Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 30/04/2021)

Çdo dashnor i vërtetë vera e di se qytetet e verës në Evropë ofrojnë verë të përballueshme dhe të mahnitshme. Nga Franca në Itali, dhe më tej, këto vende janë identifikuar nga shumë që të ketë verërat më të mira në botë.

Pjesërisht, Kjo është për shkak të kushteve klimatike optimale në rritje, por kjo është ende një art. Jo të gjithë e di se si për të bërë verërat më të shijshme.

Dashamirët e verës e di se disa vende janë pak të vështirë për të arritur me tren si ato janë të rrënjosura në fshat. Fatmirësisht, Europa Perëndimore ka disa qytete që mund të ju ofrojnë ende verërat më të mira në Evropë. Plus, ju nuk do të duhet të telashe veten në gjetjen e një mënyrë për të marrë të tyre, si të gjitha këto janë të arritshme me tren. Nëse pika juaj e fillimit është ndonjë nga vendet më të mëdha në Evropë, ju do të keni një kohë të lehtë marrjen e atje.

Me gjithë këtë në mendje, le të marrin një vështrim në listën përfundimtare të qyteteve më të mira të verës në Evropë dhe se si për të vizituar ato me tren.

 

Koblenz, Gjermania

Koblenz Qytetet e verës në Evropë

 

Për fat të keq nuk dihet për të gjithë, Valley Rhine River në Gjermani është e mbushur me vreshta cilësisë. Ata prodhojnë verërat më të mira në të gjithë Gjermaninë, dhe shumica e tyre të arrijnë Koblenz.

Ky qytet i vogël shtrihet në lumë Rhine dhe ofron disa nga baret më të mira të verës dhe restorante në rajon. Kjo është veçanërisht e bukur, jo si disa qytete të tjera të mëdha në këtë zonë.

Vreshtat e rajonit janë i famshëm për të pasur verë më të mirë në botë Riesling. Nëse ju vendosni ju doni të vizitoni qytetin piktoreske e Koblenz, ju do të duhet të provoni një gotë ose dy verë të ftohtë të bardhë.

Getting në Koblenz është mjaft e lehtë, si ajo ka një nga vendet më të mira të të gjitha qyteteve të verës Rhine Valley. Kjo është në gjysmë të rrugës në mes të dy qyteteve të mëdha gjermane - Këln dhe Frankfurt, dhe Trenat shpejtë do të Koblenz nga të dy. Cfare ka me shume, qyteti shtrihet në rrugë skenik frekuentuar Rhine Valley tren.

Në fund, qyteti është relativisht afër kufijve me Holandë, Belgjika, Luksemburg, dhe France. Kjo do të thotë se ju nuk do të ketë vështirësi në gjetjen e një tren nga këto vende, si dhe.

Berlin për Trenat Koblenz

Frankfurt për Trenat Koblenz

Luksemburgu për Trenat Koblenz

Stuttgart për Trenat Koblenz

 

Vjena, Austria

Vienna nuk është vetëm në mesin e qyteteve më të mira për të jetuar në; kjo është gjithashtu në mesin e qyteteve më të mira të verës në Evropë. Vendi prodhon një shumë të verë në përgjithësi, shumica e të cilave është nga vreshtat përgjatë Luginës së Danubit. vetë Vjenë është një nga kryeqytetet e pakta në botë që prodhon verë brenda qytetit.

E gjithë kjo do të thotë që ju do të keni mundësinë të provoni verërat më të mira që vendi ka për të ofruar, drejtë në Vjenë. Për më tepër, ju duhet të dini se një shishe verë për të shijuar është Weissburgunder.

Vjena është kryeqyteti i Austria dhe një nga qytetet më të mëdha në Evropë, do të thotë që ju do të shpejt të merrni atje me tren. Kjo është nyja hekurudhor qendror që ka lidhje në disa vende fqinje.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

vini jonë e qartë për Top 5 Qytetet verës në Evropë është Bordeaux, Franca

Bordeaux Qytetet e verës në Evropë

 

Ata prej jush të njohur me verëra, e di se Bordeaux në Francë është një nga kryeqytetet më të njohura të verës të botës. Kjo është arsyeja pse ajo është në listën e qyteteve më të mira të verës në Evropë. E gjithë vera e bërë në këtë rajon të famshme derdhet në qytet të jenë të gëzuar.

verërat Bordeaux janë të njohur për minerale dhe fruta shënimet e tyre, nga fruta thekshëm me fruta ëmbël pjekur. Këto verëra gjithashtu kanë aftësinë të mahnitshme për moshën e mirë. Marrësit shpesh të lënë ata të moshës për disa dekada.

natyrisht, ju nuk duhet të provoni verëra të vjetra që të kushtojë një pasuri të përjetojnë verërat më të mira të rajonit. Ka shumë verëra të përballueshme me një raport të jashtëzakonshme çmimi me vlerë. Vera lartë ju duhet të provoni këtu është Red Bordeaux.

Arritja e qytetit nuk do të jetë një problem, nuk ka rëndësi se ku ju jeni të vendosur në Evropën Perëndimore. Cfare ka me shume, shumica e linjave të trenit do të ofrojë Bordo trenat me shpejtësi të lartë. Ju do të duhet vetëm disa orë për të arritur në qytetin nga kudo në Francë. Treni nga Parisi arrin Bordeaux në më pak se 3 orë!

Toulouse për Trenat Bordeaux

Paris për Trenat Bordeaux

Lyon për Trenat Bordeaux

Marseilles për Trenat Bordeaux

 

Firence, Italia është e fundit qyteteve tona verës në Evropë

Xhevahir i Toscana, në qoftë se jo të gjithë Italinë, Firence është qyteti i përsosur me verërat më të mira në vend. Ka disa fshatra rreth qytetit që prodhojnë verë të mrekullueshme Sangiovese dhe të gjithë ata që e meritojnë të jenë në listën e qyteteve të verës në Evropë. Këto fshatra mrekullueshëm dhe të brendshme mahnitëse italiane janë të vështirë për të arritur, por qyteti i Firences nuk është.

Ju mund të arrijnë në qytetin me tren nga kudo në Itali, ose më tej, si Zvicra dhe France. Nuk janë të rregullta, trenat me shpejtësi të lartë që shkojnë disa herë çdo ditë nga Milano dhe Roma, por edhe nga Venediku. Këto udhëtime të marrë më pak se dy orë, dhe ju keni mundësinë për të parë kodra të bukura dhe fushat e Italisë.

Rimini për Trenat Florence

Roma për Trenat Florence

Pisa për Trenat Florence

Venecia për Trenat Florence

 

 

Pra, a jeni gati për të shijuar qytete verë në Europë? SaveATrain.com do të ju ndihmojë të merrni në çdo qytet, në Evropë, shpejtë, lirë, dhe me faktin!

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japë një kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fwine-cities-europe%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)