Нарачајте билет за воз СЕГА

блог пост

10 Најнезаборавните места во Европа

Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 11/04/2022)

Од Ирска до Саксонска Швајцарија, и Моравска Тоскана, шармантни села, и најголемата ледена пештера во светот, овие Европа ги има некои од најневеројатните места во светот. Следниот 10 незаборавните места во Европа нудат планински погледи што го одземаат здивот, мистериозни патеки, и уникатни природни чуда да се откријат.

 

1. Полиња со лаванда Прованса

Бесконечна виолетова убавина, полињата со лаванда во Прованса се воодушевувачка глетка. Одење низ полињата, внесување на свеж миризлив воздух, а восхитувањето на пејзажот е едно од најубавите работи што треба да се прават во Прованса. Покрај полињата со лаванда, Прованса е магично место за патување во Франција. Овој француски скапоцен камен инспирираше големи уметници како Ван Гог, Пикасо, и Пол Сезан. Сликите на светски познатите сликари прекрасно ја прикажуваат незаборавната глетка.

Затоа, Не е ни чудо што полињата со лаванда привлекуваат толку многу посетители во пролет. Значи, покрај тоа што правите прекрасни слики од виолетова лаванда, можете да ги посетите многуте села на врвот на ридот, како Les Baux-de-Provence и урнатините на импресивен замок.

Дижон во Прованса возови

Париз во Прованса возови

Лион во Прованса возови

Марсеј Прованса возови

 

Woman in Lavender fields Provence

 

2. Најнезаборавните места во Европа: Процида, Неаполскиот залив

Обично ги пропуштаат патниците до Капри, и Неапол, малиот остров Процида е Неаполскиот Залив“ скриен дијамант. Покрај колоритната глетка, Процида и Неаполскиот Залив имаат опуштено, безгрижна атмосфера, тоа ја зголемува нивната магија. Така, бидете подготвени да бидете воодушевени при посетата на Процида и островите Неапол, бидејќи ова патување ќе биде едно од најнезаборавните во вашиот живот.

Ако треба да скокнеме директно на работите што ја прават Процида една од 10 незаборавни места во Европа, број 1 е морски. Погледот над Марина ди Коричела е она што и донесе на Процида врвно место на нашата листа. Додека се качувате по патот до замокот, пристигнувате на гледиштето, со рибарски куќи од 17 век подолу, и многу куќи со светли бои, покрај морскиот брег. Ако оваа слика слична на слика не е незаборавна, што е?

Милан во Неапол возови

Фиренца во Неапол возови

Венеција во Неапол возови

Пиза во Неапол возови

 

 

Unforgettable Place In Italy: Procida, Bay of Naples

 

3. Карпите на Мохер, Ирска

Лудо спектакуларно, Cliff of Moher има прикажано многу филмови и серии во изминатите години. Природната убавина на Мохер, покриени со раскошно зелено, со поглед на Атлантскиот Океан, со епски погледи долж 20 км пешачка патека, ова место ја носи титулата на едно од најнезаборавните места во Ирска и Велика Британија.

Така, ако сте заинтересирани за откривање уникатни места, тогаш патувањето до карпите на Мохер е совршено. Прво, планинарењето е 4-5 долги часови. Второ, патеката ги поврзува шармантните села Лисканор и Дулин. Значи, спакувајте ги најдобрите чевли за пешачење, и камера затоа што ви претстои неверојатен ден во Ирска.

Амстердам до Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Cliffs of Moher, Ireland

 

4. Парк Кеукенхоф, Холандија, Холандија

Со фонтаните, Вештачки езера, зелени површини со трева, и шарени патеки, има многу места за прекрасни слики во паркот Кеукенхоф. На најголемата градина со лалиња во светот се буди од зимскиот сон во прекрасни бои. буквално, секоја патека во паркот Кеукенхоф открива лалиња во многу прекрасни бои.

Значи, ако никогаш не сте биле во Холандија на пролет, сега имаш неверојатна причина да дојдеш. Само патување со воз далеку од Амстердам, земјата на чудата на лалињата е одлично дневно патување дестинација.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

 

5. Најнезаборавните места во Европа: Долина Дордоња, Франција

Камени куќи на зелени ридови, импресивните реки Дордоња и Везере, Долината Дордоња е најубавиот регион во Франција. Почеток на вулканската планина Пуј де Санси, до Централниот масив, Дордоња има многу патеки за пешачење и погледи над прекрасната долина.

Згора на тоа, можете да го истражите 10 шармантни села во долината Дордоња. Секое село ја зачувало својата француска селска природа, и најважно средновековните утврдувања и архитектура. Значи, Долината Дордоња е едно од 10 незаборавните места во Европа, благодарение на архитектурата и величественоста на природата.

