Order A Train Ticket TANI

Postimi në blog

10 Vendet më të paharrueshme në Evropë

Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 11/04/2022)

Nga Irlanda në Zvicrën Saksone, dhe Toskana Moraviane, fshatra simpatik, dhe shpella më e madhe e akullit në botë, këto Evropa ka disa nga vendet më të mahnitshme në botë. Tjetri 10 vendet e paharrueshme në Evropë ofrojnë pamje malore të lë pa frymë, shtigje misterioze, dhe mrekulli unike natyrore për të zbuluar.

 

1. Fushat e livandës Provence

Bukuri e pafund vjollce, fushat e livandës së Provence janë një pamje befasuese. Duke ecur nëpër fusha, duke marrë ajrin e freskët me aromë, dhe admirimi i peizazhit është një nga më të mrekullueshmet gjëra për të bërë në Provence. Përveç fushave të livandës, Provence është një vend magjik për të udhëtuar në Francë. Kjo perlë franceze ka frymëzuar artistë të mëdhenj si Van Gogh, Pikaso, dhe Paul Cezanne. Pikturat e piktorëve të njohur botërorë përshkruajnë bukur peizazhin e paharrueshëm.

prandaj, Nuk është çudi që fushat e Lavandës tërheqin kaq shumë vizitorë në pranverë. Kështu që, përveç marrjes së fotografive të mrekullueshme të livandës vjollcë, ju mund të vizitoni shumë fshatra në majë të kodrave, si Les Baux-de-Provence dhe rrënojat e një kështjelle mbresëlënëse.

Dijon për Trenat Provence

Paris për Trenat Provence

Lyon për Trenat Provence

Marseilles për Trenat Provence

 

Woman in Lavender fields Provence

 

2. Vendet më të paharrueshme në Evropë: Procida, Gjiri i Napolit

Zakonisht humbasin udhëtarët në Capri, dhe Napoli, ishulli i vogël Procida është Gjiri i Napolit perlë e fshehur. Përveç peizazhit shumëngjyrësh, Procida dhe Gjiri i Napolit kanë një vend të qetë, atmosferë e shkujdesur, që ua shton magjinë. kështu, përgatituni të mahniteni kur vizitoni Procidën dhe ishujt e Napolit, sepse ky udhëtim do të jetë një nga më të paharrueshëm në jetën tuaj.

Nëse duhet të hidhemi drejt e tek gjërat që e bëjnë Procidën një nga 10 vende të paharrueshme në Evropë, numri 1 është detare. Pamja mbi Marina di Corricella është ajo që i dha Procida një vend kryesor në listën tonë. Ndërsa ngjiteni në rrugën për në kala, ju arrini në këndvështrimin, me shtëpitë e peshkatarëve të shekullit të 17-të poshtë, dhe shumë shtëpi me ngjyra të ndezura, buzë detit. Nëse ky imazh i ngjashëm me pikturën nuk është i paharrueshëm, cfare eshte?

Milani për Trenat Napolit

Florence për Trenat Napolit

Venecia për Trenat Napolit

Pisa për Trenat Napolit

 

 

Unforgettable Place In Italy: Procida, Bay of Naples

 

3. Shkëmbinjtë e Moherit, Irlandë

Çmendurisht spektakolare, Cliff of Moher ka shfaqur shumë filma dhe shfaqje në vitet e kaluara. Bukuria natyrore e Moherit, mbuluar me gjelbërim të bollshëm, me pamje nga oqeani Atlantik, me pamje epike përgjatë 20 km gjurmët hiking, ky vend mban titullin e një prej vendeve më të paharrueshme në Irlandë dhe MB.

kështu, nëse jeni të etur për të zbuluar vende unike, atëherë një udhëtim në Cliffs of Moher është i përsosur. Së pari, ecja është 4-5 orë të gjata. në radhë të dytë, shtegu lidh fshatrat simpatik të Liscannor dhe Doolin. Kështu që, paketoni këpucët tuaja më të mira për ecje, dhe kamerën sepse jeni në një ditë të mrekullueshme në Irlandë.

Amsterdam për Trenat Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

Cliffs of Moher, Ireland

 

4. Parku Keukenhof, Holandë, Holanda

Me shatërvanët, Liqene artificiale, tokat e gjelbra me bar, dhe shtigje shumëngjyrëshe, ka shumë vende për fotografi mahnitëse në Keukenhof Park. E kopshti më i madh i tulipanëve në botë zgjohet nga gjumi i saj dimëror me ngjyra madhështore. fjalë për fjalë, çdo shteg i vetëm në Parkun Keukenhof zbulon tulipanët me shumë ngjyra të bukura.

Kështu që, nëse nuk keni qenë kurrë në Holandë në pranverë, tani ju keni një arsye të mahnitshme për të ardhur. Vetëm një udhëtim me tren larg Amsterdamit, bota e çudirave të tulipanëve është një udhëtim i madh ditor destinacion.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

 

5. Vendet më të paharrueshme në Evropë: Lugina e Dordogne, Franca

Shtëpi prej guri në kodra të gjelbra, lumenjtë mbresëlënës Dordogne dhe Vezere, Lugina e Dordogne është rajoni më i bukur i Francës. Duke filluar nga mali vullkanik i Puy de Sancy, në Masivin Qendror, Dordogne ka shumë shtigje ecjeje dhe pamje mbi luginën mahnitëse.

për më tepër, ju mund të eksploroni 10 fshatra simpatik në Luginën e Dordogne. Çdo fshat ka ruajtur natyrën e tij të fshatit francez, dhe më e rëndësishmja, fortifikimet dhe arkitektura mesjetare. Kështu që, Lugina e Dordogne është një nga vendet e paharrueshme në Evropë, falë arkitekturës dhe madhështisë së natyrës.

