Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 16/12/2022)

Shumë qytete në Evropë të ketë një pallat të bukur (ose dy) për të nxjerrë në turistët. Kjo është arsyeja pse është e vështirë për të rënë dakord në lidhje me atë pesë pallatet më të bukura në Evropë janë. Le të ketë një vështrim në zgjedhjen tonë të pallateve më të bukur në Evropë:

 

1. Pallatet bukura në Evropë dhe Francë Chateau de Versailles

Versailles është ndoshta një nga më të famshme kështjella në botë, dhe kjo sigurisht meriton reputacionin. Kjo është një xhevahir i shekullit të 18-frëngjisht art, i pasur dhe i pasur me artworks dhe bukuri.

Ajo u zgjerua nga sundimtari i famshëm francez Luigji XIV, i cili u transferua si gjykatës dhe qeverinë për të Versajës në 1682. Vilë ishte vendi qendror i pushtetit në Franca deri Revolucionit në 1789. Tani ajo është një nga vendet turistike më të famshme në botë.

Dijon për Trenat Paris

Reims për Trenat e Parisit

Lille për Trenat Paris

Tours në Trenat e Parisit

 

 

2. Kështjella Windsor, Mbretëria e Bashkuar

Windsor është një pallat mbretëror të punës dhe është ndër pallatet më të bukura në Evropë, kalaja më i vjetër dhe më i madh në botë që ende ka banorët. Mbretëresha britanike kalon fundjavat e saj private në Windsor.

Historia e Windsor Castle është pothuajse 1000 vite të gjata. Gjatë shekujve, ajo ka qenë shtëpia e shumë anëtarëve të famshme të familjes mbretërore britanike. Kalaja përmban St. Chapel Gjergjit, vendi i varrimit të dhjetë monarkëve, dhe shtetërore Banesat janë të mobiluara me thesare Mbledhja Royal.

Amsterdam për Trenat Londër

Rotterdam për Trenat Londër

Paris për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

 

3. Grand Dukës Palace i Luksemburgut

Grand Ducal Palace of Luxembourg

 

Pallati Grand Dukës e Luksemburg në Luksemburg City është qëndrimi zyrtar i Dukës të Madh. Ai e përdor atë për shumicën e funksioneve të tij zyrtare, së bashku me dukeshës Grand. Pallati gjithashtu përmban zyrat e tyre, si dhe staterooms.

Ndërtesa ishte përdorur më parë si të bashkisë, pasi ajo është ndërtuar në 1572. Në 1817, ajo u bë rezidenca zyrtare e Guvernatorit. Pallati i Dukalit të Madh duket i shkëlqyeshëm në stilin flamand të Rilindjes dhe kjo është një nga arsyet pse është në listën tonë të pallateve më të bukura në Evropë.. Ajo ka një nga fasadave më të bukura në qytet, si dhe një brendshme mrekullueshëm.

Antwerp për Trenat Luksemburg

Bruksel për Trenat Luksemburgu

Metz për Trenat Luksemburg

Paris për Trenat Luksemburg

 

4. Neuschwanstein Castle, Gjermania

Neuschwanstein meriton vendin e saj në mesin e pallatet më të bukura në Evropë për shkak të saj vendosjen idilike dhe Arkitektura e të lë pa frymë. Kjo kala duket si ajo erdhi drejt nga një përrallë zanash-. Në fakt, ajo ka qenë përdorur si frymëzim për të kështjellës në Bukuri Fjetur Disney.

Kjo është një pallat të shekullit të 19-romane Revival. Historianët e artit nëpër botë e konsiderojnë atë një nga simbolet e romantizmit. Mbreti Ludwig II i BaVaria ndërtuar Neuschwanstein si tërheqje e tij në 1837. Pas vdekjes së Mbretit në 1886, ajo u bë e hapur për publikun.

Ulm të Fuessen Trenat

Mynih të Fuessen Trenat

Stuttgart të Fuessen Trenat

Nuremberg të Fuessen Trenat

 

 

5. Pallatet bukura në Evropë dhe Austri – Schloss Schönbrunn

Beautiful Palaces in Europe - Schloss Schonbrunn, Austria

 

Një nga pamjet më të shpeshta të vizituara dhe pallatet më të bukura në Evropë është në Vjenë, Austria, Schönbrunn është gjithashtu një vend i Trashëgimisë Kulturore Botërore. Pallati filloi si një shtëpizë të gjuetisë për perandori Leopold I. Ajo është ndërtuar në shekullin e 17. Schönbrunn është një nga veprat më të mira të arkitektit Bernhard Fischer von Erlach.

Që atëherë, Schonbrunn ka parë edhe përdorimin si gjykatë e Maria Terezës, pas së cilës u bë në pikën qendrore dhe të presë për çështjet e shtetit. Ndërtuar në stilin barok, pallati ka ruajtur kryesisht gjendjen e saj origjinale. Arkitektura e saj unike e bën atë një nga vendet më të këndshëm për t'u vizituar në Evropë.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

Nëse ju jeni gati për të planifikuar udhëtimin tuaj rreth pesë pallatet më të bukura në Evropë, këto ishin vende që ju nuk mund të humbasë. Të gjitha këto destinacione mund të arrihet lehtësisht nëpërmjet tren, kështu që të rezervoni biletat tuaja dhe të fillojnë planifikimin!

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbeautiful-palaces-europe%2F/%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)