Koha e leximit: 3 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 27/08/2021)

Evropa është e bollshme në faqet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që tërheqin miliona turistët. Ka një shumëllojshmëri të pamjeve për të parë - nga monumentet arkitekturore dhe kulturore te mrekullitë natyrore të Kontinentit të Vjetër.

Me kaq shumë vende për të zgjedhur nga, ajo mund të jetë e vështirë për një udhëtar për të bërë një vendim në lidhje me destinacioni. Për t'ju ndihmuar të zgjidhni që faqet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Evropë për të parë, ne kemi përpiluar një listë të shkurtër:

 

Sites Trashëgimisë Botërore të UNESKO në Francë

Disa nga vendet më të rëndësishme të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Francë përfshijë mrekulli si të Versajës. Residenceshtë rezidenca mbretërore më e famshme dhe e shkëlqyeshme në Franca. Një tjetër vend i bukur për të përmendur është Kisha Abbey e Saint-Savin-sur-Gartempe. Kjo është një kishë romake nga shekulli i 9-të në Poitou, Aquitaine ri.

Për udhëtarët që duan të shohin objekte fetare, ka edhe Katedralja Chartres. Ky romak Katedralja katolike daton nga shekulli i 13 -të, dhe ju mund të gjeni atë në jugperëndim të Parisi. më në fund, ka Mont Saint Michel dhe gjirin e saj. Kjo është një ishull me fortifikimet strategjike që daton nga 8 pas Krishtit, me një manastiri si struktura kryesore.

Paris në Lyon Highspeed Train

Paris për Trenat Strasburgut

Luksemburgu për Trenat Strasburgut

Nancy për Trenat Strasburgut

Basel për Trenat Strasburgut

 

 

Sites Trashëgimisë Botërore të UNESKO në Italia

Italia është e plotë të vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, kështu që ne do të përmendim disa nga ato më të njohura. Ndalesa jonë e parë është zona arkeologjike e Pompei, Herkulaneum, dhe Torre Annunziata. Rëndësia e tyre qëndron në faktin se ata janë mbetjet e lashta të qyteteve që janë varrosur në shpërthim e Mt. Vesuvius në 79 pas Krishtit. Ka edhe Castel del Monte, një takim kala nga shekulli i 13. Që nga ajo mixes ndikimet e EuropEAN Cistercian Gothic dhe Muslimi arkitekturë, kjo është një pamje interesante.

UNESCO World Heritage sites in Italy

 

Për më tepër, Gjithashtu Italia është shtëpi për Piazza del Duomo në Pisa, kulla e famshme përkulur. më në fund, atje janë të historik Qendrat e dy qyteteve të mëdha, Florence dhe Romën. në Firence, strukturat që përfaqësojnë stilin e Rilindjes arkitekturës janë një duhet-shih. Mos e humbisni Uffizi, Bazilika e Santa Croce, dhe Katedralja Firence. në Romë, ju keni për të eksploruar qendrën e Perandorisë Romake dhe botën katolike me një numër të madh të monumenteve dhe vendeve kulturore.

Florence për Trenat Pisa

Florence për Trenat Romës

Bari për Trenat Florence

Salerno për Trenat Florence

Gjermania

Aachen Cathedral In Germany

 

Gjermania është një vend i kështjellave, katedrale, dhe vende të tjera të mahnitshme Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Katedralja Aachen është vendi i varrimit të Karlit të Madh dhe struktura e parë e harkuar që nga antikiteti. E pikë referimi më e popullarizuar në Gjermani është një tjetër katedrale, kjo një në Parfume. Ajo mori shekuj për të ndërtuar duke filluar nga 1248. Për më tepër, kufijtë e Perandorisë Romake gjithashtu ia vlen të vizitohen. Të gjithë duhet të shohin Hadrian Wall dhe Antonine Wall, të cilat janë ndërtuar në 122 AD dhe 142 pas Krishtit, përkatësisht.

Eksplorimi Upper Middle Rhine Valley do të jetë një e paharrueshme përvojë. Ky rajon është shtëpi për një numër të madh të kështjella dhe qytetet historike. më në fund, ka Wurzburg Rezidenca me Xhennete Gjykatës dhe Sheshi Residence. Kjo është një nga pallatet më të mëdha në Gjermani, një shembull i madh i stilit Rokoko.

Këto janë vetëm disa nga shumë vende të mrekullueshme të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Evropë. Me sugjerimet tona, ju nuk mund të shkojnë keq organizimin e udhëtimit tuaj. Ju mund të arrijnë këto vende me tren nga vende të ndryshme të mëdha Qytetet evropiane.

Berlin për Trenat Aachen

Frankfurt për Trenat Cologne

Dresden për Trenat Cologne

Aachen për Trenat Cologne

 

Gati për të shqyrtuar atë që Evropa ka për të ofruar? Planifikoni vizitën tuaj në faqet dukshëm Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe të rezervoni biletat tuaja tren sot!

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu:https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Funesco-world-heritage-sites-europe%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)