Нарачајте билет за воз СЕГА

блог пост

Каде што можете да го прослават Пурим Во март

Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 14/08/2020)

Еврејски Марди Грас некој? внесете карневалот Пурим! прослават Пурим на 14 и 15 дена Адар, дванаесеттиот месец, во еврејскиот календар, кој се совпаѓа со март. Пурим има карневалска атмосфера, со луѓе или носат своите најдобри сабота облека или дотерани - со цар Ксеркс, Астин, царицата Естира, Мардохеј и Аман меѓу најпопуларните носии. Каде што можете да се приклучат на забавата? Овие се најдобрите градови за да го прослават еврејската карневал Пурим во март.

 

Пурим маска

Што е Пурим?

Ако не сте запознаени со Пурим, нека ви го осветлуваат. со костимите, , Игра и многу пиење, Пурим е еден од јудаизмот најмногу Груб празници. Ќе знаеш прекрасна Естер thwarting злото планови Аман, обичајот се опиваат и се она што hamantaschen. Но, ние сме Сомневајќи постојат неколку работи во врска со овој одмор кои би можеле да ве изненади и ќе биде добро да знаете дали сте планирање за приклучување на свечености и прослави Пурим.

Genенова до Милано со воз

Рим, Милан со воз

Болоња до Милано со воз

Фиренца во Милано со воз

 

Кој е Естер?

Книгата на Естира ја формира основата на Пурим. Приказната го следи Естер, кој е избран да биде сопруга и кралица на царот Ахасвер верува дека Ксеркс I од Персија.

Кога кралот советник, Аман, го наговара да го убие сите Евреи во империјата, Царицата Естира братучед и донесе татко, Мардохеј, повикува на неа да се го искористи своето влијание да се запре крвавата план.

Приказната е раскажана во книгата на Естира, познат како Megillah, и завршува со Аман виси и еврејскиот народ се спаси.

Брисел до Амстердам со воз

Лондон до Амстердам со воз

Берлин до Амстердам со воз

Париз до Амстердам со воз

 

Интересни факти за Пурим:

Тука е кул разговор стартер. Дали сте знаеле дека Естер беше вегетаријанска (или барем flexitarian). Според Мидраш, а царицата Естира живееле во дворот на царот Ахасвер, таа го следи вегетаријанска исхрана се состои главно од мешунките, така што таа не ќе се скрши на законите на kashrut(исхраната закони). Од оваа причина, постои традиција на јадење грав и грашок, кога ќе го прослават Пурим. (После се, ќе треба нешто здраво по сите алкохол и hamantaschen)

Брисел до Антверпен со воз

Амстердам до Антверпен со воз

Лил до Антверпен со воз

Париз до Антверпен со воз

 

 

Земете Виткањето:

Ако овој фестивал не звучи доволно страшни веќе, ние сега се премногу подароци! Стихот во книгата на Естира за mishloach manot предвидува дека треба испрати подароци еден на друг, не само да им даде подароци еден на друг. Како резултат, тоа е подобро да ги испратите вашите пакети на добрите на пријател преку гласник, отколку да им се даде само целосно. Секој може да дејствува како посредник tetween, па се чувствуваат слободни да се ангажираат на поштенски услуги, па дури и дека убав човек во лифт да ви помогне да ја испорача вашата подароци.
погодност? Ние се допаѓа!

Милан во Торино возови

Езерото Комо во Торино возови

Џенова во Торино возови

Парма во Торино возови

 

Книгата на Естира е единствената библиска книга, која не ги вклучува името на Бог:

Книгата на Естер, исто така, го прави без референци во храмот, за молитва, или на еврејски практики, како што се kashrut [одржување на кошер].

Цените на возот во Салцбург до Виена

Цените на возот Минхен до Виена

Цените на возот Грац до Виена

Цените на возот во Прага до Виена

 

Ние не се завршени Hamantaschen само уште ...

Тие триаголен облик и се вели дека се наменети да ги симболизираат Аман шапка, ушите или џебови. Или нешто малку повеќе нежен. Некои велат дека овие колачиња претставуваат Аман уши (име на хебрејски за нив, Аман oznei, значи само ова), а се однесуваат на обичај на отсекување на криминалци ушите пред неговата егзекуција. Трите агли претставуваат трите патријарси, чија моќ ослабени Аман и даде сила да Естер да се спаси Евреите. Уште една теорија: Бидејќи германски збор џеб значи "за носење" или "џеб,"Колачиња може да се означи Аман џебови и парите што ги нудат кралот за дозвола да ги убие Евреите.

Бремен во Берлин возови

Цените на возот во Лајпциг до Берлин

Цените на возот Хановер до Берлин

Цените на возот Хамбург до Берлин

 

На тема на храна кога ќе ја прослават Пурим:

oznei Аман во Пурим

Триаголен третира

За Ашкенази Евреите, можеби повеќето широко се одржа традиција храна на Пурим јаде триаголен облик на храна, како што kreplach и hamantashen колачи. Kreplach е тестенини триаголник исполнет со мелено говедско или пилешко. Hamantashen се триаголници на тесто тесто околните полнење често се направи со датуми или афион семиња.

Еден од најпопуларните објаснувања за оваа традиција е тоа што овие триаголен храна претставуваат Аман три заробиме капа. Сепак, поради тоа што се тврди дека овој стил на капа не беше популарен во овој период, постојат многу други, помалку познати објаснувања за тоа зошто ние се јаде храна триаголен облик на Пурим.

