Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 31/03/2021)

 

Udhëtoni me tren në stacionin e trenit Budapest

Budapestin sigurisht është qendër e Hungarisë. Kjo është një pikë qendrore, kur vjen puna për të udhëtuar me tren në Budapest ka shumë trena ndaluar. Ndërsa udhëtimi me tren në Budapest dhe në përgjithësi është emocionuese dhe shpesh një eksperiencë e re për shumë njerëz, ajo gjithashtu mund të jetë pak nervore wracking në kohë, sidomos në një qytet të ri dhe të huaj. Vënë mendjen tuaj në lehtësi dhe për të marrë një vështrim në 10 gjëra që ju duhet të dini në lidhje me udhëtimin e trenit në Budapest.

 

stacionet e trenit

Ka tre stacione të trenit të cilat ju mund të udhëtoni me tren në Budapest me të dhe ata janë:

  • lindje: E vendosur në Lindje. Ky është stacioni kryesor ndërkombëtar dhe ndërqytetor hekurudhor në Budapest.
  • perëndim: E vendosur në Perëndim.
  • Sallameria: E vendosur në jug

 

 

 

Udhëtim: Transfertat e aeroportit

Stacioni më i afërt i trenit të Budapestit Airport Terminal 2 është Ferihegy, me trenat që veprojnë në dhe nga stacioni Nguyati në Budapest.

 

Udhëtim me Bagazhi

Nëse jeni të udhëtojnë rreth qytetit me ndonjë çanta shpine, handbags apo ndonjë tjetër valixhe dore të jetë i sigurt për të ruajtur këtë në dysheme në mes të këmbëve tuaja, ndërsa udhëtonte në trenat që të jetë në anën e sigurt.

 

Siguria për Grua

Femrat mund të ndihen të qetë kur udhëtojnë me tren nëpër Budapest. Qendra e qytetit është mjaft e sigurt për një qytet të madh dhe për sa kohë që udhëtarët të përdorin sensin e tyre të përbashkët dhe nuk e marrin rrezikun të panevojshme vetëm për shkak se ata janë me pushime, atëherë ata mund të pushoni siguroi se asnjë të keqe do të vijë tek ata.

 

Shmangia pickpocketing

Turistët janë më shumë gjasa për të marrë marr-përvetësuar në i mbushur fusha e transportit publike të tilla si stacionet e trenit, ku vjedhje të tjera të vogla mund të ndodhë. Përderisa kjo nuk është një shkak i vizitorëve të mëdha shqetësim janë të këshilluar që të jenë të vetëdijshëm dhe qëndrojnë vigjilent.

 

Getting Rreth – Udhëtuar me tren në Budapest

Ka një numër të linjave të ndryshme hekurudhore në Budapest dhe forma të udhëtimit tren një pjesë e madhe e transportit të tyre publik, që do të thotë që ju mund të merrni vetëm rreth kudo me tren. Sigurohuni që të kontrolloni herë dhe linja të ndryshme ju do të duhet të marrë në mënyrë për të marrë në destinacionin tuaj. Ju mund ta gjeni këtë informacione për udhëtime në internet ose në stacionin e trenit. Ju gjithashtu mund të blej bileta në stacionet.

 

Merre veten një karte Budapest për të udhëtuar me tren në Budapestin

Pasi të keni qenë në Budapest një ose dy ditë dhe kanë marrë kushineta tuaj, të jetë i sigurt për të marrë një karte Budapest. Kartë ofron një numër të shtesa të tilla si hyrja e lirë në disa Muzetë, falas autobus/tren / tram / udhëtimit të ujit, dhe dalje në det ujë.

 

Travel me tren në udhëtime ditore Budapest

Ka një numër të udhëtime fantastike ditë për të marrë duke bërë të udhëtuar me tren në Budapest. Ata do të ju merr në disa destinacionet e pabesueshme dhe ju e tregojnë pamje spektakolare pergjate rruges. Të jetë i sigurt për të bërë kërkime tuaj para se të shkoni. Sigurohuni që ju të merrni maksimumin e kohës tuaj në këtë qytet.

 

Stacione Beautiful

Budapest ka disa nga më të vjetër dhe më të stacionet e bukur treni në Hungari. Të jetë i sigurt për të vizituar stacionin hekurudhor Lindore (lindje stacionin hekurudhor) dhe Stacioni Hekurudhor Perëndimor (West stacionin hekurudhor) dhe ju duhet të merrni për ta duke udhëtuar me tren në Budapest, ndërsa ju jeni atje dhe të përqafojnë historisë dhe arkitekturës spektakolare se Budapesti ka për të ofruar.

 

Historia e Linjat Hekurudhore

Linja e M1 në Budapest është i dytë më i vjetër hekurudhore nëntokësore Linja në botë. Ajo ka qenë në veprim që nga viti 1894 dhe është e shënuar edhe si një UNESCO Trashëgimisë Botërore Site. Nuk është kështu histori shumë në këtë qytet dhe trenat kanë qenë në përdorim për moshat dhe ende drejtuar me efikasitet.

Budapest me të vërtetë nuk kanë të gjitha dhe është një turistike popullor destinacion. Pse të mos jetë si vendasit dhe të bëjnë përdorimin e trenave si një formë e transportit publik? Ju nuk do të jetë i zhgënjyer!

 

Prenotim një biletë treni në për të udhëtimit evropiane? Pse të mos marrë 3 minuta në faqen tonë për të gjetur bileta më e lirë për rrugët tuaja. Identifikohuni për tonë Ruaj një website Train tani. Biletat mund të paguhet në mënyra të shumta, çdo gjë për të bërë përvojën tuaj aq e lehtë të jetë e mundur.

 

A doni të embed blog post tonë në faqen tuaj, pastaj kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2F10-things-know-travel-by-train-in-budapest%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)