овие прекрасни градови се малку надвор од претепаниот пат во Италија и без туристичка гужва.

Милан до Рим со воз

Фиренца до Рим со воз

Венеција до Рим со воз

Неапол до Рим со воз

 

Alberobello Village In Italy

9. Неверојатни застанувања во Европа: Село Beaulieu-Sur-Mer Франција

Помеѓу Монако и Ница, во прекрасната француска ривиера, Beaulieu-sur-Mer е фантастично место за застанување покрај морето и скокање за освежително капење во Средоземното Море. Приватни плажи, луксузни вили, и прекрасните погледи на полуостровот Сен-Жан-Кап-Фера, во Европа не е посонливо од ова.

Во прилог на Beaulieu-sur-Mer, има многу запирања кои го одземаат здивот долж Лес Корниш, карпите патишта долж француската ривиера. Возењето од 30 километри започнува во Ница, а завршува во Ментон, еден од најшарените места во Европа. Додека е само 30-км, има барем 10 неверојатни застанувања покрај овој живописен пат во Европа.

Дижон до Прованса со воз

Париз до Прованса со воз

Лион до Прованса со воз

Марсеј до Прованса со воз

 

Amazing stops In Europe: Beaulieu-Sur-Mer Village France

10. Гитхорн, Холандија

Земјата на сламени фарми и 170 острови, Гитхорн е мистериозно село во Холандија. Згора на тоа, земајќи ги по каналите, под дрвените мостови, опкружен со зелени површини и цвеќиња, е искуство кое никогаш нема да го заборавите.

Шармантното мало село Гиторн во национален парк Weerribben-Wieden е неверојатна станица на патување низ Холандија. Додека ова мало село замрзнало во 18 век, благодарение на модерните јавен превоз, сега можете да стигнете до Гитхорн од Амстердам за помалку од 2 часови.

Брисел до Амстердам со воз

Лондон до Амстердам со воз

Берлин до Амстердам со воз

Париз до Амстердам со воз

 

Giethoorn, the Netherlands is very unique stop

 

Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да планирате патување до овие 10 неверојатни застанувања во Европа.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „10 неверојатни застанувања во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Famazing-stops-europe%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.