Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 31/03/2021)

 

Патување со воз во железничката станица во Будимпешта

Будимпешта сигурно е центар на Унгарија. Тоа е централна точка кога станува збор за патување со воз во Будимпешта постојат многу возови престанат. Додека патуваат со воз во Будимпешта и во целина е возбудлив и често ново искуство за многу луѓе, тоа исто така може да биде малку нерв-wracking понекогаш, особено во еден нов и странски град. Стави својот ум смирено и да ги разгледаме во 10 работи што треба да знаете за патување воз во Будимпешта.

 

железнички станици

Постојат три главни железнички станици кои може да се патува со воз во Будимпешта со и тие се:

  • исток: Се наоѓа во источниот. Ова е главната меѓународни и меѓуградски железничка станица во Будимпешта.
  • запад: Се наоѓа во Западна.
  • Дели: Се наоѓа во Јужна

 

 

 

Патува: трансфери

Најблиску железничката станица во Будимпешта аеродромски терминал 2 е Ferihegy, со возови работи до и од станица Nguyati во Будимпешта.

 

Патување со багаж

Ако се патува низ градот со било ранци, ташни или било која друга рачен багаж не заборавајте да го зачувате овој на подот меѓу вашите нозе додека патуваат на возовите да се биде на безбедна земја.

 

Безбедност Жена

Жените може да се чувствуваат комотно кога патуваат со воз околу Будимпешта. Центарот на градот е сосема безбеден за еден голем град и додека патниците го користат својот разум и не се на непотребен ризик само затоа што тие се на одмор, тогаш тие можат да бидат сигурни дека нема штета ќе им се.

 

избегнување на ситни кражби

Туристите се најверојатно да ги присвоиле во преполн јавни површини транспорт како што се железничките станици, каде што може да се појават други ситни кражби. Иако ова не е причина за голема загриженост посетителите се препорачува да бидат свесни и остане на алармирање.

 

Снаоѓање низ Битола – Патување со воз во Будимпешта

Постојат голем број на различни железнички линии во Будимпешта и воз патување форми голем дел од нивниот јавен превоз што значи дека може да се добие само за секаде со воз. Бидете сигурни да се провери времиња и различни линии ќе треба да ги преземе со цел да се дојде до вашата дестинација. Можете да го најдете ова информации за патувања преку Интернет или на железничката станица. Можете исто така да купување на билети на станиците.

 

Себе Земи Будимпешта карта да се патува со воз во Будимпешта

Откако сте биле во Будимпешта еден ден или два и имаат вашата лежишта, бидете сигурни да се добие Будимпешта картичка. На картичката нуди голем број на статисти, како што се слободен влез во некои музеи, слободен автобус/воз / трамвај / вода патување, и вода крстарење.

 

Патување со воз во Будимпешта ден патувања

Постојат голем број на фантастичен ден патувања да се од тоа патување со воз во Будимпешта. Тие ќе ве однесе на некои неверојатни дестинации и ви покаже спектакуларни предели по патот. Бидете сигурни да направите вашето истражување пред да одите. Бидете сигурни дека ќе го добиете најмногу од вашиот време во овој град.

 

убава станици

Будимпешта има некои од најстарите и убава железнички станици во Унгарија. Бидете сигурни да ја посетите Железничка станица Исток (Железничка станица Исток) и железничка станица на Западен (Железничка станица запад) и мора да се дојде до нив од страна на патување со воз во Будимпешта, додека сте таму и да ја прифати историјата и спектакуларен архитектура дека Будимпешта има да понуди.

 

Историја на железнички линии

Линијата М1 во Будимпешта е втората најстара подземна железница линија во светот. Тоа е во функција од 1894 и е дури и наведени како УНЕСКО Светско наследство. Има толку многу историја во овој град и возовите се во употреба со години и се уште работат ефикасно.

Будимпешта навистина сето тоа и е популарна туристичка дестинација. Зошто да не биде како на локалното население и да се направи употреба на возови, како форма на јавен превоз? Вие нема да бидете разочарани!

 

Резервација на билет за воз за патување во Европската? Зошто да не се 3 минути на нашиот сајт да се најде најевтините билети за вашиот правци. Пријавете се за нашите Спаси железничка сајт сега. Билетите може да се плати за повеќе начини, се да се направи вашето искуство лесно како е можно.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2F10-things-know-travel-by-train-in-budapest%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml и можете да го промените / fr да / де / или тоа и на повеќе јазици.