Нант во Бордо возови

Париз во Бордо возови

Лион во Бордо возови

Возови од Марсеј до Бордо

 

Unforgettable Place In Europe: Dordogne Valley, France

 

6. Најнезаборавните места во Европа: Дурбај, Белгија

Најмалиот град на стариот Дурбај е најдобро да се истражува пеш. Античка калдрма, и варовнички куќи, се добро сочувани. Едно од најдобрите места за да се види целиот град е од Белведере, каде што можете да му се восхитувате на градот и на реката Ourthe. Прекрасниот Дурбај е едно од најубавите еднодневни патувања од Брисел, и ќе имате незаборавно време откривајќи го скриениот скапоцен камен на Белгија.

Луксембург, Брисел возови

Антверпен во Брисел возови

Амстердам возови во Брисел

Париз во Брисел возови

 

Durbuy, Belgium

 

7. Бернски висорамнини, швајцарските Алпи

Дом на прекрасните водопади на долината Лаутербрунен, и Ајгер планинарење, Бернските висорамнини се најпознатиот регион во швајцарските Алпи. Со воодушевувачки планински погледи, снежни карпи, овци, и дрвени кабини, заедно со богати и природни чуда, Бернезе е незаборавно место ширум светот.

Всушност, зборовите никогаш нема да ги пренесат сите убавини на швајцарските Алпи. Значи, само преку пешачење по Бернските висорамнини ќе видите колку се убави и незаборавни.

Интерлакен во Цирих возови

Луцерн до Цирих возови

Берн во Цирих возови

Женева, Цирих возови

 

Breathtaking Bernese Highlands, Swiss Alps

 

8. Најнезаборавните места во Европа: Eisriesenwelt, Австрија

Се крие под планината Хочкогол, во близина на Салцбург во Австрија, Eisriesenwelt нуди незаборавни погледи. Над сите, уникатната формација на пештера, и мистериозен простор во него, направи ледената пештера Eisriesentwelt едно од најнеобичните места во Австрија.

Покрај погледите во внатрешноста на пештерата, сценографијата на патот кон Eisriesenwelt, и од него, е неверојатен. Додека ледената пештера Eisriesenwelt е 40 километри долга, можете само да истражувате 1 км внатре, оваа прошетка ќе создаде спомени кои траат цел живот.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

Unforgettable Place In Europe: Eisriesenwelt, Austria

 

9. Бастеи, Германија

Назабени заедно, групата песочници карпести формации, познати како Бастеи, привлекуваат милиони посетители секоја година. Прво, џиновските карпи Бастеи се подигнати од земјата. Второ, главните елементи се три врвови кои се поврзуваат со камен мост, до кулата, и додавајќи драматичен ефект. И на крај, прекрасната природа наоколу е Бастеи го одзема здивот, со разни дрвја, и зелени растенија со поглед на реката Елба.

Да се ​​сумира сето тоа, локалитетот Бастеи е едно од највпечатливите места за посета во Саксонска Швајцарија. Оваа област е една од 5 незаборавни природни резервати во Европа. Значи, еднодневен излет до Бастеи од Дрезден, Берлин, па дури и Прага ќе биде најнезаборавниот ден на вашето патување во Германија.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

The colors of The Bastei, Germany

 

10. Најнезаборавните места во Европа: Чешка, Моравија

Чешката Република има своја бујна зелена Тоскана. Моравските полиња се тркалаат по зелени ридови, со малку дрвја распослани низ свилените ридови. Можете да ја посетите Моравската Тоскана, од најблискиот град, Киев. Згора на тоа, најубавите погледи се во блиските села, на пример,, Карлин, и сардис.

Така, за незаборавен ден, спакувајте ќебе, и локално вино, и најдете место со одличен поглед на полињата Моравија. Да се ​​нагоре сето тоа, зачудувачки во секоја сезона, златна во есен, и раскошно зелено во зима, секогаш е добро време да се оди во Моравија.

Нирнберг во Прага возови

Минхен во Прага возови

Берлин во Прага возови

Виена во Прага возови

 

Unforgettable Place In Europe: Czechia, Moravia

 

овде, во Зачувај воз, со задоволство ќе ви помогнеме да го испланирате вашиот одмор на овие 1o незаборавни места со воз.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „10 најнезаборавни места во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Funforgettable-places-europe%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.
Авторски права © 2021 - Зачувај воз, Амстердам, Холандија
Не оставајте без подарок - Добивајте купони Вести !