Order A Train Ticket TANI

Blog Post

Ku Mund Ti festojnë Purimit Në mars

Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 14/08/2020)

Jewish Mardi Gras dikush? hyj karnaval Purim! festojnë Purimit në ditët 14 dhe 15 Adar, Muajin e dymbëdhjetë i kalendarit hebraik që përkon me muajin mars. Purim ka një karnaval si atmosferë, me njerëzit ose veshur me rrobat e tyre më të mirë e shtunë apo veshje dashuroj - me mbretit Asuero, Vashti, Mbretëresha Ester, Mardokeu dhe Hamani ndër kostumet më të njohura. Ku mund të bashkohen në fun? Këto janë Qytetet më të mira për të festuar karnaval hebre Purimit në mars.

 

Purim maskë

Çfarë është Purim?

Nëse ju nuk jeni të njohur me të Purimit, le të ju sqaroj. me kostume, , Lojë dhe shumë të pijshëm, Purim është një nga Judaizmi më të rreptë pushime. Ju do të dini të bukur Ester penguar planet e keqe Hamanin, zakoni i duke u dehur dhe çfarë hamantaschen janë. Por ne jemi të guessing ka disa gjëra në lidhje me këtë festë që mund të papritur ju dhe do të jetë mirë për të dini se ju jeni planifikim për t'u bashkuar në festime dhe për të festuar Purimin.

Xhenova në Milano me Train

Roma në Milano me tren

Bolonja në Milano me Train

Firence në Milano me Train

 

Kush është Esther?

Libri i Esterit formon bazën e Purimit. Historia vijon Ester, i cili është zgjedhur që të jetë gruaja dhe Mbretëresha e mbretit Asuero që besohet të jetë Kserksi I i Persisë.

Kur këshilltari e mbretit, Haman, bind atë për të vrarë të gjithë judenjtë në perandorinë, Mbretëresha Ester kushëriri dhe babai i miratuar, Mardokeu, i bën thirrje të saj për të përdorë ndikimin e saj për të ndaluar planin e përgjakshme.

Përrallë është thënë në librin e Esterit, i njohur si Megillah, dhe përfundon me Hamani varur dhe populli hebre u ruajtur.

Brukseli në Amsterdam me Tren

Londër për në Amsterdam me Tren

Berlini në Amsterdam me Tren

Paris për në Amsterdam me Tren

 

Fakte interesante rreth Purimit:

Këtu është një iniciativë e ftohtë bisedë. A ke ditur atë Esther ishte një vegjetarian (ose të paktën një flexitarian). Sipas Midrash, ndërsa mbretëresha Ester jetonte në oborrin e mbretit Asuerus, ajo e ndjekur një dietë vegjetariane të përbërë kryesisht nga bishtajore në mënyrë që ajo nuk do të thyejnë ligjet e kashrut(ligjet diete). Per kete arsye, ekziston një traditë e ushqim fasule dhe bizele, kur festoni Purimit. (Pas te gjithave, ju do të duhet diçka të shëndetshme, pasi të gjitha pije alkoolike e dhe hamantaschen)

Brukseli në Antwerp me Tren

Amsterdam në Antwerp me Tren

Lille në Antwerp me Tren

Paris në Antwerp me Tren

 

 

Get mbështjellës:

Nëse ky festival nuk ka të tingëllojë mjaft i tmerrshëm tashmë, ne tani të merrni dhurata shumë! Ajeti në librin e Esterës rreth mishloach manot përcakton se ne duhet dërgoj dhurata për njëri-tjetrin, jo vetëm për të dhënë dhurata për njëri-tjetrin. Si rezultat, është më mirë për të dërguar pako tuaja e goodies për një mik nëpërmjet një të dërguarin e, se për të vetëm për t'u dhënë atyre të plotë. Çdokush mund të veprojë si një të shkojnë tetween, kështu që të ndjehen të lirë për të rekrutuar në shërbimin postar apo djalë edhe se bukur në ashensor për t'ju ndihmuar të ofruar dhuratat tuaja.
komoditet? Ne si ai!

Milani për Trenat Torino

Liqeni i Como për Trenat Torino

Genoa për Trenat Torino

Parma për Trenat Torino

 

Libri i Esterit është i vetmi libër biblik që nuk përfshin emrin e Perëndisë:

Libri i Esterit gjithashtu nuk bën referenca në Tempull, për namaz, ose praktikave judaike të tilla si kashrut [mbajtur i drejtë].