Берлин до Минхен цени на возот

Франкфурт до Минхен цените на возот

Трир во Минхен возови

Штутгарт до Минхен цени на возот

 

Зборувајќи на Турција

Царот Артаксеркс царуваше од Индија до Етиопија, од “Фрли Куш.” на хебрејски, зборот одење средства и “Индија” и “Турција.” Така, некои луѓе јадат Турција, кога тие ја слават Пурим. Други, пак, се јаде Етиопија јадења како што се Етиопија леќа. Да се ​​приклучи на Турција сад во вашиот оброк Пурим, обидете Печете Турција со карамелизиран кромид сок балсамик или Панко коричка Турција котлети со брусница и круша chutney.

Нант во Бордо цени на возот

Париз до Бордо цени на возот

Лион до Бордо цени на возот

Цени на Марсеј до Бордо Цените на возот

 

одење Вегетаријанска

Со цел да бидат Кошер, Царицата Естира јаделе вегетаријанска исхрана, а живеат во King Achashverosh палатата. Во нејзина чест, многу луѓе им служи на постен оброк за нивниот празник Пурим. Естер исхрана се состои од ореви, семиња, зрна, и мешунките. Ова е едно од објаснувањата зад обичај да јадат афион семиња за време на одмор, која се претвори повеќето иконично во Ашкенази hamantaschen како Мон полнење.

 

Овој Сите звучи познато ...

прослават Пурим костим свечености

 

Ако ова опис на Пурим звучи познато, тоа е затоа што тоа е како ништо толку многу како Марди Грас.

Пурим и Марди Грас секој падне точно еден месец пред голем, можеби на големите верски почитување на нивните традиции. секоја служи, парадоксално, како фарса вовед во период на длабоко религиозни сериозноста. за христијаните, вишокот на масти вторник служи како излез за само тврдење и само задоволување пред периодот на Великиот пост, со своите пролонгиран период на самооткажување, па дури и само подвизите.

Пурим се смета за портал на избезумени, но мошне сериозни и тешки период. На подготовка за Пасха, кој вообичаено започнува утрото по Пурим.

Цените на возот во Франкфурт до Келн

Брисел до Келн цени за воз

Цените на возот во Виена и Келн

Цените на возот Хановер до Келн

 

Каде да го прослават активности Пурим во Европа

Сега кога имаме да ви даде детали, нека ти каже каде да се најдат на акција!

 

Пурим во Будимпешта:

Будимпешта во март го одбележува крајот на зимата и со многу добар извор фестивали да уживаат. Сабота и недела се особено натоварени Во март. Различни места и настани прослават Пурим во Будимпешта. уште повеќе, неколку синагоги во Будимпешта, вклучувајќи го и најголемиот Dohány Стрит синагогата. Исто така, заедница центар на Балинт Куќа за еврејските граѓани во Будимпешта ќе биде домаќин на настани за Пурим.

 

Пурим во Цирих:

Сега организација за втора година по ред со ARIEL – Сојузот на еврејските Студентите Женева. Всушност, постојат повеќе од 300 студентите и млади луѓе од земјите од регионот: Швајцарија, Франција, Белгија, Австрија, и многу други места. Овие посетители на забавата во Пурим ќе се сретнат за да го прослават Пурим заедно преку уникатен викенд во Цирих. на Билети и повеќе информации, минете во текот на ARIEL страница на Фејсбук.

Интерлаксирани до Цирих цени за возот

Луцерн до Цирих цени за воз

Лугано до Цирих цени за воз

Genенева до Цирих цени на возот

 

Пурим во Париз:

Оваа година, прослават Пурим во Париз. Градот на Светлината, Градот на љубовта, Град на уметноста. Тоа е сега, исто така, во градот на неверојатни млади Евреи Morristown Пурим партија! Ајде заедно со вашиот најелегантен Париски Пурим облека. Ти можеш најдете ја оваа забава во зачудувачкиот центар за изведувачки уметности Мајо во Morristown. Настанот е угостителство За млади еврејски Професионалци возраст 21 до 39. добијат билети ТУКА

Брисел до Париз Цените на возот

Цена за воз од Лондон до Париз

Цените на возот Марсеј до Париз

Амстердам до Париз Цените на возот

 

Пурим во Лондон:

Дојдете преку вашиот стаклен резервира билет за тематските Пурим чај партија. Беше домаќин на убавото Обри Park Hotel Во градината соба на недела 17 март, 2019 во 3 часот попладне. Уживајте во добро друштво, јадат многу непослушен работи и освои награди. Тоа само добива понеобични. Цената на билетот вклучува чај / кафе, колачи, scones, и сендвичи... и hamantaschen! добијат билети ТУКА

Амстердам до Лондон Цените на возот

Цените на возот во Ротердам до Лондон

Париз до Лондон Цените на возот

Брисел до Лондон Цените на возот

 

 

Постигнување на вашите омилени место за забава за Пурим е лесно со воз. Само главата на над да SaveATrain и купување на билет во минути, без досаден такси!

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк на овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fcelebrate-purim%2F%3Flang%3Dmk - (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml и можете да го промените / tr да / де / или руски и на повеќе јазици.
Copyright © 2021 - Зачувај воз, Амстердам, Холандија
Не оставајте без подарок - Добивајте купони Вести !