Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 29/10/2021)

Arti i rrugës është forma moderne e shprehjes artistike që i bën qytetet tona më të bukura. Një afresk i mirë rrugë gjithashtu mund të ju frymëzojnë për të menduar në lidhje me një temë të rëndësishme sociale apo të ju kujtoj veprat e mjeshtrave klasike.

Qytetet e Evropës janë plot me vende të mëdha tejmbushur me artit të rrugës dhe grafite. Ju mund të marrë shëtitje të gjata nëpër rrugët e mbushur me afreske dhe nuk mërzitem. Ja disa art interesante rrugë dhe ku për të parë atë në Evropë:

 

Rruga Art në Londër

Londra është një nga qytetet më tërheqëse për ata të cilët i vlerësojnë artin e rrugës dhe vetë artistët. Ndër rrugë ju mund të vizitoni për të marrë dozën tuaj të artit fantastike, Camden dhe Shoreditch dal. Megjithatë, Brick Lane dhe Southbank janë të njohur destinacionet, shumë. ende, nëse jeni duke kërkuar për vendndodhjen më të famshme, kokë për Shoreditch.

Amsterdam për Trenat Londër

Rotterdam për Trenat Londër

Paris për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

Parisi

Paris është e plotë e rrugës je vende tepër të nxehta, si ata shpesh përfshijnë rrugët tërë. Kreu në arrondissements 10 dhe 11 përmes Rue Saint-Maur. Është e plotë të Shepard Fairey portrete zi-dhe-bardhë në muret e ndërtesave, që e bën atë një shëtitje e madhe. Kjo rrugë 2 km i gjatë kryqëzon me rue Oberkampf, një vend interesant nga një perspektivë e artit rrugë.

Bruksel për Trenat e Parisit

London për Trenat Paris

Marseille për Trenat Paris

Amsterdam për Trenat Paris

 

Berlini

Fascinating Street Art in berlin

 

East Side Berlinit Galeri është një nga vendet më të mira në botë për ata që gëzojnë artin urbane. Vetë qyteti ka një skenë zvarrisës artit të rrugës, ndoshta më i ilustruar në Kreuzberg dhe Mitte. Ka dy rrethe me rrugica simpatik brendshme dhe pjesë portreti artit rrugë. Kreu deri në fund lindore të qarkut Kreuzberg për të gjetur artin më të mirë.

Bremen për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

Rruga Art në Romën

Romën ka pasur një rrugë të ashpër pranojnë artin e rrugës, por ky qytet i bukur është tani më në fund duke lejuar creatives artit urbane të shprehin veten e tyre. Ka rrethe disa ku arti rrugë ka qenë gradualisht prodhues deri. Megjithatë, vendi më i mirë për të vizituar mund të jetë San Lorenzo, një lagje me shumë mbishkrime të gjallë. Nëse ju jeni duke vizituar Romën duke kërkuar për disa artit të bukur të rrugës, përqëndrohet në Via Enotri, Via Ausoni, Via dei Sardi dhe Via dei Sabelli.

Milani për Trenat Romës

Florence për Trenat Romës

Pisa për Trenat Romës

Napoli për Trenat Romës

 

 

Graffiti në Frankfurt

Frankfurt është një qytet që nuk mund të pritet të gjendet në një listë për entuziastët e artit në rrugë, si ajo ka një reputacion më të sprovuar e të qënit një biznes metropol. Megjithatë, mund të argumentohet se edhe qytetet si që janë të ndjeshëm për të pasur një shprehje të fuqishme të artit rrugë, kryesisht në revoltë në një kosto të lartë të jetesës. Frankfurt ka një shumë të artit të rrugës rreth stacion treni dhe qendra e qytetit. Hall of Fame në Ratswegkreisel është një tjetër vend i mirë për të vizituar.

Cologne për Trenat Frankfurt

Mynih për Trenat Frankfurt

Hanover për Trenat Frankfurt

Hamburg për Trenat Frankfurt

 

Amsterdami

Amsterdam Central Station street art

 

Skena art rrugë Amsterdamit është mjaft e fortë, dhe art urban arrin edhe ekspozitave muze. Vendet më të mira në Amsterdami për artin e rrugës janë Spuistraat, rrugicë e gjerë, dhe NDSM, duke përfshirë edhe zonat e qendrës së qytetit. Ju gjithashtu mund të marrë turne artit rrugë nga Amsterdam Stacioni Qendrore. Fakti që ky turne ekziston ju tregon mjaft se si krenar ky qytet është i artit të tij të rrugës.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Kopenhagen

Kopenhaga është një qytet i mrekullueshëm nëse dëshironi shikoni disa ngjyra dhe arti kreativ i rrugës – edhe në shtëpitë e njerëzve! Christiania është ajo ku ju do të gjeni veprat më të mira të artistëve të talentuar urbane, prandaj sigurohuni që të mos humbasë atë.

Hamburg për Trenat e Kopenhagës

Hanover për Trenat e Kopenhagës

Berlin për Trenat e Kopenhagës

 

 

Nëse ju jeni gati për të parë më të mirë të artit të rrugës Evropa ka për të ofruar; Të gjitha këto qytete janë lehtësisht të arritshme me tren. Rezervoni biletat tuaja në kohë dhe të përgatiten për të qenë i hipnotizuar!

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ffascinating-street-art%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)