Zbmimet e Trenit në Salzburg në Vjenë

Munmimet e Mynihut në Vjenë

Razmimet e Graz në Vjenë

Pmimet e Trenit në Pragë në Vjenë

 

Ne jemi Not Over Hamantaschen vetëm ende ...

Ata trekëndësh formë dhe u tha të jenë të dizajnuara për të simbolizuar hat Hamanin, veshi ose xhepa. Ose diçka pak më shumë femëror. Disa thonë se këto cookies përfaqësojnë veshët Hamanin (emri Hebrew për ta, Hamani oznei, do të thotë vetëm këtë), dhe i referohen një porosi të prerë një kriminelët veshët para ekzekutimit të tij. Tre qoshet përfaqësojnë tre patriarkët fuqia e të cilit dobësuar Hamani dhe i dha forcë për të Esterit për të shpëtuar hebrenjtë. Megjithatë, një tjetër teori: Sepse fjala gjermane xhep do të thotë "qese" ose "xhep,"Cookies mund ditur xhepat Hamani dhe paratë që ai e ofruar mbreti për leje për të vrarë hebrenjtë.

Bremen për Trenat Berlin

Leipzig në Berlin pricesmimet e trenit

Hanmimet e Trenit në Hanover në Berlin

Hamburg në Berlin .mimet e trenit

 

Në temën e Ushqimit, kur ju festuar Purimit:

Hamani oznei në Purimit

trajton trekëndësh

Për Ashkenazi hebrenjtë, ndoshta mbajtur më gjerësisht tradita ushqim në Purimit është të hahet trekëndësh formë ushqime të tilla si kreplach dhe pasta hamantashen. Kreplach është një trekëndësh makarona i mbushur me viçi të bluar ose mish pule. Hamantashen janë trekëndëshat e brumit të ëmbëlsirave që rrethojnë një mbushje të bërë shpesh me hurma ose fara lulekuqe.

Një nga shpjegimet më popullore për këtë traditë është se këto ushqime trekëndësh përfaqësojnë Hamanin tre hat qoshe. megjithatë, sepse ajo ka qenë e argumentuar se ky stil i kapelë nuk ishte popullor gjatë kësaj periudhe kohore, ka shumë të tjera, më pak të njohur shpjegime për pse ne hani ushqime trekëndësh në formë në Purimit.

Berlinmimet e Trenit në Berlin në Munich

Fmimet e trenit në Frankfurt në Mynih

Trier për Trenat Mynihut

Uttmimet e Trenit në Stuttgart në Mynih

 

Duke biseduar me Turqinë

Mbreti Asuero mbretëronte nga Indija deri në Etiopi, nga “Hedhin atë Kush.” në hebraisht, fjala ecje do të thotë të dyja “Indi” dhe “turqi.” kështu, Disa njerëz hanë gjeldeti, kur ata festojnë Purimit. Të tjerë ngrënë enët Ethiopian të tilla si thjerrëzat etiopian. Për të përfshirë një pjatë gjeldeti në vakt tuaj Purimit, përpiqem rosto gjeldeti me lëng mishi caramelized balsamic qepë ose Panko mbuluar me lëkurë cutlets Turqi me boronicë dhe dardhë chutney.

Antmimet e Trenit në Bordeaux

Paris në Bordeaux pricesmimet e Trenit

Lyon në Bordeaux pricesmimet e trenit

Marsmimet e Trenit në Marsejë në Bordeaux

 

Shkuarja Vegetarian

Në mënyrë që të jetë i drejtë, Mbretëresha Ester ngrënë një dietë vegjetariane, ndërsa jetojnë në King Achashverosh pallat. Në nder të saj, shumë njerëz të shërbejë për një vakt meatless për festën e tyre të Purimit. Esther dietë përbëhej nga arra, fara, kokrra, dhe bishtajore. Ky është një shpjegim pas zakonit për të ngrënë fara lulekuqe gjatë pushimeve, që të kthehet deri më iconically në Ashkenazi hamantaschen si Mohn mbushje.

 

Kjo gjitha tingëllon e njohur ...

festuar festimet kostum Purim

 

Në qoftë se ky përshkrim i Purimit tingëllon e njohur, kjo është për shkak se ajo është si asgjë aq shumë si Mardi Gras.