Nantes për Trenat Bordeaux

Paris për Trenat Bordeaux

Lyon për Trenat Bordeaux

Marseilles për Trenat Bordeaux

 

Unforgettable Place In Europe: Dordogne Valley, France

 

6. Vendet më të paharrueshme në Evropë: Durbuy, Belgjika

Qyteti më i vogël i Durbuy-t të vjetër është më i miri për t'u eksploruar në këmbë. I lashte rrugët me kalldrëm, dhe shtëpi prej guri gëlqeror, janë të ruajtura mirë. Një nga vendet më të mira për të parë të gjithë qytetin është nga Belvedere, ku mund të admironi qytetin dhe lumin Ourthe. Durbuy bukuroshe është një nga udhëtimet më të bukura ditore nga Brukseli, dhe do të kaloni një kohë të paharrueshme duke zbuluar perlë të fshehur të Belgjikës.

Luksemburgu për Trenat Brukselit

Antwerp për Trenat Brukselit

Amsterdam për Trenat Brukselit

Paris për Trenat Brukselit

 

Durbuy, Belgium

 

7. Malësitë e Bernes, Alpet zvicerane

Shtëpia e ujëvarave të mrekullueshme të Luginës Lauterbrunnen, dhe alpinizmin Eiger, Malësitë e Bernes janë rajoni më i famshëm në Alpet Zvicerane. Me pamje malore të lë pa frymë, shkëmbinjtë me borë, dhen, dhe kabina prej druri, së bashku me mrekullitë e pasura dhe natyrore, Bernese është një vend i paharrueshëm në mbarë botën.

Në fakt, Fjalët nuk do të përcjellin kurrë të gjitha bukuritë e Alpeve Zvicerane. Kështu që, vetëm duke ecur në malësitë e Bernës do të shihni sa të bukura dhe të paharrueshme janë.

Interlaken për Trenat Cyrih

Lucerne për Trenat Cyrih

Bern të Trenat Cyrih

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

Breathtaking Bernese Highlands, Swiss Alps

 

8. Vendet më të paharrueshme në Evropë: Eisriesenwelt, Austria

Fshehur nën malin Hochkogol, afër Salzburgut në Austri, Eisriesenwelt ofron pamje të paharrueshme. Mbi të gjitha, formacioni unik i shpellës, dhe hapësirë ​​misterioze brenda saj, e bëjnë shpellën e akullit Eisriesentwelt një nga vendet më të jashtëzakonshme në Austri.

Përveç pamjeve brenda shpellës, peizazhi në rrugën për në Eisriesenwelt, dhe prej saj, është befasues. Ndërsa shpella e akullit Eisriesenwelt është 40 km e gjatë, ju mund të eksploroni vetëm 1 km brenda, kjo shëtitje do të krijojë kujtime që zgjasin një jetë.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

Unforgettable Place In Europe: Eisriesenwelt, Austria

 

9. Bastei, Gjermania

U ngritën së bashku, grupi i formacioneve shkëmbore ranor, i famshëm si Bastei, tërheqin miliona vizitorë çdo vit. Së pari, shkëmbinjtë gjigantë Bastei janë ngritur nga toka. në radhë të dytë, elementet kryesore janë tre maja që lidhen me një urë guri, te kulla, dhe duke shtuar efektin dramatik. së fundi, natyra e bukur përreth është Bastei është befasues, me pemë të ndryshme, dhe bimë të gjelbra me pamje nga lumi Elba.

Për të përmbledhur të gjitha, Vendi Bastei është një nga vendet më të shquara për t'u vizituar në Zvicrën Saksone. Kjo zonë është një nga 5 rezervate të paharrueshme natyrore në Evropë. Kështu që, një udhëtim ditor në Bastei nga Dresden, Berlini, madje edhe Praga do të jetë dita më e paharrueshme në udhëtimin tuaj në Gjermani.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

The colors of The Bastei, Germany

 

10. Vendet më të paharrueshme në Evropë: Çekia, Moravia

Republika Çeke ka Toskanën e saj të gjelbër të harlisur. Fushat e Moravisë po rrotullohen kodra të gjelbra, me pak pemë të përhapura nëpër kodrat e mëndafshta. Mund të vizitoni Toskanën Moraviane, nga qyteti më i afërt, Kyjov. për më tepër, pamjet më të bukura janë në fshatrat aty pranë, për shembull, Karlin, dhe Sardice.

kështu, për një ditë të paharrueshme, paketoj një batanije, dhe verë lokale, dhe gjeni një vend me një pamje të mrekullueshme të fushave të Moravisë. Për t’i dhënë të gjitha, mahnitëse në çdo stinë, e artë në vjeshtë, dhe jeshile bujare në dimër, është gjithmonë një kohë e mirë për të shkuar në Moravia.

Nuremberg për Trenat Pragë

Mynih për Trenat Pragë

Berlin për Trenat Pragë

Vjenë për Trenat Pragë

 

Unforgettable Place In Europe: Czechia, Moravia

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni pushimet tuaja në këto 1o vende të paharrueshme me tren.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "10 vendet më të paharrueshme në Evropë" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Funforgettable-places-europe%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)

Copyright © 2021 - Ruaj një tren, Amsterdami, Holandë
A mos i lënë pa një të pranishëm - Të marrë kuponat dhe lajme !