Purim dhe Mardi Gras secili bien pikërisht një muaj më parë një i madh, ndoshta e respektimin e madhe fetare e traditave të tyre përkatëse. çdo shërben, paradoksalisht, si një hyrje qesharak për një periudhë prej seriozitetit të thellë fetar. për të krishterët, tejkalimi i shëndoshë e marta shërben si një prizë për pohimin e vetë dhe vetë kënaqësi para periudhës së Kreshmës, me periudhën e saj të zgjatur të vetëmohimit dhe madje edhe vetëvlerësimit.

Purim është parë si portë me periudhën e furishëm, por thellësisht serioze dhe të kërkuar. Përkthimin e përgatitjes për Pashkë që zakonisht fillon në mëngjes pas Purimit.

Fmimet e trenit në Frankfurt në Këln

Brukseli në Këln çmimet e trenit

Viennamimet e Trenit në Këln

Hanmimet e Trenit në Hanover në Këln

 

Ku të Kremtojmë aktivitetet Purim në të gjithë Evropën

Tani që ne kemi ju dhënë detajet, le të ju tregojnë se ku mund të gjeni veprimin!

 

Purim në Budapest:

Budapest mars feston fundin e ftohtë të dimrit me shumë festivale të mira të pranverës për të shijuar. E shtuna dhe e diela është veçanërisht e ngarkuar Në marshim. vende të ndryshme dhe ngjarje të festuar Purimit në Budapest. më tepër, disa sinagoga në Budapest, duke përfshirë më të madh Dohany Rruga Sinagoga. gjithashtu, qendra komuniteti Balint House për qytetarët hebrenj në Budapest do të presë ngjarje për Purimit.

 

Purim në Cyrih:

Tani është organizuar për të dytin vit radhazi nga ARIEL – Unioni i Studentëve hebre Gjenevë. Në fakt, ka më shumë se 300 studentët dhe të rriturit e rinj nga vendet e mëposhtme: Switzerland, Francë, Belgjikë, Austri, dhe shumë vende të tjera. Këta vizitorë të festës Purim do të takohen për të festuar së bashku Purimin mbi një unik fundjavë në Cyrih. për bileta dhe më shumë info, kokë e për ARIEL facebook Page.

Interlaken në Zurmimet e Trenit

Luzerni në Cyrih çmimet e trenit

Lugano në Cyrih çmimet e trenit

Evamimet e Gjenevës deri në Cyrih

 

Purim në Paris:

Kete vit, festoj Purim në Paris. Qyteti i Dritave, Qyteti i Dashurisë, Qyteti i Artit. Tani është gjithashtu qyteti i hebreut të ri të pabesueshëm Morristown Purim Party! Ejani së bashku me tuaj më elegante Veshje pariziane Purim. Ti mundesh gjeni këtë parti në Qendrën mahnitëse të Arteve Performuese Mayo në Morristown. Ngjarja është ushqyer Për profesionistët e rinj hebrenj moshës 21 në 39. të marrë bileta KETU

Brukseli në Paris pricesmimet e trenit

Londra në Paris Trainmimet e trenit

Marseille në Paris .mimet e trenit

Amsterdam në Paris .mimet e trenit

 

Purim në Londër:

Ejani përmes librit tuaj të xhamit që kërkoni një biletë në një Parti me Çaj Purim. Pritur në të bukur Aubrey Park Hotel në dhomën e kopshtit në E diela 17 marsh, 2019 në 3 pasdite. Gëzojnë kompani e mirë, hani shumë gjëra të keq dhe të fitojë çmime. Ajo thjesht merr curiouser dhe curiouser. Çmimi i biletave përfshin çaj / kafe, ëmbëlsira, scones, dhe sanduiçe... dhe hamantaschen! të marrë bileta KETU

Amsterdam në Londër pricesmimet e trenit

Terdammimet e trenit në Roterdam në Londër

Paris në Londër pricesmimet e trenit

Brukseli në Londër pricesmimet e trenit

 

 

Arritja vendin tuaj të preferuar të partisë për të Purimit është e lehtë me tren. Vetëm me kokë mbi të SaveATrain dhe blerjen e një biletë në minuta, me asnjë tarifë bezdisshëm!

 

A doni të embed blog post tonë onto faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin një kredi me një lidhje për këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fcelebrate-purim%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)

Copyright © 2021 - Save A Train, Amsterdam, Holandë
A mos i lënë pa një të pranishëm - Të marrë kuponat dhe lajme !